Росія усіма можливими способами затягуватиме процес повернення тіла журналістки Рощиної, — Яценко
Росія усіма можливими способами затягуватиме процес повернення тіла журналістки Рощиної, — Яценко

Росія усіма можливими способами затягуватиме процес повернення тіла журналістки Рощиної, — Яценко

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими займається як військовими полоненими, так і цивільними, які незаконно позбавлені волі

Повернення тіла української журналістки Вікторії Рощиної, яка померла в ув'язненні, російська сторона затягуватиме усіма можливими способами, оскільки як тільки її повернуть, дослідження зможуть показати причини смерті та чи були тортури.

Про це в спецефірі програми Звільніть наших рідних на Громадському радіо розповів речник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко.

За його словами, зараз зарано робити висновки, бо продовжують збирати інформацію. Дуже багато що може показати репатріація тіла. Тому зараз говорити про якісь висновки чи причини.

«Проте хочу наголосити, що Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими займається як військовими полоненими, так і цивільними, які незаконно позбавлені волі. Вони не можуть вважатися військовополоненими, вони незаконно позбавлені волі на території Росії, або на окупованій території України.

І ми відстежуємо долю цих людей, зокрема, українських журналістів. Орієнтовна кількість — близько 30 людей. І частина з них — це, зокрема, кримськотатарські активісти й журналісти, які потрапили у російську неволю ще до повномасштабного вторгнення. І історія Вікторії, яку ми знали. Вона, як журналістка-розслідувачка, зверталася до нас. І ми, так само як для всіх інших українських громадян, робили все можливе для того, щоб її повернути. І ця робота була на завершальному етапі. Штаб робив все можливе для повернення, зокрема Вікторії, і переміщення з Таганрога — це був певний етап її підготовки до власне повернення. Ми не говоримо, що це був обмін, тому що те, що стосується цивільних, згідно з міжнародним і гуманітарним правом, ці люди незаконно позбавлені волі, і це ускладнює і перемовини, і процес повернення», — каже Петро Яценко.

Яценко наголосив на тому, що умови утримання в СІЗО Таганрога є нічим інакшим як злочином, який не має терміну давності:

«Ми так само збираємо всю інформацію, надаємо відповідним службам і структурам. Є місця в Росії, де зафіксовані масові випадки тортур і Таганрог є одним із таких місць. Треба розуміти, що будь-які перемовини з російською стороною є надскладними… Усі служби працюють, щоб дістати звідти кожного…

І щодо Вікторії, підкреслю, ця робота була на фінальній стадії, тобто зараз ми бачимо, що нам вдається домовлятися про обміни, і вони частіше відбувається, із більшою кількістю звільнених».

Речник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими також повідомив, що ведуться перемовини щодо повернення тіла журналістки в Україну.

«Робота ця ведеться, перемовини тривають, але я б не називав жодних дат і термінів, тому що ми розуміємо, що російська сторона буде затягувати цей процес, як тільки зможе. Тому що як тільки ми отримаємо тіло, відповідні експерти зможуть провести дослідження і зрозуміти причини смерті, чи були катування тощо», — сказав він.

У зв’язку з інформацією про смерть української журналістки в російському ув’язненні кримінальне провадження, відкрите за фактом її зникнення, докваліфікували. Тепер Служба безпеки розслідуватиме воєнний злочин, поєднаний з умисним убивством.

Міжнародна організація «Репортери без кордонів» заявила, що вимагає розслідування обставин смерті Вікторії Рощиної. Європейський Союз також висловив співчуття сім'ї української журналістки Вікторії Рощиної, яка померла в російському ув'язненні, та заявив, що вимагає проведення ретельного та незалежного розслідування, яке з'ясує обставини смерті.

Журналістка-фрилансерка та позаштатна авторка «Української правди» Вікторія Рощина зникла на окупованій росіянами території України в серпні 2023 року. Про це стало відомо в жовтні 2023-го. 27 травня 2024 року росіяни визнали, що утримують українську журналістку Вікторію Рощину на своїй території. 

За інформацією Медійної ініціативи за права людини, Росія могла утримувати Вікторію Рощину в слідчому ізоляторі №2 Таганрогу й у виправній колонії №77 в окупованому Бердянську, де до полонених застосовують тортури. Зокрема, Таганрог відомий як одне з найбільш жорстоких для українців місць утримання на території Росії.

Читайте також:

  • Пам'яті Вікторії Рощиної
  • «Віка була самотнім метеликом, що летів на вогонь». Медійники про Вікторію Рощину
  • Смерть Вікторії Рощиної підкреслює цілеспрямовані атаки російського режиму на свободу ЗМІ в Україні, — Мартін Гарріс
  • ІМІ: У російському полоні перебувають щонайменше 29 цивільних українських медійників та три журналісти-комбатанти
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
война Журналисты
Источник материала
loader
loader