Фонди Близького Сходу вкладають мільярди доларів у ШІ
Фонди Близького Сходу вкладають мільярди доларів у ШІ

Фонди Близького Сходу вкладають мільярди доларів у ШІ

Суверенні інвестиційні фонди з Близького Сходу стають ключовими спонсорами улюбленців штучного інтелекту Силіконової долини.

Багаті нафтою країни, такі як Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Кувейт і Катар, прагнуть диверсифікувати свою економіку та звертаються до інвестицій у технології як захисту. Згідно з даними Pitchbook, за минулий рік фінансування компаній зі штучним інтелектом державами Близького Сходу зросло в п’ять разів.

MGX, новий фонд штучного інтелекту з Об’єднаних Арабських Еміратів, був серед інвесторів, які цього тижня хотіли отримати частину останнього збору коштів OpenAI, повідомили CNBC два джерела. Раунд оцінює OpenAI у 150 мільярдів доларів, повідомили люди, які побажали не називати їх імен, оскільки дискусії є конфіденційними.

Небагато венчурних фондів мають достатньо глибокі кишені, щоб конкурувати з багатомільярдними чеками, які надходять від таких, як Microsoftі Amazon. Але ці суверенні фонди не мають проблем з отриманням грошей для угод зі штучним інтелектом. Вони інвестують від імені своїх урядів, чому допомогло зростання цін на енергоносії в останні роки.  За даними Goldman Sachs, до 2026 року загальний статок країн Ради співробітництва країн Перської затоки (GCC) зросте з  2,7 трильйона доларів до 3,5 трильйона доларів .

Державний інвестиційний фонд Саудівської Аравії (PIF) перевищив 925 мільярдів доларів і активно інвестує в рамках ініціативи наслідного принца Мохаммеда бін Салмана «Бачення 2030». PIF має інвестиції в компанії, включаючи  Uber , а також витрачає значні кошти на лігу гольфу LIV і професійний футбол.

Mubadala в ОАЕ управляє 302 мільярдами доларів, а інвестиційним управлінням Абу-Дабі – 1 трильйоном доларів. Катарське інвестиційне управління має 475 мільярдів доларів, тоді як фонд Кувейту перевищив 800 мільярдів доларів.

Раніше цього тижня компанія MGX, що базується в Абу-Дабі, приєдналася до партнерства з BlackRock щодо інфраструктури ШІMicrosoftі Global Infrastructure Partners, які мають на меті залучити до 100 мільярдів доларів для центрів обробки даних та інших інвестицій в інфраструктуру. MGX був  запущений  як спеціальний фонд штучного інтелекту в березні разом із Mubadala з Абу-Дабі та фірмою штучного інтелекту G42 як партнерами-засновниками.

Компанія Mubadala з ОАЕ також інвестувала в конкурента OpenAI Anthropic і є одним з найактивніших венчурних інвесторів, уклавши вісім угод зі штучним інтелектом за останні чотири роки, згідно з Pitchbook. Джерела CNBC повідомили, що Anthropic виключив можливість отримання грошей від саудівців під час останнього раунду фінансування, посилаючись на національну безпеку. 

PIF Саудівської Аравії веде переговори про створення партнерства вартістю 40 мільярдів доларів з американською венчурною компанією Andreessen Horowitz. Він також запустив спеціальний фонд ШІ під назвою Саудівська компанія штучного інтелекту або SCAI.

Тим не менш, дотримання прав людини в королівстві залишається проблемою для деяких західних партнерів і стартапів. Найпомітнішим випадком за останні роки стало ймовірне вбивство журналіста Washington Post Джамаля Хашоггі в 2018 році, подія, яка викликала міжнародну негативну реакцію в бізнес-спільноті.

Не тільки Близький Схід розпорошує гроші в космос. Французький суверенний фонд Bpifrance уклав 161 угоду щодо штучного інтелекту та машинного навчання за останні чотири роки, а Temasek із Сінгапуру завершив 47, згідно з Pitchbook. GIC, інший фонд, який підтримує Сінгапур, уклав 24 угоди.

Потік готівки змусив деяких інвесторів Кремнієвої долини стурбуватися ефектом SoftBank, посилаючись на Vision Fund Масайосі Сона. Зокрема, SoftBank підтримав Uber і WeWork, підштовхнувши компанії до захмарних оцінок, перш ніж вийти на біржу. Минулого року WeWork збанкрутувала після оцінки SoftBank у 47 мільярдів доларів у 2019 році.

Для США геополітичним пріоритетом було інвестування суверенних фондів багатства в американські компанії, а не в глобальних противників, таких як Китай. Джаред Коен з Глобального інституту Goldman Sachs сказав, що з таких країн, як Саудівська Аравія та ОАЕ, надходить непропорційна кількість капіталу, і готовність розгортати його по всьому світу. Він назвав їх «геополітичними гойдалками».

Источник материала
loader
loader