«Мушу визнати, що росіяни дуже неохоче повертають з полону оборонців Маріуполя. Якщо спочатку ми бачили, як вони застосовували публічні судилища стосовно представників Нацгвардії, то нині щось подібне вони роблять з полоненими 36 бригади морської піхоти. Вони їх зібрали в одну виправну колонію, де максимально погані умови перебування, багато хто піддається тортурам, нашим морпіхам присуджують величезні тюремні терміни», - наголосив Лубінець.
Він зазначив, що його команда продовжує робити все можливе для звільнення наших військовослужбовців, постійно залучає нових міжнародних партнерів.
За словами уповноваженого, поки що кількість українських бійців у полоні РФ більша, аніж росіян у нас, але ситуація різко змінюється на нашу користь, в України є великий банк обміну.
«Ми вже наповнюємо третій табір для російських військовополонених і приступили до ремонту четвертого. Тому якби росіяни хотіли, то ми б уже давно повернули усіх наших людей. Але цього не відбувається виключно через негативну позицію РФ», - наголосив Лубінець.
Він також звернув увагу на те, що пріоритетними напрямками щодо повернення військовополонених з РФ є важкопоранені та жінки.
«Пріоритетними щодо повернення військовополонених зРФ для мене є два критерії, зафіксовані Женевською конвенцією. Перше, це важкопоранені, друге – жінки. Наразі нам вдалося повернути 198 жінок, але ще понад 400 залишаються у російському полоні», - зазначив омбудсмен.
За його словами, під час першої зустрічі з російською колегою Москальковою у жовтні 2022 року вдалося домовитися про повернення 108 українських жінок.
На сьогодні Україна вже повернула з полону 3149 військовополонених.
Як повідомляв Укрінформ, уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що не вірить у великий обмін "всіх на всіх" найближчим часом, бо не бачить готовності до цього Російської Федерації.