На думку києвознавців та дослідників столиці, будинок заводу "Укркабель", є одним із найяскравіших прикладів житлової забудови Києва 1930-1940-х років. Автором цієї архітектурної пам'ятки є відомий київський зодчий Семен Барзилович.
Архітектурна перлина Татарки
Будинок був первинно запроєктований так, щоб виглядати максимально величним та видовищним. Водночас він мав стати невіддільною частиною мальовничої панорами на Татарці.
"Архітектор вправно врахував і наріжне розташування ділянки забудови, і можливість милуватися чарівними краєвидами, що відкриваються з вікон і балконів. То був час, коли радянська архітектура, щоб звеличувати здобутки соціалістичного будівництва 1930-х. Тривало це і по війні, що нагадує сірий сусідній, теж наріжний з вулицею Овруцькою будинок…", – пише у своїй книзі видатний києвознавець Дмитро Малаков.
Будівлю споруджували два роки. На відміну від сталінських проєктів першої половини 1930-х, вона збудована з червоної цегли, за що отримала народну назву "Червоний будинок". Приблизно за 20 років його затинькували, пофарбувавши у рожевий колір.
Будівля заводу "Укркабель" до російської атаки / Фото Івана Бикова
Цегляна споруда складається з 3 об'ємів: наріжної восьмиповерхової частини з вежею та двох бічних крил. Обидві секції акцентовані ризалітами з пілястрами.
За проєктом будинок має 51 квартиру: 33 двокімнатних, 10 трикімнатних і 8 помешкань у три з половиною кімнати. У радянський час всі квартири були комунальними – там жили працівники заводу "Укркабель", від чого й походить ще одна назва будинку.
У 2015 році порушували питання щодо внесення будівлі до реєстру пам'яток, але цю ідею не реалізували.