В Україні виникли додаткові ризики експорту цукру
В Україні виникли додаткові ризики експорту цукру

В Україні виникли додаткові ризики експорту цукру

Згідно інформації Державної митної служби, у 2023 році Україна відчутно наростила експорт цукру – до 516 тис. т (на 185 % більше, ніж у 2022 році) на суму в понад 391 млн дол. (+ 181 %). При цьому практично не змінилась середня експортна ціна для України, яка торік становила 758 дол/т. Про це повідомляє Українська асоціація аграрного експорту (УААЕ), пише agronews.ua.

В останні роки експорт цукру нашою країною є нестабільним, характеризуючись почерговими підйомами і спадами в залежності від обсягів внутрішнього виробництва та кон’юнктури зовнішніх ринків.

Минулого року абсолютна більшість закордонних продажів українського цукру припала на Євросоюз, доходи від експорту до якого сягнули 384 млн дол., тобто 98 % від загальних. Основними його покупцями були такі країни: Румунія – 146 тис. т; Італія – 81 тис. т; Болгарія – 55 тис. т; Угорщина – 45 тис. т; Польща – 40 тис. т; Хорватія – 28 тис. т; Чехія – 26 тис. т. Наш цукор експортувався, хоча й в значно менших кількостях, поза межі Європи, включаючи такі країни як Камерун, Ізраїль, Лівію, Ліван.

У січні-березні нинішнього року Україна вже реалізувала за кордоном 213 тис. т цукру (+ 72 % відносно першого кварталу 2023 року) вартістю 135 млн дол. (на 36 % більше). Найбільша виручка зараз надходить від Італії, Болгарії та Угорщини – сумарно понад 40 %. Дещо зменшилась ціна на наш цукор – поки що до 633 дол/т.

Українська Асоціація Аграрного Експорту наголошує на зростаючій необхідності розширення актуальних ринків збуту цукру за рахунок представників інших регіонів, наприклад азійського, де присутні одні з найбільших країн-імпортерів – Індонезія, Малайзія, Китай, Південна Корея, Бангладеш, Саудівська Аравія. Також до цього переліку можна додати, зокрема, Сполучені Штати і Алжир. Особливої актуальності дана рекомендація набуває у зв’язку з рішенням Єврокомісії з червня 2024 року запровадити режим екстреного гальмування на окрему продукцію з України, серед якої є цукор.

Так, передбачається, що для нашого цукру безмитна квота з боку ЄС складатиме близько 265 тис. т у 2024 році та 110 тис. т до червня 2025 року. Тому УААЕ вважає, що краще використання експортного потенціалу щодо цукру з метою продажу на міжнародних ринках максимально можливих обсягів має супроводжуватись одночасним зниженням критично високої залежності від європейського ринку, унеможлививши цим самим різкі збої в загальній системі поставок.



Перегляди: 0
Теги по теме
экспорт
Источник материала
loader
loader