Пов’язана із «Фабрикою тролів» російська мережа поширює дезінформацію про вибори в США, — CNN
Пов’язана із «Фабрикою тролів» російська мережа поширює дезінформацію про вибори в США, — CNN

Пов’язана із «Фабрикою тролів» російська мережа поширює дезінформацію про вибори в США, — CNN

Кампанія відбувається у соцмережах і через мережу фейкових новинних сайтів.

Угрупування «Шторм-1516», яке проводить кампанію дезінформації, та намагається вплинути на американську аудиторію під час президентської кампанії, пов’язане із російським «Фондом боротьби з несправедливістю», створеного у 2021 році сумнозвісним російським пропагандистом, керівником «Фабрики тролів» Євгенієм Пригожиним. Про це йдеться у розслідуванні, проведеному CNN спільно з Центром медіакриміналістики Університету Клемсона.

«Аналіз виявив, що мережа під назвою "Шторм-1516" — яка має історію створення постановочних відео та дипфейків, які повторюють кремлівську пропаганду — має тісні зв’язки з групою, створеною покійним російським олігархом Євгеном Пригожиним.

"Російський фонд боротьби з несправедливістю" (R-FBI), заснований колишнім босом найманців "Вагнера" у 2021 році, є частиною багатосторонньої дезінформаційної діяльності, яка все більше повертається від неправдивих заяв про війну в Україні до президентських виборів у США 2024 року. Групу, яка називає себе "правозахисною" організацією, очолює росіянка, яка більше двох років відбула у в’язниці США за звинуваченнями у відмиванні грошей, Міра Терада», — повідомило видання.

За даними джерел в американській та європейській розвідці, діяльність організації R-FBI та кампанія, яку проводить Storm-1516, є одними з багатьох активних російських зусиль з дезінформації. Вони використовують американських та іноземних впливових людей у соцмережах для просування кремлівської пропаганди та дезінформації на Заході.

Дослідники Університету Клеменсона та CNN з’ясували, що члени мережі Storm-1516 і R-FBI поширили в мережі щонайменше 54 різні наративи дезінформації з серпня 2023 року. З десяти останніх наративів сім зосереджені на американській політиці, і не підтверджені жодними доказами.

«Ми виявили, що Storm-1516 тісно пов’язаний з Російським фондом боротьби з несправедливістю (R-FBI). Їхня поведінка надто тісно переплетена, це не могло б виникнути через випадковість або звичайну кореляцію цілей. зазначили у звіті співдиректори медіакриміналістичного центру Клемсонського університету Даррен Лінвілл і Патрік Воррен  Особи, пов’язані з R-FBI, часто діляться розповідями про Storm-1516 у своїх власних блогах або у стрічках новин. Все це робиться в стратегічний час, і невипадково».

Останніми тижнями в мережі вигадували фейки, націлені на віцепрезидента та кандидатку в президенти від «Демократичної партії» Камалу Гарріс та її колегу, губернатора Міннесоти Тіма Вальца. Вони варіюються від сфабрикованих тверджень про те, що Гарріс відповідальна за наїзд і втечу в Сан-Франциско або застрелила носорога, який під зазгрозою зникнення, під час сафарі в Замбії до безпідставних звинувачень у сексуальному насильстві, скоєному Вальцом.

  • Читайте також: «Репортери без кордонів»: деякі пропагандистські ресурси Пригожина все ще активні через рік після його смерті

Кампанія з дезінформації посилилася напередодні виборів 5 листопада, а розвідувальні служби США попереджають про значні спроби російського уряду вплинути на голосування на користь колишнього президента США Дональда Трампа, який, на їхню думку, є кращим вибором Кремля.

Багато сайтів, пов’язаних з російською мережею дезінформації, імітують американські медіа з такими назвами, як The Miami Chronicle, The Boston Times і DC Weekly – техніка, яку також використовувала «Фабрика тролів». Вони слугують прикриттям для наративів, вигаданих у Санкт-Петербурзі, де знаходиться штаб-квартира Вагнера офіс, який, за повідомленнями російських ЗМІ, також використовує R-FBI.

Один американець брав активну участь у поширенні фейкових історій: Джон Марк Дуган, колишній заступник шерифа Флориди, який утік до Москви в 2016 році після того, як зіткнувся з обвинуваченнями у прослуховуванні та вимаганні в США. Отримавши притулок у Росії, Дуган став активним гравцем у екосистемі дезінформації Кремля.

Дуган є частиною плеяди персонажів, які просувають проросійські точки зору через підроблені відео та веб-сайти. Минулорічний звіт центру Клемсонського університету Клемсона пов’язав Дугана з фейковим новинним сайтом DC Weekly. Використання реальних людей є відходом від тактики «Фабрики тролів» Пригожина, яка часто поширювала дезінформацію через мережі ботів, коли більша частина повідомлень мали однаковий зміст.

Дуган і підтримувана Росією мережа сайтів фейкових новин виявилися пов’язаними з усіма 54 наративами, проаналізованими дослідниками.

Під час аналізу 25 тисяч фейків та дипфейків, опублікованих Storm-1516 і сайтами, пов’язаними з Дуганом, у період з липня 2023 року по лютий 2024 року, дослідники виявили, що лише 49 містили три або більше зображень або відео. З цих 57% були ідентифіковані як наративи Storm-1516, а 27% були історіями від R-FBI, які демонструють спільну екосистему.

«Хоча немає жодних доказів того, що Дуган несе відповідальність за створення самих наративів, він бере на себе відповідальність за серію створених штучним інтелектом фальшивих веб-сайтів новин, які використовувалися для таємного поширення повідомлень Storm-1516», — йдеться у звіті.

Фото: віцепрезент США, кандидатка у прерзиденти Камала Гарріс

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги по теме
США выборы в США
Источник материала
loader
loader