Посол ЄС: Вступ Грузії до Євросоюзу призупинили
Посол ЄС: Вступ Грузії до Євросоюзу призупинили

Посол ЄС: Вступ Грузії до Євросоюзу призупинили

За словами посла ЄС у Грузії Павела Герчинського, таке рішення ухвалили, зокрема, через ухвалення в країні закону про «іноагентів». Він також зауважив, що антиєвропейська риторика є несумісною з декларованою метою вступу до ЄС.

Лідери країн Євросоюзу погодилися призупинити вступ Грузії. Про це сказав посол ЄС у Грузії Павел Герчинський на дводенній міжнародній конференції «Розширення Євросоюзу — геополітична необхідність та подальші кроки для країн-кандидатів до Євросоюзу», пише SOVA.

«27 червня лідери, президенти та прем'єр-міністри ЄС, зустрілися в Брюсселі та ухвалили кілька важливих рішень, погодили стратегічний порядок денний ЄС на наступний період, досягли угоди про майбутніх лідерів ЄС, підтвердили нашу тверду відданість захисту України, і, на жаль, і мені шкода говорити це, вони також погодилися зупинити процес приєднання Грузії до Європейського Союзу. Про це дуже чітко сказано у висновку Європейської ради», — заявив посол.

Він зауважив, що наміри чинного уряду Грузії незрозумілі для лідерів Євросоюзу через закон про «іноагентів». За його словами, антизахідна та антиєвропейська риторика є несумісною з декларованою метою вступу до ЄС.

Євросоюз також заморозив 30 млн євро, виділених на підтримку Сил оборони Грузії. Посол ЄС зауважив, що «це лише перший крок, будуть й інші кроки».

«Наша пряма допомога уряду Грузії буде скорочена, і ми намагатимемося перекласти цю пряму допомогу уряду на громадянське суспільство та засоби масової інформації. Про це було оголошено після зустрічі міністрів закордонних справ у Люксембурзі», — сказав Герчинський.

Закон зобов’язує неурядові компанії та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зареєструватися як організації, що проводять інтереси іноземної сили. Ухилення від реєстрації або неподання фінансової декларації у встановлені терміни тягне за собою штраф у розмірі 25 тисяч ларі. Схоже законодавство про «іноземних агентів» діє в Росії. 

Проти ухвалення закону про «іноагентів» з початку квітня у Грузії тривають масові протести громадян. На акціях проти законопроєкту біля будівлі парламенту правоохоронці побили демонстрантів і журналістів. Правоохоронці затримали учасника протестів, блогера Учу Абашидзе, який також висвітлював війну Росії проти України. На знак протесту проти дій влади декілька працівників грузинської провладної телекомпанії «Імеді» подали у відставку.

Громадські неурядові організації Грузії заявили, що не дотримуватимуться закону про «іноагентів» та продовжуватимуть протест попри спроби «залякування спецпризначенцями та побиття». Грузинські неурядові організації також заявили, що планують оскаржувати закон про «іноагентів» у Конституційному суді. Після подолання вето президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, звертаючись до народу, закликала  провести референдум за «європейське майбутнє» чи «російське рабство».

Європарламент закликав не починати переговори з Грузією про членство в ЄС, доки діятиме закон «Про прозорість іноземного впливу».

Сполучені Штати Америки ввели візові санкції проти представників урядової партії «Грузинська мрія», відповідальних за запровадження закону «про іноагентів» та насильницький розгін протестів проти нього.

Парламентська асамблея Ради Європи та Європейська рада також висловили занепокоєння подіями в Грузії, зокрема ухваленням закону «Про прозорість іноземного впливу» та залякуванням і нападами на активістів і журналістів.

Вперше закон про «іноагентів» влада Грузії ініціювала торік. Тоді це теж викликало масові акції протесту під парламентом, які переросли в сутички з правоохоронцями. Ухвалення законопроєкту засудили США, Євросоюз. Після цього, 9 березня 2023 року, влада Грузії заявила, що відкликала законопроєкт про «іноагентів», а 10 березня парламент країни відхилив його в другому читанні.

Читайте також:

  • Російська мрія про грузинських іноагентів: чому тривають протести в Грузії та як це вплине на Україну
  • «Я не хочу, щоб моя країна могла допомогти російським злочинам в Україні», — розмова з грузинським журналістом Темуром Кегурадзе

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Евросоюз Грузия
Источник материала
Упоминаемые персоны
loader
loader