Відключення не на один рік
Андрій Закревський розповів для 24 Каналу, що ситуація з електроенергією вже покращилася, тому що останніми днями відключень або не було, або вони були мінімальними.
Андрій Закревський
Енергетичний експерт, голова правління асоціації "Нафта та газ України"
Полегшення ситуації сталося, бо деякі потужності генерації введені в експлуатацію. І друге, скоріше не наші споживачі почали менше споживати, хоча це теж частково є, а європейські споживачі пішли на канікули, – купа вільної енергії. І ми користуючись нашими прайс-кепами, можемо спокійно їх використовувати для того, щоб докупляти електроенергію
Проте вже в кінці жовтня або на початку листопада ситуація з відключеннями знову погіршиться, тому що європейці знову збільшать своє споживання електроенергії.
Олег Попенко у розмові з 24 Каналом погодився, що останніми днями ситуація з відключеннями трохи покращилася. Він пояснив, що так сталося через:
- погодні умови;
- зниження споживання електроенергії;
- виведення з капітального ремонту двох енергоблоків АЕС.
Олег Попенко
Експерт з ЖКГ, тарифів та питань комунального господарства.
Відключення триватимуть щонайменше півтора – два роки і це після того як завершаться бойові дії. Бо планувати на сьогодні проведення капітальних ремонтів, відновлення енергетичної інфраструктури неможливо, тому що в будь-який момент вона може бути зруйнована.
Чи залежать відключення від регіону
Обидва експерти погодилися з думкою, що відключення залежать від регіону України.
Зараз прийняли рішення, що в першу чергу забезпечуватимуть прифронтові регіони. Як на мене, це правильно. Вони й так потерпають, так хоча б мають електроенергію не по графіках, а в перервах між обстрілами. Бо у прифронтових областях, якщо йде тривога, яка не така, що ігнорується зараз в 90% всієї України, а коли ти знаєш, що зараз в укриття треба сходити. То ж потім треба прийти після обстрілу, поставити пратися, щось приготувати і так далі,
– сказав Закревський.
Він додав, що нині ми вирівнюємо дефіцит по всій території України. У нас є проблеми в містах: Харків, Херсон, Миколаїв, Одеса. Там, де у нас недостатньо великих силових трансформаторів. Удари по них чи їхня поломка призведе до сильного дефіциту в регіоні.
Попенко доповнив, що чим ближче до лінії фронту та кордону з Росією, тим більше проблем з постачанням електроенергії, з наявності електроенергії в мережі.
Тому що там зруйнована практично вся енергетична інфраструктура, генерація зруйнована, і подавати електроенергію туди все стає все складніше. І чим ближче до західних кордонів, тим там ситуація з наявністю електроенергії в мережі краще, тому що в нас є можливість імпорту електроенергії з-за кордону,
– сказав він.
Пріоритетність підключень не прописана в законодавчій базі, але така практика точково існує.
Не всі прифронтові області насичують (електроенергією – 24 Канал) краще, наприклад у Сумській області набагато складніше, а в Харкові набагато краще. Тому є певний пріоритет, але все ж таки для прифронтових областей,
– додав експерт.