Саміт НАТО у Вільнюсі не став для України ні перемогою, ні поразкою – експерт
Саміт НАТО у Вільнюсі не став для України ні перемогою, ні поразкою – експерт

Саміт НАТО у Вільнюсі не став для України ні перемогою, ні поразкою – експерт

Саміт НАТО у Вільнюсі не став для України ні перемогою, ні поразкою – експерт

Після завершення Саміту владі, позавладним силам та експертам бракує визнання і роботи над помилками.

У Вільнюсі 12 липня завершився Саміт НАТО, на який українська влада покладала певні надії. Однак за його результатами можна сказати, що Саміт не став ні перемогою, ні провалом, пише Костянтин Єлісєєв у статті для ZN.UA «Після Вільнюсу: найбільші перемоги й розчарування України».

«Успіх завжди досягається чесними висновками, визнанням і роботою над помилками. На жаль, саме цього і бракує сьогодні у підходах до результатів Саміту НАТО у Вільнюсі та його наслідків для України. Причому дефіцит обʼєктивності відчувається з боку як влади, так і позавладних сил та експертів. Саміт не став ані перемогою, ані провалом. І тому не праві і ті, хто намагається видати бажане за дійсне і довести його успішність та історичність для України, і ті, хто стверджує про поразку нашої дипломатії у Вільнюсі», – пише автор.

За словами Єлісєєва, для України Саміт у Вільнюсі був важливим не лише з погляду розуміння еволюції Північноатлантичного Альянсу в умовах триваючої російської агресії, а й у контексті вирішення стратегічного питання членства України в НАТО. У своїх комунікаціях щодо результатів Саміту українська влада, як зазначив автор, від самого початку звела Вільнюс виключно до питання «запрошення/незапрошення України до членства», занадто перевищила поріг очікувань в українському суспільстві (в який повірила і сама влада) й увімкнула на максимум режим психологічно-дипломатичного тиску. 

«Разом з тим Саміт НАТО у Вільнюсі був не лише про Україну (достатньо подивитися на заключний документ зустрічі, географія та теми якого глобальні)», – підсумував Єлісєєв.

12 липня на Саміті НАТО у Вільнюсі країниG7 оголосили про Спільну декларацію, що має прокласти шлях до довгострокових гарантій безпеки для України. В ОПУ заявили, що Декларація є рамковим загальним документом та передбачає наступними кроками укладення «системи двосторонніх безпекових угод» між Україною та окремими країнами-гарантами. Щоправда, за словами Єлісєєва, те, що запропонували країни G7 гарантіями безпеки не є.

Крім того, у комюніке саміту, зокрема, йдеться про прогрес Києва на шляху до вступу в Альянс. Водночас питання запрошення залишається нечітким. Лідери НАТО пообіцяли запросити Україну приєднатися до Альянсу, «коли будуть виконані умови». 

Источник материала
Поделиться сюжетом
Упоминаемые персоны