Індія замість Китаю. Чи зможе Делі замінити Пекін на Саміті миру та стати лідером Глобального Півдня
Індія замість Китаю. Чи зможе Делі замінити Пекін на Саміті миру та стати лідером Глобального Півдня

Індія замість Китаю. Чи зможе Делі замінити Пекін на Саміті миру та стати лідером Глобального Півдня

Офіційний Нью-Делі підтвердив свою участь в ініційованому Україною Глобальному саміті миру, який пройде 15-16 червня у Швейцарії. Таким чином, Індія стала першою великою країною Глобального Півдня, яка оголосила про бажання бути присутньою на цьому міжнародному заході. Як це вплине на позицію інших держав регіону, які намагалися уникнути питання російсько-української війни, з’ясовував Фокус.

У своєму традиційному вечірньому зверненні у понеділок, 20 травня президент Володимир Зеленський, серед іншого, зазначив наступне: "Провів сьогодні тривалу нараду — проміжний аналіз нашої підготовки до Саміту миру. Про те, які держави вже з нами на Саміті, про те, з якими треба ще попрацювати. Але зрозуміло вже зараз: Саміт буде справді глобальним, лідери з усіх континентів будуть представлені. Протягом трьох тижнів, що залишаються до Саміту, встигнемо попрацювати з десятками лідерів та держав — ще тими, кого ми очікуємо на Саміті".

20 травня стало відомо про те, що однією країною, з якою Києву, як висловився президент, ще потрібно попрацювати, стало менше.

Зокрема, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді в інтерв’ю РТІ заявив, що його країна братиме участь у Саміті миру. За словами глави індійського уряду, Індія "донесе голос Глобального Півдня на саміті, щоб сформувати глобальний дискурс, орієнтований на процвітаючий і мирний світ".

Якщо Індія приїде на Саміт миру, то Китаю там, скоріше за все, вже не буде, оскільки йдеться про двох давніх ворогів, — зазначає у розмові з Фокусом політолог Віктор Небоженко. На його переконання, Індія не може говорити від імені усього Глобального Півдня, адже конкурує в цьому з КНР.

"А загалом, варто розуміти, що Глобальний Південь — це дуже і дуже важкий випадок, адже там "воюють" дві країни: Індія і Китай. Ми зацікавлені, щоб в цьому поєдинку перемогла Індія, тоді як РФ виступає за КНР. Але в будь-якому разі, те, що Індія приїде на Саміт миру — це надзвичайно добре, оскільки це одна з найвеличніших країн світу і для нас це вкрай важливо", — резюмує Віктор Небоженко.

Інші експерти, з якими поспілкувався Фокус,також наголошують на важливості участі Індії у Саміті миру.

Індія так і не заявила про те, що в Україні війна

"Те, що Індія братиме участь у Саміті миру — вельми показово, оскільки за темпами економічного росту та масштабами — це одна з тих країн, які на Глобальному Півдні є лідерами. Взагалі, прийдешній саміт багато в чому присвячений саме участі в ньому країн Глобального Півдня, тому що українська формула миру прописана не лише для закінчення російської агресії і війни як такої, а й для більш справедливого світового устрою та безпеки", — зазначає у розмові з Фокусом політолог Дмитро Левусь.

За його словами, Індія у цілій низці питань займає досить своєрідну позицію, яка відрізняється від китайської.

Важливо Нафта, фарма i ядерний клуб. Що може дати Україні дружба з Індією

"Китай заявляє, що нібито є голосом Глобального Півдня, але насправді можна впевнено сказати, що не всі країни Глобального Півдня задоволені цим. І в цьому контексті, коли у Саміті миру буде брати участь один із лідерів Глобального Півдня, який є вираженим, якщо не супротивником, то конкурентом Китайської Народної Республіки, то переоцінити участь Індії важко", — наголошує політолог.

Крім того, експерт підкреслює, що Індія тривалий період дистанціювалася від російсько-української війни "і від неї й по сьогодні так і не прозвучало визначення щодо того, що відбувається війна".

"А одна із цілей України — залучити на Саміт миру країни, які були виражено нейтральними або взагалі союзниками Російської Федерації. Тому участь Індії, а особливо, якщо це буде високий рівень представництва — це однозначно успіх для України і прорив для всього світу з розбудови більш справедливого та безпечного світу", — підсумовує Дмитро Левусь.

Китай заявляє, що нібито є голосом Глобального Півдня, але насправді не всі країни Глобального Півдня задоволені цим

Після Індії може відбутися ефект доміно

Своєю чергою політолог Максим Джигун у розмові з Фокусом констатує наступне: " Участь Індії у Саміті миру — це дуже класний і ефективний з точки зору впливу на інші держави, які орієнтуються на Індію сигнал. А загалом, Індія — це один із стовпів міжнародної політики та дипломатії, і те, що буде країна з понад мільярдним населенням присутня на цьому майданчику — це величезне досягнення українських чиновників та інших людей, які включені в процес підготовки до Міжнародного саміту миру".

На переконання експерта, участь Індії в умовах, коли Китай все ще вагається і підписує двозначні документи разом із Путіним, означає, що КНР не має монополії на країни Глобального Півдня в питаннях впливу на них з приводу участі чи не такої.

"Тому, є сподівання, що після Індії за ефектом доміно до участі у Саміті почне схилятися й низка інших держав, наприклад, Індо-Тихоокеанського регіону, а такожкраїни Африки, які для нас є дуже важливими. Протягом 30 років, умовно кажучи, ми програвали дипломатичну боротьбу на африканському напрямку, і зрозуміло, що за 2-3 роки стати переможцем в цих перегонах неможливо. Але за рахунок таких стовпів міжнародної дипломатії як Індія, зробити це буде на порядок легше", — зазначає Максим Джигун.

Втім ключове питання, на його переконання полягає саме у рівні представництва. "Тобто, якщо на Саміт миру приїде третій заступник секретаря Міністерства закордонних справ Індії — це навряд чи матиме такий практичний ефект, якби коли приїхав сам прем’єр-міністр чи принаймні очільник МЗС. Від цього також багато буде залежати. Втім, зважаючи на те, що є вже підтвердження від декількох лідерів іноземних держав, зокрема з Євросоюзу, Канади, є надія, що і в цьому випадку рівень представництва буде достатньо високий", — зауважує політолог.

Хто ще поїде на Саміт миру

До речі, якщо говорити про рівень представництва, то слід зауважити, що днями президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва заявив, що не поїде на Саміт миру. Як повідомляє CNN Brazil, Лула і міністр закордонних справ Бразилії Мауро Вієйра вирішили, що делегацію, яка представлятиме країну на саміті, очолить хтось інший із влади, "оскільки, на думку Лули та представників МЗС, бразильському лідеру немає сенсу брати участь у саміті, в якому не беруть участь дві сторони конфлікту".

Також стало відомо, що у Саміті миру не братиме участі президент Південно-Африканської Республіки (ПАР) Сиріл Рамафоса, повідомив Daily Maverik його прес-секретар Вінсент Магвеня. Щоправда, зазначається, що Рамафоса не зможе бути присутнім "через післявиборчі процеси, що відбуватимуться в країні, однак можливо, що буде присутній хтось із кабінету міністрів ПАР".

"Саміт миру зараз є не стільки якоюсь практичною платформою примусу Росії до миру на наших умовах, скільки способом сформувати коаліцію з країнами, які в питанні війни все ще вагаються. І важливим є те, чи будуть учасники Саміту підписувати фінальний документ з результатами. Тому що одна справа прийти просто відвідувачем, який не заявить про свою позицію щодо підтримки України, а інша — йти одним фронтом, демонструючи Росії, що скільки б вона не намагалася продавати за безцінь енергоресурси, все одно світоглядні цінності і погляди на міжнародне право купити вона не зможе", — зазначає політолог Максим Джигун, додаючи, що в цьому контексті надзвичайно важливим є вплив прем’єра Індії Моді на сусідні країни, а також держави Близького Сходу і Глобального Півдня.

Що будуть обговорювати на Саміті миру, окрім миру

Між тим, як заявив під час нещодавнього спілкування з курсантами Нацакадемії Державної прикордонної служби імені Богдана Хмельницького президент Володимир Зеленский, на прийдешньому саміті Київ,окрім власне "формули миру", планує зосередитись на трьох кейсах: енергетична та ядерна безпека, питання вільного судноплавства та обміну.

"Гуманітарний трек має два підпитання: обмін всіх на всіх та повернення дітей, які були силою депортовані до Росії", — уточнив глава держави.

Важливо Між Китаєм і Пакистаном: Як Індія бореться із сепаратизмом і хоче стати лідером Півдня

За його словами, "якщо такі треки будуть підтримані учасниками саміту, то далі будуть докладні напрацювання та їх вирішення у посередництві з країнами з російською стороною".

Нагадаємо, що Глобальний саміт миру відбудеться 15-16 червня у швейцарському Бюргенштоку. На нього Швейцарія запросила понад 160 країн і міжнародних організацій. Росію ж на цьому етапі не запрошували, повідомили у швейцарському МЗС. При цьому швейцарська сторона висловила переконання, що "РФ неодмінно має бути включена у мирний процес".

Як зазначає BBC, посилаючись на джерело з Банкової, Російська Федерація наразі усіма можливими способами намагається натиснути на держави, які потенційно могли б взяти участь — перш за все йдеться про представників Глобального Півдня, — аби вони не їхали на організований Україною захід.

"Багато країн Глобального Півдня так і кажуть: ми, звичайно, на стороні добра, ми вас підтримуємо, але й проблеми з Росією нам не потрібні", — зауважив співрозмовник агенції з Офісу президента.

З урахуванням цього, окремо наголошується, мовляв, цілком ймовірно, що остаточний перелік країн-учасниць Саміту миру стане відомим безпосередньо в день його відкриття.

Теги по теме
Украина
Источник материала
Поделиться сюжетом