5 листопада відзначає свій день народження один з найкращих футболістів в історії країни Олег Блохін. Легенді київського Динамо виповнилось 72 роки, повідомляє 24 Канал.
Зіркова кар'єра в Динамо
Хлопець народився у 1952 році у Києві в родині відомої легкоатлетки Катерина Адаменко та працівника спорттовариства "Трудові резерви" Володимира Блохіна. Мама хотіла віддати Олега на легку атлетику, але то зробив свій вибір на користь футболу.
У 10 років Блохін-молодший потрапив до школи київського Динамо, а за основну команду дебютував 25 листопада 1969 року. Віктор Маслов випустив 17-річного хлопця на заміну в Тбілісі на матч проти місцевого Динамо.
Як виявилось, київський клуб стане головним у кар'єрі Олега Володимировича. Йому він віддасть аж 18 років своєї ігрової кар'єри і лише перед відходом на пенсію пограє в Європі. У складі Динамо Блохіну підкорилось аж 16 внутрішніх трофеїв:
- 8 разів чемпіон СРСР (1971, 1974, 1975, 1977, 1980, 1981, 1985, 1986)
- 5 разів переможець Кубка СРСР (1974, 1978, 1982, 1985, 1987)
- 3 рази переможець Суперкубка СРСР (1981, 1986, 1987)
Олег Блохін у складі киян / фото ФК Динамо
Єврокубкові успіхи
Головні ж успіхи Блохіна пов'язані із єврокубками. У 1975 році Олег допоміг Динамо здобути свій перший євротрофей – Кубок володарів Кубків. Тоді форвард забив у фіналі Ференцварошу.
А трохи пізніше наступив зірковий час Блохіна, коли кияни сенсаційно взяли Суперкубок УЄФА. Підопічні Валерія Лобановського двічі переграли зіркову Баварію – 1:0 та 2:0. Всі три м'ячі оформив як раз Олег Володимирович.
Крутий гол Баварії в Суперкубку УЄФА:
Всі ці фактори дозволили нападнику здобути головну індивідуальну нагороду 1975 року – Золотий М'яч. При цьому відрив від другого у голосування Франца Бекенбауера був колосальним – цілих 80 балів!
Олег Блохін із Золотим М'ячем / фото ФК Динамо
Цей шлях нападник майже повторив за 11 років, у 1986-му. Динамо виграв Кубок володарів Кубків у фіналі проти Атлетіко, а Блохін забив один із голів мадридцям.
Втім Суперкубок УЄФА тоді підкорився Стяуа, а Золотий М'яч відправився партнеру Олега по Динамо Ігорю Бєланову. На цьому топ-виступи на клубному рівні завершились, адже у австрійському Форветсі та кіпрському Арісі Блохін вже догравав.
Тренерська кар'єра
Неймовірне гольове чуття дозволило Блохіну стати найкращим бомбардиром як в історії Динамо (266 голів), так і збірної СРСР (42 м'ячі). Другий рекорд вже ніхто не поб'є апріорі, а до першого найближче підібрався Сергій Ребров – "всього" 163 точних удари за киян.
Варто згадати і про тренерську діяльність Олега Володимировича. Вона не була завжди такою успішною, як ігрова. У 90-ті Блохін без особливого успіху попрацював у чотирьох клубах Греції.
У 2003 році його було призначено головним тренером збірної України і це спричинило найкращий успіх в історії нашої команди. "Синьо-жовті" з першого місця пройшли кваліфікацію на ЧС-2006, залишивши позаду чемпіонів Європи греків.
Олег Блохін на чолі збірної Україна / фото УАФ
А на самому Мундіалі в Німеччині наша команда дісталась аж чвертьфіналу! Блохін одразу постав героєм нації, привівши України у вісімку найкращих збірних. Про це згадали у 2011 році, коли команда залишилась без тренера напередодні домашнього Євро-2012.
Здійснити там прорив Україна не змогла, але перемога над шведами у Києві назавжди викарбувалась в серцях фанатів. Після цього у Блохіна була невдала спроба потренувати рідне Динамо, але і цей провал не зміг зруйнувати реноме легенди українського футболу.