Єдиний в Україні виробник тепловізорів Arсher призупинив роботу через обшуки НАБУ
Єдиний в Україні виробник тепловізорів Arсher призупинив роботу через обшуки НАБУ

Єдиний в Україні виробник тепловізорів Arсher призупинив роботу через обшуки НАБУ

Український виробник тепловізорів Arсher вимушений тимчасово призупинити свою роботу через обшуки Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Про це повідомив керівник компанії Олександр Яременко. Він також додав, що хвилюється, що дані про програмні продукти українського виробника можуть опинитись у конкурентів за кордоном. У НАБУ обшуки підтвердили, проте запевнили, що креслення не копіювали і роботі компанії не заважали. Редакція MC.today розповідає деталі.

Версія Arсher

«Перепрошуємо за тимчасові незручності. Наразі з нами немає зв’язку. Ми тимчасово не можемо вам допомогти з ремонтом, обслуговуванням або з “прошивкою” приладів Archer», – написав Яременко.

За його словами, детективи НАБУ провели обшуки в офісах та будинках співробітників Arсher. Під час слідчих дій вони вилучили телефони, комп’ютери та документи, що стосуються виконання державних контрактів. Він додав, що компанія добровільно передала техніку, всі паролі й документи.

«Чомусь копіюються конструкторські креслення і документація, програмні продукти, які є інтелектуальною власністю компанії та держави… Дуже сподіваюсь, що ця документація не потрапить за кордон до наших конкурентів», – підкреслив Яременко.

Він також додав, що детективи НАБУ півтори години на очах секретарки «ґвалтували» порожній сейф, ключі від якого були в охоронця. Але зв’язку із ним не було через те, що правоохоронці вилучили його телефон.

Крім того, Яременко поскаржився, що слідчі, які проводили обшук, були не підготовленими та не знали, чим займається Arсher. За його словами компанія виконала всі державні контракти попри перепони й складнощі.

Глава компанії додав, що в НАБУ вважають Arсher фірмою-«прокладкою» Міністерства оборони України, яка не виготовляє ніякої продукції.

Він нагадав, що Archer з 2014 року виконала загалом 71 контракт для оборонного сектору, 8 з яких – з Міністерством оборони України, і продовжує виконувати нові контракти 2023 року з силовими структурами України.

«Ми кожну хвилину знаходимося на зв’язку з військовими. Для нас зараз кожен день на рахунку, адже йде війна, хлопці потребують нашої допомоги! Копіюйте все, що Вам треба, але терміново повертайте обладнання», – підкреслив Яременко.

Що каже НАБУ

У НАБУ зазначили, що детективи проводили обшуки в межах кримінального провадження щодо можливої розтрати державних коштів в особливо великих розмірах під час закупівлі державою продукції оборонного призначення.

«Наразі встановлено, що одна з цих компаній уклала низку контрактів на постачання Силам оборони тепловізійних приладів. Загальна сума – майже 1,5 млрд грн, з яких компанія отримала передоплату (від 80 до 100%). Попри це відбулось порушення строків постачання на понад 9 місяців, що призвело до несвоєчасного отримання ЗСУ техніки, необхідної у боротьбі з агресією рф», – повідомили у відомстві.

Крім того, за даними НАБУ, станом на початок серпня компанія так і не поставила продукцію на майже 200 млн грн. Через це Міноборони подало до суду позов про стягнення дебіторської заборгованості та штрафних санкцій.

Правоохоронці також зазначили, що закордонні компанії, афілійовані з компаніями-постачальниками, перебувають у фокусі уваги їхніх західних колег за фактом можливого відмивання коштів.

В НАБУ спростували, що під час обшуків вилучили комп’ютерну техніку, та зазначили, що всі необхідні відомості скопіювали на місці за участю спеціаліста.

«Слідчі дії проведено з урахуванням специфіки діяльності постачальника та забезпечення його безперебійної роботи насамперед щодо виконання своїх зобов’язань перед Міністерством оборони України», – підкреслили у відомстві.

Разом з тим, там додали, що вилучили два особисті ноутбуки працівників у іншому офісі через те, що їх неможливо було дослідити на місці.

«Окреме копіювання конструкторських креслень і документації, програмних продуктів, які є інтелектуальною власністю товариства, не здійснювалось», – заявили в НАБУ.

Там додали, що досліджують обставини укладання контрактів та використання коштів, одержаних компанією від Міністерства оборони України.

Источник материала
loader
loader