Україна отримає безпрецедентну в історії ЄС програму допомоги: 50 млрд Євро на 4 роки (на додачу до 18 млрд цього року), що працюватиме на три цілі одночасно: перемога у війні, модернізаційне відновлення, набуття членства в ЄС.
В ЄС впевнені, що тільки поєднання цих трьох цілей уможливить досягнення результату, і готові інвестувати в цю «ядерну тріаду» українського успіху.
Свої середньострокові програми допомоги презентують ключові країни-партнери та інші системні донори, такі як ЄБРР та Світовий Банк. Стратегічний, довгостроковий підхід домінує у заявлених тут пріоритетах. Це — суттєва зміна. Вона потребуватиме істотного нарощування спроможностей з українського боку та синхронізації планування.
А також і ціннісної синхронізації. Увагу багатьох тут привернув певний дисонанс між риторикою західних партнерів та українських урядовців у питаннях залучення громадянського суспільства. Для перших це — аксіома і критерій «правильності» будь-яких процесів. Для других — не до кінця зрозуміла сутність, про яку краще промовчати.
А без такого залучення — нічого не вийде. Доведено вкотре випробовуваннями війни.
На фото: вид з місця проведення конференції на нові хмарочоси лондонського Собачого острова (Isle of Dogs).
Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження»
Текст публікується з дозволу автора, оригінал публікації за посиланням.