Канцлер неодноразово виступав проти постачання крилатих ракет Україні. Бундесвер же тепер хоче оновити весь арсенал Taurus. Це відкриває неабиякі можливості для уряду.
У четвер (14 березня. — Прим. ред.) Бундестаг знову голосуватиме за постачання крилатих ракет Taurus Україні. Опозиційний Union (ХДС/ХСС. — Прим. ред.) і критики з лав «світлофорної» коаліції не підтримують позицію канцлера, який після тривалих вагань тепер, здається, вирішив — категорично «ні».
Дивує те, що до того федеральний уряд ухвалив рішення, яке залишалось невідомим для громадськості: за даними Welt, усі Taurus, що перебувають на озброєнні Бундесверу, підлягають модернізації.
Загалом Збройні сили Німеччини мають приблизно 600 ракет, точна кількість є секретною інформацією. Лише половина з ракет готові до використання після технічного оновлення 2018 року. Для іншої половини термін дії сертифіката сплив. Постачати Taurus (до армії. — Прим. ред.) почала 2006 року міжнародна оборонна компанія MBDA (виробник систем ППО та керованих ракет) із штаб-квартирою у Шробенгаузені (Баварія).
Тепер очікують повторної перевірки, і ракети, що не мають сертифіката, мають бути повністю модернізовані. Федеральне відомство з обладнання, інформаційних технологій і технічної підтримки Бундесверу (Bundesamt fuer Ausruestung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, BAAINBw. — Прим. ред.) має провести тендер на рамкову угоду для цього замовлення, а MBDA — надати свої пропозиції. Перш ніж ухвалити постанову, Бундестаг має виділити відповідне фінансування.
Міністерство оборони, очолюване Борисом Пісторіусом (СДПН), не прокоментувало це питання. Однак, за даними Welt, комітет Бундестагу з питань оборони був поінформований про плани на секретній частині спеціального засідання у вівторок ввечері.
Це не свідчить про зміну думки канцлера про постачання такої бажаної для України зброї. Насправді Шольц повторив своє «ні» в понеділок і також відмовився від рішення про так званий круговий обмін із країнами-союзниками. Шольц заявив: «Я не вважаю розгортання виправданим і, отже, це не про прямі чи непрямі поставки, а конкретно про це питання». Taurus «не можна використовувати без нагляду», це мають робити німецькі солдати, а про їх залучення не може бути й мови «навіть поза межами України».
Втім, рішення привести до ладу всі Taurus, що є в Бундесвері, тепер відкриває додаткові можливості для федерального уряду. Надалі він міг би надати Україні більше крилатих ракет без шкоди для національної безпеки й оборони. Так званий круговий обмін через союзників також стає більш імовірним.
Згідно із цим варіантом, який нещодавно обговорювала міністр закордонних справ Анналена Бербок (Gruenen, «Зелені»), Німеччина може передати Taurus не Україні, а Великій Британії. Союзники не постачатимуть їх Україні, що бореться проти агресії, натомість передадуть британські крилаті ракети.
Ракети Storm Shadow уже використовуються в Україні, але, як повідомляють, вони закінчуються. Завдяки німецьким Taurus Збройні сили Великої Британії могли б надати більше крилатих ракет Україні. Про свою відкритість до такого підходу в інтерв'ю вже заявив очільник МЗС Великої Британії Девід Кемерон. Однак речник німецького уряду сказав, що канцлер і до цієї ідеї налаштований критично.
Як цього разу голосуватимуть Вільна демократична партія та «Союз 90/Зелені»?
Однак навіть після масштабної модернізації запасів Taurus, яку вже розпочато, федеральний уряд Німеччини все одно не виконає своїх обіцянок у рамках НАТО. Німеччина зобов'язалася перед Альянсом мати приблизно тисячу крилатих ракет великої дальності. Тож потреба в нових замовленнях у галузі однозначно є. Рішення із цього приводу ще не ухвалено. Також під питанням, чи можна технічно вдосконалити майже двадцятирічну зброю.
Дебати про крилаті ракети для України вийдуть на третій раунд у парламенті в четвер. З першої спроби, торік, фракції коаліції одностайно відхилили запит опозиції. Вдруге, два тижні тому, голова Комітету з питань оборони Марі-Аґнес Штрак-Ціммерманн (FDP, Freie Demokratische Partei, «Вільна демократична партія») проголосувала за пропозицію опозиції — і через сумління порушила позицію «світлофорної» коаліційної угоди, яка передбачає, що голосування завжди має бути закритим.
Інші депутати-«світлофори» задовольнилися словосполученням «ширший спектр озброєнь», що стало конкурентною пропозицією фракцій коаліції. Говорили, що це парафраз Taurus. Звісно, тепер, коли Шольц сказав «ні», вже не можна від цього відступити.
Тому опозиція подала ще одну пропозицію щодо Taurus. Про це в інтерв'ю заявив віце-президент Бундестагу та заступник лідера ВДП Вольфганг Кубіцкі. Він повідомив, що цього разу також проголосує за постачання ракет Taurus, і передбачив, що кілька ліберальних депутатів зроблять те саме. Цього разу приблизно 12 представників ВДП кинуть виклик коаліційній дисципліні, сказав Кубіцкі. Керівництво фракції в це не вірить, там очікують, що незгодних буде значно менше.
Цікавою буде і поведінка Gruenen. У разі вільного голосування переважна більшість групи підтримала би постачання. Лише одноосібне рішення Шольца досі заважало їм. «Зелений» голова комітету у справах Європи Антон Гофрайтер висунув серйозні звинувачення на адресу канцлера. Разом з експертом ХДС із питань зовнішньої політики Норбертом Реттґеном Гофрайтером у спільній статті для FAZ зазначив, що Шольц поширює «жахи серед населення».
Однак навіть якщо Бундестаг ухвалить відповідну постанову, уряд не буде нею зв'язаний. Адже за експорт зброї відповідає не парламент, а саме Рада нацбезпеки (Bundessicherheitsrat), яка збирається таємно під керівництвом канцлера.