Останні роки стали свідками значних політичних та соціальних потрясінь на Заході, які відображають великі проблеми сучасних політичних систем. Відповідно до аналізу, опублікованого у The New York Times, ці потрясіння є відгуком втомлених громадян на нездатність урядів вирішувати складні економічні проблеми.
На Заході дедалі очевиднішою є політична криза системи, яка посилилася війною в Україні і стане причиною серйозних потрясінь у майбутньому. Тенденції вже очевидні для мозкових центрів, які аналізують різні сценарії.
Спроби держпереворотів, численні протести, вибори правих політиків – як стверджує The New York Times, у такий спосіб втомлені люди відповідають на нездатність західних урядів впоратися з економічними проблемами. “Подібно до непередбачуваного торнадо, що проноситься по всьому світу, глибоке економічне занепокоєння залишає за собою слід із політичних потрясінь і насильства як у бідних, так і в багатих країнах”, – пише видання.
Причини, контекст і умови, що лежать в основі цих потрясінь, сильно різняться в різних державах. Але загальна картина очевидна, вважає NYT: причинами тривоги є зростання нерівності, зниження купівельної спроможності та зростаюча тривога з приводу того, що наступне покоління житиме гірше, ніж це.
У результаті громадяни багатьох країн, які зіткнулися з похмурими економічними перспективами, втратили віру в здатність своїх урядів впоратися з проблемами і вирішили “завдати удару у відповідь”. Поки в менш розвинених країнах люди вдаються до радикальніших заходів, намагаючись повалити уряд, як це було наприкінці червня в Болівії, у багатших країнах обурення низькими зарплатами і зростанням цін виливається в протести і страйки і, зрештою, обрання правих і популістів. Тому немає нічого дивного в тому, що Європу захлеснула хвиля правих, а перемогу в американських виборах пророкують Трампу, вважає видання.