Фахівці Європейського центру синхротронного випромінювання у Греноблі (Франція) обстежать улюблений інструмент італійського віртуоза та композитора Нікколо Паганіні. Музикант назвав скрипку Il Cannone («гармата» російською) за її насичене та потужне звучання.
Легендарний інструмент, вартість якого оцінюють у мільйони, в 1743 виготовив скрипковий майстер Джузеппе Бартоломео Гварнері дель Джезу. Вважається, що цю скрипку Паганіні подарували 1802 року, і поступово вона стала його фавориткою. Маестро грав на ній до кінця життя, а після смерті заповів улюбленицю рідному місту Генуї.
Вже майже два сторіччя скрипка «Гармата», визнана національним надбанням, зберігається в музеї Паганіні в палаці Доріа-Турсі. Цінний інструмент залишає його лише зрідка і під посиленою охороною — для участі у деяких виставках або щоб на ньому зіграли переможці Міжнародного конкурсу скрипалів імені Паганіні у Генуї.
За допомогою встановлення в лабораторії Європейського центру синхротронного випромінювання, найвищої енергетичної в Європі, експерти планують оцінити стан скрипки. Рентгенівська мікротомографія забезпечить детальний аналіз аж до клітинної структури деревини та дозволить виявити пошкодження, які можливі з огляду на майже 300-річний вік інструменту.
Обстеження також здатне відкрити таємницю унікального звучання «Гармати». Крім того, вчені планують створити тривимірну модель скрипки з найдрібнішими подробицями. Передбачається, що на вивчення знімків потрібно кілька місяців.
Поль Таффоро (Paul Tafforeau), один із фахівців Європейського центру синхротронного випромінювання, зайнятих у проекті, порівняв роботу над скрипкою Паганіні з мрією.
«Це винятковий інструмент щодо звукових якостей. І тепер завдяки отриманим даним ми сподіваємося зрозуміти чому», — заявив він в інтерв’ю AFP.
За визнанням кураторів проекту, перевезення знаменитої скрипки з Генуї в Гренобль виявилося складним логістичним завданням, оскільки вони раніше не мали досвіду переміщення музейних цінностей. Під час подорожі інструмент застрахували на 30 мільйонів євро. Дослідники пообіцяли, що головним принципом під час проведення реставраційних робіт зі скрипкою будуть крайня обережність та помірність.