Погодні умови вересня майже у всіх регіонах України внаслідок тривалої і жорсткої посухи видалися несприятливими для отримання своєчасних і дружних сходів озимини. Такого висновку в своєму місячному звіті дійшли фахівці Національної академії аграрних наук України.
Так, середня температура повітря за місяць становила 20,7°С і була на 4,7°С вищою за середню багаторічну норму та в цей календарний термін відмічалася вперше за останні 10 років.
«Кількість опадів в вересні становила 19,1 мм, або 49% кліматологічної норми. Менше опадів у цей час за аналогічних умов спостерігалося лише у 2015 та 2020 рр. Середня відносна вологість повітря знаходилася на рівні 52%, що було на 11% менше середніх багаторічних значень. Упродовж минулого десятиліття дещо менші значення даного показника відмічалися тільки у 2020 р. Проте такий тривалий період (21 день) з відносною вологістю повітря менше 30% протягом вересня за цей час спостерігався вперше», - додали вчені.
Таким чином, на їх думку, після завершення вересня поки що зарано говорити про результати цьогорічної посівної кампанії, перспективи успішної зимівлі та вірогідність отримання вагомого врожаю в наступному році. Але за умови продовження осінньої посухи зерновиробників, безумовно, можуть очікувати суттєві матеріальні втрати в подальшому, які важко буде компенсувати отриманою продукцією.
- «Проте, як показує практика останніх років, за порівняно сприятливої зими, якими б складними не були погодні умови осіннього періоду та весняно-літньої вегетації, вітчизняні сорти озимих зернових культур, зокрема пшениці озимої, які мають високий адаптивний потенціал, здатні забезпечити відмінні результати як за тривалої посухи, так і за надмірної вологозабезпеченості», - резюмували в НААН.