Європейці не зможуть купувати українську землю до закінчення війни
Європейці не зможуть купувати українську землю до закінчення війни

Європейці не зможуть купувати українську землю до закінчення війни

Ринок землі поки неможливо відкрити для іноземців

Нині триває другий етап земельної реформи: цього року доступ до ринку отримали юридичні особи. Останній, третій етап має синхронізувати земельне законодавство України з відповідним правом ЄС. Зокрема, мають відкритися шляхи до участі фізичних і юридичних осіб країн-членів ЄС у земельному ринку.

Водночас, саме зараз Україна розпочинає процес переговорів перед вступом до Європейського Союзу. Це передбачає визначення обсягу гармонізації українського законодавства, зокрема й земельного, з правом ЄС.

Чому для України важливо пустити на ринок землі іноземців

Економічна інтеграція в рамках Європейського Союзу будується на чотирьох свободах: вільний рух товарів, послуг, капіталу та робочої сили. Під принцип вільного руху капіталу саме підпадають землі сільськогосподарського призначення.

Учасники ринку землі (і інвестори, і продавці) не можуть піддаватися будь-яким обмеженням на рух капіталу між державами-членами ЄС. Національне законодавство держав-членів ЄС не може встановлювати обмеження, що виходять за межі рамкової дії законодавства ЄС.

Зараз українське законодавство суперечить цим принципам ЄС. Зараз набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення не можуть іноземці, юридичні особи створені та зареєстровані за законодавством іншим, ніж законодавство України, а також юридичні особи, учасником (акціонером, членом) яких є іноземці. Це обмежує рух капіталу та дискримінує громадян та юридичних осіб ЄС, саме тому українське законодавство іпотребує змін.

Як інші країни вирішили питання ринку землі

У країн, які нині є членами ЄС також були на момент вступу до союзу свої правила, обмеження або регуляторно-запобіжні механізми. Певні обмеження на придбання землі іноземцями та інші обмеження щодо обігу земель діяли у Чехії, Естонії, Угорщині, Латвії, Литві та Словаччині на момент їх вступу в ЄС у 2004 році.

Після вступу кожна з цих країн отримала можливість зберегти чинне регулювання на перехідний період – сім років, а Польща – на дванадцять років. Згодом продовження цього перехідного періоду ще на три роки домоглися Литва, Латвія, Угорщина та Словаччина. У 2007 році до Євросоюзу вступили Болгарія та Румунія. Вони отримали пʼятирічний перехідний період.

Останні новини агросектору

  • Працівників аграрного сектору бронюватимуть від мобілізації, щоб створити умови безпечного збирання врожаю. Бронь даватимуть на рік. Про це повідомив виконувач обов'язків міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький під час Black Sea Security Forum.
  • Кабінет міністрів передав Фонду державного майна понад 104 тисячі гектарів землі для запуску Земельного банку. Зараз тривають фінальні етапи підготовки до старту проєкту.
  • У списку тих, хто може не платити земельного податку, є учасники бойових дій, інваліди внаслідок війни тощо. Водночас розраховувати на таку пільгу можуть ще й такі категорії, як-от пенсіонери та інші.
Теги по теме
Евросоюз
Источник материала
Упоминаемые персоны
loader
loader