ШІ намагається переосмислити мистецтво
ШІ намагається переосмислити мистецтво

ШІ намагається переосмислити мистецтво

У новій роботі французького художника П’єра Гюйге роботи зі штучним інтелектом знімають на відео непоховані останки людини та періодично розміщують поруч об’єкти під час церемонії, яку, здається, розуміють лише вони. Події відбуваються в пустелі Атакама в Чилі, одній із найстаріших і найсухіших пустель на планеті.

«Camata» демонструється у виставковому просторі Punta della Dogana – Pinault Collection у рамках виставки, яка проходить одночасно з Венеціанською бієнале (до 24 листопада). Це вражаючий приклад дедалі більшого збігу між мистецтвом і штучним інтелектом, або ШІ

Ці дві голосні, розташовані поруч, здається, становлять загрозу для багатьох дисциплін, практикуючих яких ризикують замінити розумними й автономними машинами. На думку деяких всесвітньо відомих мислителів і філософів, таких як ізраїльський історик Юваль Ноа Харарі та Стівен Хокінг, саме людство може бути замінено суперрозумними машинами в майбутньому.

Тож чому художники захоплюються штучним інтелектом? І чи ризикують вони бути погашеними через це?

«З боку художників завжди існувала тяга до випадковості: щось, що знаходиться поза вашим власним контролем, щось, що звільняє вас від обмеженого суб’єкта», — сказав Даніель Бірнбаум, куратор, який є художнім керівником виробництва цифрового мистецтва. платформи Acute Art і учасник дискусії на конференції Art for Tomorrow цього тижня, скликаній Фондом демократії та культури з панелями, модерованими журналістами New York Times.

Бірнбаум сказав, що Хьюге був одним із митців, які — замість того, щоб «засипати нас нісенітницею, створеною штучним інтелектом з Інтернету» — зацікавлені у дослідженні «місць, де зливаються природа та штучність», і де «біологічні системи та штучні системи якимось чином співпрацюють, створюючи візуально дивні речі».

Бірнбаум визнав, що в усьому світі існують «страшні сценарії», за якими системи штучного інтелекту можуть контролювати рішення, прийняті урядами чи військовими, і становлять серйозну загрозу для людства.

Більше про мистецтво майбутнього
У креативних галузях, за його словами, низку починань незабаром можна буде здійснити за допомогою машин, які змішуватимуть разом найкращі зразки людських творінь і створюватимуть їх перетасовані версії. Це можна уявити у випадку швидких поп-мелодій, поспіхом створеної комерційної літератури, вмісту бортових журналів і «посередньої» архітектури та дизайну, зазначив він.

У випадку з мистецтвом, однак, Бірнбаум сказав, що глядачі все одно будуть шукати метафоричну руку художника. «Вони просто хочуть побачити цю людину-учасника» та виявити сліди «тут-і-тепер» художника, де людина та машина «торкаються одне одного», — сказав він.

Одним із найбільш обговорюваних художників у сфері мистецтва, створеного штучним інтелектом, є Рефік Анадол, який народився в Туреччині. Він отримав світову популярність наприкінці 2022 року, коли встановив у фойє Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку екранну інсталяцію, що постійно змінюється, і складається з понад 138 000 зображень і текстів із загальнодоступного архіву MoMA. який тривав майже рік.

На початку цього року Анадол привернув 66 000 відвідувачів за 47 днів на виставку «Відлуння Землі: живий архів» у Serpentine Galleries у Лондоні, де він показав роботи, створені ШІ, що представляють підводні пейзажі та тропічні ліси. Підводні пейзажі були створені за допомогою моделі штучного інтелекту на основі приблизно 135 мільйонів зображень коралів, які є у відкритому доступі в Інтернеті. Зображення тропічного лісу були створені іншою моделлю штучного інтелекту на основі відкрито доступних даних зі Смітсонівського інституту та Музею природної історії в Лондоні.

Усе це було частиною загального проєкту Anadol, спрямованого на те, щоб зробити невидиме видимим: демістифікувати штучний інтелект, показати, звідки походять дані, які в ньому використовуються, і простежити походження хрипких і хвилястих зображень, які глядачі бачать на екрані.

У відеоінтерв’ю зі своєї студії в Лос-Анджелесі Анадол описав себе як «ботаніка, який любить комп’ютери», якому мати подарувала Commodore, коли йому було 8 років, і який з цього моменту почав «розуміти та взаємодіяти з машину як друга, як співтворця, як співавтора».

Він описав штучний інтелект як «найбільш надихаючу технологію», яку сьогодні має в своєму розпорядженні людство, і додав: «Ми живемо в епоху Відродження».

Технологія, з якою ми маємо справу сьогодні, це вже не «просто ручка чи друкарський верстат» і «не просто машина чи колесо». Натомість «це інтелект», – сказав він. «Це імітує наші міркування на цей час, і це буде розвиватися. Це перетвориться на щось інше». І цього «ще ніколи не було в нашій історії».

Зараз, пояснив він, штучний інтелект «на 50 відсотків складається з людини і на 50 відсотків — з машини». У майбутньому, за його словами, штучний інтелект буде «спроектований з нуля: бачити, чути, відчувати» і створювати «живу форму мистецтва», яка буде «синтетичною істотою». Він сказав, що штучний інтелект буде взяти «архіви людства та те, що ми залишаємо позаду» — не просто зображення, текст чи звук, а «аромат, смак, дотик» — і перетворити це на дані та пам’ять, за допомогою яких можна створювати мистецтво.

Він описав штучний інтелект як «мислючу щітку, яка не забуває, яка може запам’ятовувати все і вся», і сказав, що «запросить цей штучний інтелект до своєї студії, розмістить і створить разом із ним». «Я прийму цей ШІ як людину», — сказав він.

Виставка Anadol «Відлуння Землі» виникла на запрошення її художнього керівника Ганса Ульріха Обріста показати її в Serpentine Galleries.

В інтерв’ю у своєму офісі Serpentine Обріст пригадав, що в жовтні 2011 року, після виступу в Марракеші, Марокко, до нього звернувся лондонський художник і технолог, який сказав, що не розуміє, чому музеї не займаються технологіями ніде, крім їхній веб-сайт. Обріст сказав, що через кілька днів він зібрав художника та групу інших на сніданок за круглим столом, а в 2013 році заснував технологічний підрозділ Serpentine, який сьогодні має п’ять кураторів.

Обріст сказав, що він усвідомив, що технологія повинна бути інтегрована у виставки, «що насправді майбутнє може бути не або/або ідеєю, що у вас є фізичні речі в галереї та цифрові речі в Інтернеті, а те, що майбутнє — це змішана реальність». Він сказав, що штучний інтелект наразі складається зі співпраці між художниками та машинами; обидва залучені.

Він нагадав, що під час виставки Яна Ченга в Serpentine у ​​2018 році Ченг наповнив Serpentine свідомим твором мистецтва під назвою «BOB (Bag of Beliefs)»: цифрові екранні істоти, які мали власні настрої та розум.

Одного разу під час шоу Обріста о 4 годині ранку розбудила служба безпеки Королівських парків (Серпентайн знаходиться в Кенсінгтонських садах, частині лондонського Гайд-парку), тому що посеред ночі раптово ввімкнулося світло: BOB вирішив відкривати галерею задовго до офіційного часу відкриття.

Обріст також згадав коментар у гостьовій книзі, у якому відвідувачі виставки сказали, що BOB був «настільки непривітним і негостинним до них, що вони повернулися», і були «дуже вдячні, що BOB ставився до них добре вдруге».

Обріст сказав, що ідея «мистецького твору як живого організму» може відкрити «всі види можливостей».

Поки що, зазначив він, твори мистецтва були незмінними і висіченими в камені; навіть відео або фільми традиційно відтворювалися на попередньо запрограмованих циклах. Він згадував, як у молодості він завжди бачив ті самі дві публічні скульптури кожного разу, коли проходив через залізничну станцію в Цюріху, де він виріс. За його словами, дозвіл штучному інтелекту захоплювати спільні простори «може створити нову форму публічного мистецтва». «Це еволюція, вона живе, вона змінюється, вона ніколи не повторюється».

Він визнав ризики, пов’язані з ШІ на планетарному рівні. Він сказав, що існує небезпека, що це може «вийти з-під контролю», і сказав, що штучним інтелектом потрібно керувати в глобальному масштабі. Він зазначив, що має бути «консенсус між Сходом і Заходом» і «межі, які необхідно встановити», щоб гарантувати, що людство не опиниться під загрозою.

Однак, що стосується мистецтва, він сказав, що є «справді позитивні аспекти нинішньої еволюції».

Источник материала
loader
loader