На світових біржах триває спекулятивне зростання цін на пшеницю, викликане загостренням ситуації на Близькому Сході, посухою в Україні та рф, страйком у США та можливим блокуванням експорту з Казахстану. Протягом тижня котирування виросли на 5,8-7,3% до найвищих з червня рівнів. Про це повідомляє GrainTrade, пише agronews.ua.
Вчора грудневі ф’ючерси подорожчали:
- на 2,7% до 226,1 $/т – на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго (+6% за три сесії),
- на 3,5% до 227,5 $/т – на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті (+7,3%),
- на 2,2% до 238,5 $/т – на тверду яру HRS-пшеницю в Міннеаполісі (+6,7%),
- на 2,7% до 233,75 €/т або 258 $/т – на пшеницю на паризькій Euronext (+5,8%).
Страйк на Атлантичному узбережжі США триває два дні, і поки Морський альянс США (USMX) та Міжнародна асоціація портових вантажників (ILA) все ще не порозумілися, що блокує контейнерний обіг, та певною мірою, експорт зерна зі США.
На сході України та південному заході рф (основних регіонах вирощування озимої пшениці) поки не очікується суттєвих опадів, але фермери продовжують сівбу в очікуванні дощів.
Россільгоспнагляд попередив МСГ Казахстану про блокування поставок пшениці внаслідок виявлення карантинних об’єктів, хоча фактично це є відповіддю на заборону Казахстаном імпорту пшениці з рф. Це може призвести до скорочення експорту пшениці з Казахстану, яка відвантажується через морські порти рф.
Ціни також підтримала інформація від деяких агенцій Австралії про те, що внаслідок нещодавньої посухи та приморозків урожай пшениці в країні може зменшитися на 1 млн т.
Державний єгипетський оператор GASC приватною угодою придбав 3,12 млн т чорноморської (переважно російської) пшениці з поставкою з листопада по квітень. Зерно з рф продовжує домінувати у Північній Африці, що засмучує європейських трейдерів.
Влада Єгипту підвищила ціну закупівлі пшениці у місцевих фермерів до 14670 фунтів/т або 300 $/т. Зазвичай уряд купує у своїх виробників 3,5 млн т пшениці, та імпортує ще 8 млн т для виробництва субсидійованого хлібу, який споживають понад 70 млн єгиптян. Проте реформування системи субсидій може скоротити державний імпорт пшениці.
В Україні цього тижня експортні закупівельні ціни на продовольчу пшеницю виросли на 100-150 грн/т до 9500-9600 грн/т до 205-208 $/т, а на фуражну – на 50-100 грн/т до 9000-9150 грн/т або 193-197 $/т з доставкою до портів Чорного моря.
Трейдери підвищують закупівельні ціни на тлі зростання світових котирувань, але експортний попит залишається низьким внаслідок сильної конкуренції з боку дешевої російської пшениці.