15 июля, понедельник
С картинками
Текстовый вид
ru
Украинский
Русский
CNN: РФ планувала вбити гендиректора компанії Rheinmetall
CNN: РФ планувала вбити гендиректора компанії Rheinmetall

CNN: РФ планувала вбити гендиректора компанії Rheinmetall

За даними CNN, отриманими від п'яти американських та західних офіційних осіб, знайомих із ситуацією, на початку цього року американська розвідка виявила, що російський уряд планував вбивство виконавчого директора великого німецького виробника зброї, який постачає артилерійські снаряди та військову техніку Україні.

Зазначається, що цей заколот був одним із серії російських планів щодо вбивства керівників оборонної промисловості по всій Європі, які підтримують військові зусилля України. План вбивства Арміна Паппергера, "сивочолого велетня", який очолює німецьке виробництво на підтримку Києва, був найбільш опрацьованим.

Rheinmetall

Дізнавшись про цей план, американці поінформували Німеччину, чиї спецслужби змогли захистити Паппергера та зірвати змову. Високопоставлений німецький урядовий чиновник підтвердив, що Берлін був попереджений США про цей план.

Понад шість місяців Росія проводить кампанію саботажу по всій Європі, переважно через посередників. Вона вербує місцевих "аматорів" для всього: від підпалів складів, пов'язаних з постачанням зброї Україні, до дрібних актів вандалізму — все це спрямовано на те, щоб перешкодити потоку зброї із Заходу в Україну та притупити громадську підтримку Києва.

Однак розвіддані, що вказують на готовність Росії вбивати приватних осіб, підкреслили для західних чиновників, як далеко Москва готова зайти в паралельній тіньовій війні, яку вона веде на Заході.

Паппергер був очевидною ціллю: його компанія Rheinmetall є найбільшим і найуспішнішим німецьким виробником життєво важливих 155-мм артилерійських снарядів, що стали вирішальною зброєю у виснажливій війні на виснаження в Україні.

У найближчі тижні компанія відкриває завод з виробництва бронетехніки в Україні — зусилля, яке, за словами одного джерела, знайомого з розвідданими, викликає глибоке занепокоєння Росії. Після серії успіхів на початку цього року військові зусилля Москви знову застопорилися на тлі посиленої української оборони та нищівних втрат особового складу.

Серія змов, про які раніше не повідомлялося, допомагає пояснити все більш рішучі попередження офіційних осіб НАТО про серйозність кампанії саботажу — кампанії, яка, на думку деяких високопоставлених чиновників, ризикує перейти поріг збройного конфлікту у Східній Європі.

Концерн Rheinmetall

"Ми спостерігаємо саботаж, ми спостерігаємо плани вбивств, ми спостерігаємо підпали. Ми спостерігаємо речі, які коштують людських життів", — заявив високопоставлений чиновник НАТО журналістам у вівторок. "Я дуже вірю в те, що ми спостерігаємо кампанію таємних диверсійних дій з боку Росії, які мають стратегічні наслідки".

Національна рада безпеки відмовилася коментувати існування російської змови та попередження США Німеччині. Однак прес-секретар РНБ Адрієнн Уотсон заявила у своїй заяві: "Кампанія підривної діяльності Росії, що посилюється, — це те, до чого ми ставимося вкрай серйозно і на чому ми зосереджені протягом останніх кількох місяців".

"Сполучені Штати обговорюють це питання з нашими союзниками по НАТО, і ми активно працюємо разом, щоб викрити та зірвати цю діяльність", — сказала вона. "Ми також чітко дали зрозуміти, що дії Росії не відлякають союзників від продовження підтримки України".

Посольство Німеччини у Вашингтоні відмовилося від коментарів.

CNN також звернулася за коментарем до посольства Росії у Вашингтоні.

Представник Rheinmetall Олівер Гоффман відмовився від коментарів.

"Необхідні заходи завжди вживаються в регулярних консультаціях з органами безпеки", — сказав Гоффман.

Члени НАТО прагнуть посилити обмін розвідданими

Кампанія саботажу Росії була головною темою обговорення серед офіційних осіб НАТО, що зібралися у Вашингтоні на саміт, присвячений 75-річчю блоку. НАТО прагне покращити обмін розвідданими в рамках альянсу, щоб країни змогли пов'язати воєдино те, що в іншому випадку могло б здатися розрізненою злочинною діяльністю, унікальною для їхньої власної країни.

Але ця кампанія — і, зокрема, готовність Росії вдаватися до смертоносних дій проти європейських громадян на іноземній території — поставила складні питання про те, як альянсу слід реагувати. Теоретично, згідно зі статтею 5, збройний напад на одну державу-члена НАТО є нападом на всіх.

Кампанія саботажу Росії часом нагадувала неприцільний підхід, здійснюваний "аматорами". Деякі злочини, пов'язані з кампанією, не мали очевидних зв'язків з конфліктом в Україні; наприклад, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск публічно припустив, що пожежа в IKEA в Литві могла бути справою рук Росії. У Польщі, як повідомляє CNN, українець був завербований через Telegram російським куратором, якого він ніколи не зустрічав особисто, і отримав всього 7 доларів за те, що розпилив антивоєнні графіті. Пізніше його попросили встановити камери спостереження і підпалити паркан української транспортної компанії.

Деякі аналітики назвали ці зусилля "гібридною" кампанією, що використовує невійськові інструменти, такі як пропаганда, обман і саботаж. Але американські та європейські офіційні особи поступово посилюють свою позицію щодо визначення зусиль Росії з саботажу таким чином.

"Я категорично відкидаю ідею про те, що те, що ми бачимо, є гібридною кампанією з боку Росії. У ній є гібридні елементи. Коли я думаю про "гібридне", я думаю про... осквернення пам'ятників", — сказав високопоставлений чиновник НАТО. "Речі, які відповідають традиційному визначенню "нижче порога збройного конфлікту".

Оскільки Росія вербує оперативників для здійснення підпалів і планування вбивств — смертоносних дій — "я не впевнений, що все це потрапляє нижче того порога, який має на увазі "гібридний", — сказав чиновник.

Було неясно, чи вказувала розвідка, пов'язана з Rheinmetall, на те, що Росія мала намір вбити Паппергера напряму чи найняти місцевого посередника.

Інші російські зусилля були набагато серйознішими, ніж розпилення невеликої кількості графіті чи вандалізм на машині дипломата: минулого тижня американські військові бази по всій Європі були приведені в стан підвищеної бойової готовності вперше за десятиліття після того, як США отримали розвіддані про те, що підтримувані Росією суб'єкти розглядають можливість проведення диверсійних атак проти американського військового персоналу та об'єктів, повідомили CNN кілька джерел, знайомих із ситуацією.

У квітні були заарештовані два німецько-російських громадянина, які нібито планували вибухи та підпали, в тому числі американських військових об'єктів, від імені Росії.

У Лондоні в березні кільком чоловікам були пред'явлені звинувачення у роботі з російськими спецслужбами з метою підпалу пов'язаного з Україною складу. Польща розслідує, чи пов'язаний з Росією підпал, який знищив найбільший торговий центр Варшави в травні, і заарештувала дев'ять осіб у зв'язку з актами саботажу, пов'язаними з Росією, заявив прем'єр-міністр у травні. А французька влада минулого місяця затримала російсько-українського чоловіка, який нібито виготовляв бомби в рамках кампанії саботажу, організованої Москвою.

"Вони роблять це зараз, тому що вважають, що оскільки на Заході проходить ряд виборів, це прекрасна можливість спробувати підірвати громадську підтримку України", — сказав високопоставлений чиновник НАТО.

Чиновник також сказав, що Росія бачить вікно можливостей до того, як додаткова зброя і боєприпаси, обіцяні Заходом, прибудуть на поле бою в Україні.

Для Росії "це найбільш підходящий час для проведення таких операцій проти Заходу, щоб спробувати підірвати підтримку і запобігти потоку зброї туди".

Источник материала
Поделиться сюжетом