Суд в Італії визнав винним у наклепі відомого журналіста Роберто Савіано, який назвав в ефірі прем’єр-міністерку Джорджу Мелоні «сволотою». Про це пише BBC.
Інцидент трапився у грудні 2020 року, ще до того як Мелоні стала прем’єр-міністеркою. Савіано розкритикував її та лідера ультраправих Маттео Сальвіні за їхні коментарі щодо благодійних суден для порятунку мігрантів. Будучи тоді лідеркою опозиції, Мелоні заявила, що човни з врятованими мігрантами повинні бути потоплені.
Савіано оштрафували умовно на 1000 євро. Йому доведеться заплатити лише у разі, якщо він повторить правопорушення.
Адвокат Савіано заявив, що він оскаржить вирок. Учасники процесу вважають, що вирок є «тривожним сигналом» щодо свободи преси у країні.
Савіано заявив журналістам, що уряд Мелоні намагався «залякати» його за те, що він «викрив брехню про мігрантів». Адвокат Мелоні назвав його слова «образою», а не критикою, звинувативши в «надмірній, вульгарній та агресивній лексиці».
Міжнародна асоціація PEN заявила, що це рішення є «тривожною поразкою для свободи слова» та надіслало «небезпечне попередження письменникам і журналістам у всій країні».
Відповідно до італійського законодавства, деякі справи про наклеп можуть бути визнані кримінальними та передбачають позбавлення волі до трьох років. Як пише Lb.ua, найвищий суд Італії раніше закликав законодавців змінити закон, стверджуючи, що тюремне ув’язнення в таких випадках є неконституційним.
Мелоні подавала подібні позови в минулому, зокрема проти редакторів газети Domani, які припустили, що вона намагається допомогти депутату від її власної партії виграти державний контракт на закупівлю масок під час пандемії коронавірусу.
Раніше цього року вона також подала до суду на співака Placebo Браяна Молко за наклеп, після того як під час концерту в Турині він назвав її фашисткою та расисткою.
У 2022 році Італія посіла 58-ме місце у світовому індексі свободи преси «Репортерів без кордонів».
Фото: Роберто Савіано / Getty Images
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.