Частина депутатів сейму Латвії оскаржить зобов’язання суспільних медіа створювати контент російською
Депутати сейму від опозиційних партій «Національне об’єднання» та «Об’єднаний список» подали позов до Конституційного суду з проханням оцінити відповідність конституції норм Закону «Про суспільні електронні масмедіа та їхнє управління», які регламентують використання мов національних меншин в ефірі суспільних медіа. Про це повідомило Delfi.
Опозиція відгукнулася на відповідний заклик Національної ради з електронних ЗМІ (NEPLP). Для подання позову необхідно зібрати щонайменше 20 підписів депутатів.
Нещодавно завершився конкурс на голову та членів правління єдиного суспільного медіа Latvijas Sabiedriskais medijs (LSM), яке створять шляхом об’єднання Латвійського радіо та Латвійського телебачення.
За словами депутатів, суспільні медіа та наглядовий орган — Рада з питань суспільних електронних медіа (SEPLP) — трактують положення сьомої частини статті 3 та четвертої частини статті 8 закону як норми, що не лише дозволяють, але й зобов’язують створювати контент мовами національних меншин. На їхню думку, це обґрунтовує надмірну присутність контенту російською в суспільних медіа.
Опозиція переконана, що чинне регулювання призводить до того, що суспільні електронні медіа не лише спрямовують значну частину ресурсів на створення і розповсюдження контенту іноземними мовами, а й підривають статус латиської як єдиної державної, що повністю суперечить положенням Конституції Латвії.
Депутат від «Об'єднаного списку» Едвардс Смілтенс також зазначив, що в час повномасштабної війни Росії проти України знесення пам'яток радянської окупації та зміцнення латиської мови як єдиної мови спілкування має бути само собою зрозумілим.
Згідно з чинною редакцією закону, що суспільні медіа створюють контент мовами національних меншин «для сприяння відчуттю належності всіх мешканців Латвії до держави, інтеграції суспільства в Латвії як національній державі та поглиблення розуміння суспільних, соціальних та культурних процесів». Закон встановлює, що суспільні медіа зобов'язані створювати щонайменше одну програму як національну програму державною мовою, однак частина контенту мовника має бути іноземною.
Фото: Getty Image
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.