Наріман Гусейнов, «Film.ua Broadcasting»: Ми плануємо, що до кінця наступного року телеканал «Світло» буде операційно незбитковим
Наріман Гусейнов, «Film.ua Broadcasting»: Ми плануємо, що до кінця наступного року телеканал «Світло» буде операційно незбитковим

Наріман Гусейнов, «Film.ua Broadcasting»: Ми плануємо, що до кінця наступного року телеканал «Світло» буде операційно незбитковим

Як «Епоха» стала «Світлом», на які результати розраховує, який контент міститиме й хто всім цим займається.

Минулого тижня в цифровому конкурсі на мовлення в державному мультиплексі МХ-7 переміг новий канал групи «Film.ua» «Світло». Кінокомпанія тепер має амбіції створити загальнонаціональний канал, розрахований на широку аудиторію. Планується, що в ефірі не буде новин. Натомість будуть шоу, фільми та серіали. І серед них — топовий прем’єрний продукт. Директор із мовлення, дистрибуції та розвитку «Film.ua Broadcasting» Наріман Гусейнов називає канал «Світло» експериментом і каже, що його компанія рахує гроші та хоче зробити рентабельний канал.

— Нарімане, цього року частина каналів «Film.ua» змінила свій формат («Дача HD» стала Prokino, «Епоха» стала «Світлом»). Що буде з вашими іншими каналами? Як ви бачите стратегічно розвиток вашого теленапрямку?

— Телебачення для нас не є окремим напрямом. Це ще один напрям у межах монетизації продукту, pay-TV, внутрішньої дистрибуції та дистрибуції за межі країни. Ми створюємо канали за рекламною моделлю та pay-TV для України та за кордон.

Наріман Гусейнов (тут і далі фото Максима Поліщука, «Детектор медіа»)

— Що ви дистрибутуєте за кордон?

— Наші канали. А також ті канали, які ми спеціально створюємо для інших країн разом із партнерами. Не можу розголошувати деталі, лише скажу, що ми працюємо з країнами Балтії, Польщею, Чехією, Словаччиною. В Україні ми переформатували науково-просвітницький канал «Епоха» — він став каналом загальної тематики «Світло», запустили новий кіноканал Prokino із сучасними українськими фільмами. Тобто «Світло» ми не створили з нуля, а зробили релонч (перезапуск. — «ДМ») наявного телеканалу, який уже мав свою мережу у провайдерів. Prokino лише починає цей шлях.

Усі ці зміни стали продовженням тих процесів, які розпочалися ще під час ковіду. Наприклад, тоді наш канал «36,6» із зожного змістив фокус на медицину і зараз на телеканалі більше програм медичної спрямованості, програми про першу допомогу, тактичну медицину. Наш канал «Дача», який був за своїм наповненням більш прикладним (садівництво, будівництво, ремонт), став більш естетичним і цікавим для ширшого кола глядачів, оскільки зараз там можна знайти програми про декор, облаштування житла, затишок — загалом про життя за містом. «КусКус» продовжує розвиватись у кулінарному напрямку. Зараз канали «36,6» і «КусКус» транслюють тільки власний продукт, закордонних програм немає.

— Ви задоволені цими форматами й не плануєте релончів?

— Релончі поки що не плануємо, але зміни відбуваються. Ми пильно стежимо за розвитком ринку, технологій, середовища і граємо вдовгу. Раніше ми працювали на ринку pay-TV, наші нішеві канали були цікавими провайдерам для підвищення цінності їхніх платних пакетів. Під час ковіду ми використовували лише тематичну рекламу, дотичну до наших форматів, а зараз ми її розширили. Зараз в умовах війни pay-TV зменшився, і оптимальніше працювати за змішаною платно-рекламною моделлю. Ми уважно дивимося на показники наших каналів і будемо на їхній основі приймати рішення.

— Ви продаєте рекламу на основі даних панелі телевимірювань?

— Ми зайшли в панель чотири місяці тому. І зараз ми лише вивчаємо ці показники. Далі будемо думати над стратегічними змінами, щоби зберегти й органічно поєднати обидві моделі.

— Яким зараз є співвідношення ваших прибутків між pay-TV та рекламою?

— Насамперед ми дивимося на співвідношення наших доходів за кордоном та в Україні (це 60 на 40 у бік України). Прибуток від pay-TV та реклами — це 50 на 50. Ми намагаємося монетизувати всі можливості на ринку та знайти найкращий баланс між цими видами доходів. Ми усвідомлюємо, що можемо робити помилки. Ми можемо собі це дозволити, поки ми маленькі. Але ми розуміємо, звідки ми прийшли та куди йдемо. Ми хочемо зростати, зростати в балансі з ринком, щоб наші партнери були задоволені.

Наріман Гусейнов, «Film.ua Broadcasting»: Ми плануємо, що до кінця наступного року телеканал «Світло» буде операційно незбитковим - Фото 1

— Сергій Созановський, керівник «Film.ua», говорив, що ви є прибутковою компанією. Чи прибуткові ваші канали?

— Наш напрям бродкастингу є прибутковим. Наша мета — збереження та нарощення цього прибутку. Крім нових «Світла» та Prokino, всі наші канали були самоокупні. Поки що зарано говорити про прибутковість, але Prokino ми плануємо окупити за рік завдяки pay-TV, монетизації та спонсорству.

— Коли ви плануєте окупити «Світло»?

— Ми плануємо, що до кінця наступного року телеканал «Світло» буде операційно незбитковим.

— Який канал для вас зараз найдорожчий? Де найдорожчий контент?

— Поки найдорожчий контент — на кіноканалі Prokino. Наш стратегічний флагман — «Світло».

— Великі загальнонаціональні канали в Україні — це не дуже прибуткова історія. Навіщо вам потрібне «Світло»?

— Так ми ж живемо один раз. (Усміхається.) Якби ми не знали, як зробити цей канал прибутковим, ми б не бралися за його створення. «Film.UA Group» є прибутковою структурою. У нас є амбіції, й ми маємо досвід створення нішевих каналів. Ми є продакшен-медіагрупою, а не просто медіагрупою. «Film.ua» — це типова американська модель, яка здобуває певну частку контенту, який потім дистрибутує в кінотеатри, на інші канали та платформи. Коли назбирується велика бібліотека різножанрового контенту, виявляється, що можна створити окремий канал. Зараз ми хочемо створити універсальний канал із розважальним контентом українського виробництва для широкої аудиторії. У нас не буде спорту та новин. Наше позиціювання в тому, що є «Світло» — добрий бік.

— Ви не розглядаєте канал як вплив, у вас немає новин, виходить, головне — це амбіції?

— Ми просто рахуємо гроші. Новини — це дорого. Загальнонаціональний канал — це наш експеримент.

— Хто придумав «Світло»? І концепт, і назву?

— Сергій Созановський. Він придумав концепт і Prokino, і «Світло».

Наріман Гусейнов, «Film.ua Broadcasting»: Ми плануємо, що до кінця наступного року телеканал «Світло» буде операційно незбитковим - Фото 2

— Чи є у вас амбіція стати четвертою чи, точніше, третьою великою впливовою медіагрупою?

— Ми вже такою є з великою відмінністю: це створення й управління контентом. Першою впливовою продакшен-медіагрупою. Я б так сказав.

— «Світло» виграло конкурс на МХ-7. Скажіть, чому ви обрали державний мультиплекс? Адже Нацрада фактично оголосила два конкурси — на мультиплекси «Зеонбуду» і на МХ-7.

— У вашому питанні є відповідь. Ми вважаємо, що це майбутнє. Це метровий діапазон, і ми бачимо в цьому стратегічну перспективу, тим паче в державному мультиплексі.

— Яким ви бачите формат каналу «Світло»? Як будуватиметься сітка? Чи орієнтуватиметеся ви на прем’єрний продукт?

— Це розважально-пізнавальний канал. Ми транслюватимемо власний контент: фільми, серіали, реаліті-шоу. Ми не виключаємо, що в майбутньому будемо створювати контент для цього каналу, а не для ринку. Це може бути Originals або тест-пілот окремих продуктів.

— Канал, імовірно, запуститься наступного року, тому ви вже точно мали би щось для нього знімати.

— Ми знімаємо, але поки не знаємо, чи це для нього. Це серіали, документалістика тощо.

— Жанри серіалів також свідчать про формат каналу.

— Для мене є два основних формати серіалів: мелодрама та процедурали. Все інше — це гумор. Усе, що ми вироблятимемо для цього каналу, буде експериментом.

— Поговорімо про аудиторію «Світла».

— Історично ми вимірювалися як рay-TV і канали брали всю інформацію у Big Data UA. У панелі Nielsen ми присутні всього лише чотири місяці. Баланс між дистрибуцією та рекламним ринком якраз і дозволить нам зрозуміти нашу аудиторію. Стратегічно «Світло» буде каналом, де різна аудиторія зможе знайти якісний український контент. А далі ми будемо спостерігати, аналізувати й випрацьовувати своє бачення.

Наріман Гусейнов, «Film.ua Broadcasting»: Ми плануємо, що до кінця наступного року телеканал «Світло» буде операційно незбитковим - Фото 3

— Усі виробники контенту не знають, як зміняться вподобання глядачів за рік, після війни тощо. Як ви це досліджуєте?

— Це, звісно, краще питати безпосередньо у виробників. Як найпотужніший виробник контенту «Film.UA Group» бачить, як працює контент на різних платформах, і в курсі основних трендів глядацького споживання. Але з того, що я бачу, є попит на розважальний контент. Зростає інтерес до документалістики. А окрім цього серіали, фільми, програми глядачі хочуть дивитись і надалі. Тому ми робимо проєкти про кулінарію, медицину, дизайн тощо.

— Ваші канали дистрибутує «1+1 Media Distribution», рекламу продає Ocean Media. Чи щось зміниться після того, як «Світло» почне мовити в МХ-7?

— Ocean Media, яке працює з нашою внутрішньою агенцією інтегрованих рішень Brandly, продає «Світло» ще з того часу, як воно було «Епохою». Час покаже, що зміниться, але ми намагаємося бути в партнерських відносинах з усіма потужними гравцями ринку. Дистрибуція pay-TV має свою специфіку, продаж реклами — свою. І для нас важливий баланс.

— Зараз зріс попит на українські фільми. Цей контент хочуть мати великі ОТТ-платформи, деякі готові купувати ексклюзиви. Чи вистачить вам фільмового контенту на цілий канал Prokino?

— Наша компанія (мається на увазі «Film.UA Distribution») займається кінопрокатом. Ми дивимося на бокс-офіси, перегляди українського продукту. Частка зборів українських фільмів у прокаті зростає. Тому й кіноканал Prokino виник не просто так, це наслідок багаторічного розвитку українського контенту. Цей кіноканал може продовжити життя тих фільмів, які завершили свою прокатну історію. Це можливість для продюсерів дати життя своєму контенту, підтримати нові таланти. Ми б хотіли співпрацювати зі студентами, початківцями. Ми братимемо той контент, який зараз лежить на полицях у виробників. Ми робитимемо проєкти про кіно, вже зараз ми розміщуємо авторські блоги, making of, кліпи та саундреки, трейлери.

— Чи є зараз конкуренція за український продукт? Чи не прагнуть ОТТ-платформи ексклюзивів?

— Конкуренція є — і серйозна, але максимальний ефект дають партнерства і колаборації. Не завжди партнери готові йти на це. Наші ексклюзиви були й на Megogo, і на Sweet.tv, і на «Київстар ТВ». Але головне питання в тому, чи готові партнери йти на колаборації. Чи готові провайдери, сервіси та канали зрозуміти, що інвестиції в контент і купівля прав — це різні речі. У нас були випадки, коли канали або платформи інвестують у контент. Але і під час ковіду, і під час війни всі намагаються гратись у конкуренцію та не розуміють, що в такий час потрібно робити колаборації. В одного й того самого фільму може бути партнером кінотеатр, платформа й канал. Тоді це працює ефективніше. Але якщо канали або платформи сприймають контент як «моє — і все», тоді ми ще довго стоятимемо на місці. Нам слід переглянути підхід до створення українського контенту. Це неможливо без приватних інвестицій.

Наріман Гусейнов, «Film.ua Broadcasting»: Ми плануємо, що до кінця наступного року телеканал «Світло» буде операційно незбитковим - Фото 4

— На вашому каналі Prokino будуть проєкти не лише вашого виробництва?

— Звісно. Ми транслюємо різний продукт. Це можуть бути й ті проєкти, які ми взяли на дистрибуцію. Звісно, ми транслюємо і власний продукт, і вироблений іншими продакшенами. Ми хочемо показати партнерам і глядачам, що українське кіно існує. Йому можна довіряти. В українського кіно може бути друге, третє, восьме життя. Ми відкриті для пропозицій щодо партнерства.

— Розкажіть про програмування каналу. Адже одна з особливостей вашого кіноканалу — трансляція кіноконтенту за принципом кінопоказів у кінотеатрах: щочетверга та щопʼятниці о 18:00 та 20:00 до перегляду будуть доступні премʼєри.

— Фільми розпочинаються кожні дві години й не перериваються на рекламу. Окрім кінофільмів, у нас будуть спеціальні програми, кіноогляди, блоги, інтерв’ю з акторами, звернення самих акторів, які закликатимуть дивитися кіно, партнерські проєкти.

— Яка аудиторія каналу?

— Вона перетинається з аудиторією кінотеатрів. Це глядачі різного віку, які люблять, знають і розбираються в українському кіно. Я думаю, що українське кіно користується зараз попитом. Тому це загальна аудиторія. Є глядач, є підписник та інші. Це різні способи користування контентом. Наприклад, якщо я хочу подивитися фільм «Памфір», то я заходжу і шукаю його на платформі. Або платформа, знаючи мої вподобання, має його порекомендувати. Телеглядач не шукає фільми, він обирає канал. Якщо цей же фільм доступний на ютубі, то це не означає, що я миттєво вимкну канал чи вийду з платформи та піду його дивитися на ютуб. Чому є таке сприйняття — для мене загадка. Це круто, якщо «Памфір» буде в кіно, на платформі, на тематичному та загальному каналі, на ютубі тощо. Бо це різні способи використання контенту та його споживання. Це різна монетизація.

— Це хороша схема для вас як виробника. Для платформ і каналів ексклюзиви на контент підіймають їхню цінність в очах глядачів.

— Є різні типи прав на контент. Це різні способи монетизації контенту, і має бути баланс. Якщо хтось жаліється на те, що фільми присутні на інших платформах, то тут питання до того, як ви промотуєте цей контент у себе.

— На ринку часто хочуть отримати ексклюзивні права на український фільмовий контент?

— Не всі вірять в ексклюзиви. Хтось занадто в них вірить. А хтось не вміє ними користуватися. Бо для когось це амбіція. Але ексклюзив — це маркетинг, а не просто використання прав. Це можливість промотувати свій сервіс. Так роблять, наприклад, ті, хто прагне промотувати свій лейбл завдяки розкрученому контенту тощо. В Україні мало хто вміє працювати з ексклюзивами. Великі міжнародні сервіси не ставлять свої емблеми всюди. «Венздей» — це асоційована історія Netflix. Або «Володар перснів» Amazon. Також робота з ексклюзивами має бути системною.

Наріман Гусейнов, «Film.ua Broadcasting»: Ми плануємо, що до кінця наступного року телеканал «Світло» буде операційно незбитковим - Фото 5

— На вашому кіноканалі будуть ексклюзиви?

— Кіно з державним фінансуванням, яке коштувало багато тисяч, а то й мільйонів наших грошей, у кінотеатрах пройшло непомітно і зібрало трохи більше за зарплату того, хто у фільмі займався освітлюванням. Хіба це не може бути прем’єрою на телеканалі? Кіно без підтримки промо, яке подивилися кілька тисяч людей, — це не прем’єра? Прем’єра — це коли люди щось про твоє кіно знають. А на каналі його подивляться.

— Яка команда працює над вашими каналами?

— У нас є програмний напрям, який очолює Дмитро Шваб, маркетинг-директорка Інна Троян, технічний директор Дмитро Пилипенко. Інна та обидва Дмитра колись працювали в «Медіа Групі Україна». Операційна директорка Ірина Кахно керує бізнес-процесами. Генеральний продюсер усіх каналів — Олександр Веремієнко, який зараз служить у лавах Збройних сил України. Департамент опікується всіма каналами. Ми намагаємося багато процесів автоматизувати. Зараз у нас у команді понад сорок людей.

Головне фото: Наріман Гусейнов (Максим Поліщук/«Детектор медіа»)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
кинопроизводство
Источник материала
loader
loader