Цвинтар діяв з 1921 по 1940 рр., але після приходу радянської армії там підірвали монумент, присвяченому воякам УНР.
Ремонтні робoти на кладовищі воїнів УНР Каліш-Щипйорно в місті Каліш на заході Польщі завершено. Вони тривали з 2023 року. Про це колишній голова Обʼєднання українців у Польщі Юрій Рейт у коментарі Укрінформу у вівторок, 20 жовтня.
“На кладовищі встановлено 240 хрестів, більшість має металеве обрамлення. В обрамлення деяких хрестів вміщено елементи оригінальних хрестів, знайдені в цьому місці під час підготовчих робіт до відновлення кладовища”, – розповів Рейт.
До початку ремонтних робіт на кладовищі залишалися один чи два оригінальні хрести. Під час ремонтних робіт було знято верхній пласт землі і зібрано фрагменти оригінальних довоєнних хрестів, які були під землею. Було вирішено вкласти ці елементи у нові металеві хрести, “щоб показати звʼязок минулого із сьогоденням”.
На цьому кладовищі у довоєнний час було до 400 хрестів на могилах, за архівними даними встановлено наявність 300, а також підтверджені 190 прізвищ похованих тут людей. Рейт зауважив, що значною мірою це вдалося зробити завдяки архівам і книжкам історика з Перемишля Олександра Колянчука.
Тут також виявили кілька єврейських і кримськотатарських поховань – ці люди також служили у війську УНР.
Кладовище діяло з 1921 по 1940 рр., але після приходу радянської армії на цвинтарі підірвали монумент, встановлений на пам’ять про вояків УНР, а потім аж до 1992 року тут випасали худобу.
Процес відновлення кладовища розпочався в 1990 році, коли він направив офіційного листа до мерії Каліша та Ради охорони пам’яті боротьби та мучеництва Польщі. Процес тривав до 1999 року, коли цю територію було загороджено, але далі у питанні відновлення некрополя виникла пауза аж до 2013 року, коли тут було знято верхній пласт землі й виявлено залишки козацьких хрестів. Реновація розпочалася в 2023 році зусиллями української і польської сторін.
Вартість робіт, виконаних у 2023-2024 роках, становила понад 1,2 млн злотих (понад 300 тис. дол.).
На кладовищі також встановлено гранітний монумент із тризубом, подібний до знищеного радянською армією. На ньому є напис українською мовою «Тим, що вмерли, але не зрадили України. Українська Армія». На інформаційній таблиці на вході на кладовище і біля памʼятника зазначено встановлені 190 прізвищ похованих.