Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту компанії ПрАТ «НЕК «Укренерго» на рівні «СC» та пріоритетний незабезпечений рейтинг його гарантованих державою єврооблігацій на суму $825 млн «CC» з рейтингом повернення «RR4»
Fitch очікує, що показник EBITDA відновиться в 2023 році, перевищивши рівні 2021 і 2022 років, в останньому з яких він втратив 8,1 млрд грн через знецінення торгової дебіторської заборгованості на 10,5 млрд грн, передає «Інтерфакс-Україна».
«Ми також припускаємо подальше відновлення показника EBITDA у 2024 та 2025 роках відповідно до очікуваного зростання тарифів «витрати плюс» з урахуванням зростання боргу та операційної діяльності», – йдеться в повідомленні.
На думку агентства, споживання електроенергії дещо відновиться у 2023 році і далі у 2024 році порівняно з 2022 роком, хоча й залишиться значно нижчим за довоєнний рівень, обмежуючи отримання «Укренерго» доходу від передачі е/е.
Зазначається, що через великі потреби в обслуговуванні та реконструкції мережі та реалізації проєктів її розвитку для покращення міжрегіонального сполучення та інтерконекторів з країнами ЄС очікується подвоєння капітальних вкладень у 2023 та 2024 роках порівняно з низьким середнім показником у 1,8 млрд грн у 2020-2022 роках.
При цьому Fitch зазначає, що «Укренерго» несе відповідальність за підтримку та відновлення енергомережі країни під час війни, у зв'язку з чим ремонт та підтримка електромережі у робочому стані поглинає наявні ресурси компанії та ускладнює питання ліквідності.
«Хоча ліквідність «Укренерго» і покращилася через зміну умов облігацій у серпні 2022 року, вона все ще залишається низькою з огляду на напружені операційні грошові потоки та залишок обслуговування боргу», – вважає агентство.
Воно вказало, що низька ліквідність обмежує рейтинги компанії та оцінку її самостійної кредитоспроможності (SCP), підтверджену на рівні «СС».
Fitch очікує, що в 2023 році продовжиться зниження стягнення торгової дебіторської заборгованості, що призведе до накопичення торгової кредиторської заборгованості, оскільки «компанія віддає перевагу ключовим витратам над іншими».
«Припинення відтоку оборотного капіталу ймовірніше з 2024 року», – вважає агентство.
Fitch зазначило, що рейтинги відображають міцні зв'язки «Укренерго» з Україною відповідно до критеріїв Fitch.
«Історія підтримки – «Дуже сильна», підкріплена державними гарантіями, що покривають майже 100% боргу «Укренерго», – зазначає агентство.
У повідомленні уточнюється, що базовий сценарій Fitch передбачає продовження війни між Україною та Росією до 2024 року, але без ескалації бойових дій при збереженні на поточному рівні операцій та наявних ресурсів.