«Меморіал» визнав арештовану в Росії журналістку «Радіо Свобода» Курмашеву політув’язненою
«Меморіал» визнав арештовану в Росії журналістку «Радіо Свобода» Курмашеву політув’язненою

«Меморіал» визнав арештовану в Росії журналістку «Радіо Свобода» Курмашеву політув’язненою

Алсу Курмашеву затримали в Росії у жовтні за відмову зареєструватися «іноагентом», а сьогодні їй продовжили арешт до 5 лютого 2024 року.

Правозахисний проєкт «Меморіал» визнав журналістку Татаро-башкирської служби «Радіо Свобода» Алсу Курмашеву, яка майже півтора місяці перебуває у російському СІЗО, політичною ув’язненою. Сьогодні їй продовжили арешт на два місяці – до 5 лютого 2024 року, повідомляє «Радіо Свобода».

Рішення внести Курмашеву до списку політв’язнів прокоментував керівник проєкту «Підтримка політв’язнів. «Меморіал» Сергій Давидіс.

Він назвав конструкцію звинувачення проти Курмашевої «штучною». За його словами, політична вмотивованість справи очевидна, оскільки російська влада переслідувала журналістку, спочатку не давши виїхати з країни в травні, а потім помістивши у СІЗО.

«Початкове затримання та вирок за декларацією другого громадянства і лише після цього — після очевидних роздумів та пошуків приводу — кримінальне переслідування за новою статтею», — сказав Давидіс.

1 грудня Радянський районний суд Казані в Росії задовольнив клопотання слідства та продовжив арешт Алсу Курмашевій на два місяці— до 5 лютого 2024 року.

«Алсу провела 45 днів за ґратами в Росії, і сьогодні її несправедливий, політично мотивований висновок було продовжено. Ми закликаємо російську владу негайно надати Алсу консульський доступ, що є її правом як громадянки США. Алсу має бути звільнена та возз’єднатися зі своєю сім’єю», — заявив виконувач обов’язків президента «Радіо Свобода» Джеффрі Ґедмін.

Алсу Курмашева — досвідчена журналістка, яка близько 25 років працювала у Татарсько-башкирській службі «Радіо Свобода». Вона є громадянкою Росії та США, яка проживає в Празі (Чехія) зі своїм чоловіком та дітьми.

В середині травня цього року вона поїхала до Росії в сімейних справах. Її затримали в аеропорту Казані 2 червня, кола вона збиралась вилетіти з Росії. Силовики вилучили в неї американський та російський паспорти і телефон. Після п’яти місяців очікування на рішення у справі Курмашеву оштрафували на 10 000 рублів (103 долари) за те, що вона не зареєструвала свій американський паспорт у російських органах влади.

В момент, коли Курмашева очікувала на повернення паспортів, її знову затримали 18 жовтня. Цього разу звинуватили в тому, що вона не зареєструвалася як «іноземний агент» — юридичне визначення, яке в Росії використовують з 2012 року для покарання критиків урядової політики. Відповідно до частини 3 статті 330.1 Кримінального кодексу РФ, журналістка, яка, за версією російського слідства, збирала відомості в галузі військово-технічної діяльності РФ, мала добровільно зареєструватися як «іноземний агент», чого вона не зробила. 

23 жовтня районний суд Казані заарештував Алсу Курмашеву. Засідання суду відбулося в закритому режимі. Їй загрожує позбавлення волі терміном до п’яти років. 

Комітет із захисту журналістів (CPJ) і «Репортери без кордонів» виступили із закликом негайно звільнити Курмашеву. Вимогу звільнити журналістку також висловили у правозахисній організації PEN America та в Управлінні ООН з прав людини. Затримання та арешт журналістки прокоментували й засудили представники американської влади, Євросоюз.

Мін’юст Росії вніс у список «іноземних агентів» понад 30 співробітників «Радіо Свобода». У березні московський суд оголосив про банкрутство діяльності «Радіо Свобода» в Росії після того, як компанія відмовилася платити численні штрафи на загальну суму понад 1 мільярд рублів (14 мільйонів доларів) за недотримання закону. Корпорація «Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода» (RFE/RL) тимчасово припинила роботу в Росії. 

Фото: Denik N, Ludvik Hradilek / Courtesy Photo

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Россия арест
Источник материала
loader
loader