Скандал між Сирським і Стерненком: що трапилося насправді
Скандал між Сирським і Стерненком: що трапилося насправді

Скандал між Сирським і Стерненком: що трапилося насправді

Вже кілька днів українці обговорюють ймовірний конфлікт головкомандувача ЗСУ Олександра Сирського і відомого волонтера Сергія Стерненка.

Відомий волонтер Сергій Стерненко заявив, що головком ЗСУ Олександр Сирський дав вказівку оголосити його в розшук ТЦК і нібито злив його особисті дані росіянам. Частина людей стала на бік блогера, частина вступилася за головкома. А вже за кілька днів ці двоє виставили цікаве фото. Що відбулося?

Всі деталі розповіли журналісти в ексклюзиві TSN.ua.

Скандал між Сирським та Стерненком

8 листопада мережею розлетілися фото з російських пабліків, які свідчать про те, що відомий блогер Сергій Стерненков розшуку ТЦК. Власне сам він заявив, що про свій розшук і дізнався із заборонених в Україні видань. Згодом блогер не витримав і записав відео про цю історію, заявивши, що його розшук ТЦК – пряма вказівка Сирського через образу й публічно звернувся до головкома. Про причетність Сирського, за словами активіста, він нібито дізнався зі своїх джерел у Генштабі ЗСУ і був здивований такою цитую: “дріб’язковістю”. Стерненко вважає, що основною причиною нібито помсти Сирського став його стрім, де він "сказав, що ми у ситуації, близькій до катастрофи, через неадекватну систему управління військами".

"Історія з моїм розшуком – пряма вказівка Сирського, який образився за вимоги провести армійську реформу. Я знаю це точно, і коли саме та через кого він давав цю вказівку. Зробив він це, до речі, тільки з другої спроби.  Тригером став стрім від 27 жовтня, де я прямо сказав, що ми у ситуації, близькій до катастрофи, через неадекватну систему управління військами.По порядку: 1. Відправка повістки за адресою, де я не проживаю, яку я не надавав, і яка не є адресою прописки. Спеціально, щоб я не отримував її. 2. Оголошення у розшук, бо не зʼявився за викликом, який не міг отримати ніяк. За телефоном чи поштою ніхто так і не звʼязувався зі мною. У день оголошення у розшук я був у МО. Через день ще раз. 3. Злив інфи про розшук російській агентурі.Далі включились і самі росіяни. 4. Брехня про навмисну неявку і сплату штрафу мною від обласного центру комплектування. Пане Сирский, ви на що розраховуєте, розпалюючи протистояння всередині країни? Ви точно розумієте наслідки своїх дій? Брехня і дрібʼязковість точно не допоможуть нам зберегти країну”.

Ба більше, Стерненко заявив, що й його особисті дані Сирський злив російським паблікам. 

"Олександре Станіславовичу, попросіть вислати мені також копію цієї постанови. Бо російські агенти її отримали, а я досі ні. Протокол так, але не постанову. І ще питання: ви свідомо надали ворожій агентурі документи із моєю фактичною адресою проживання чи просто натупили? Бо росіяни мене хочуть вбити за забезпечення війська 115 к+ дронів. І такі дії ставлять під загрозу моє життя."

ТЦК прокоментували розшук Стерненка 

Сирський на ці заяви ніяк не реагував, однак за кілька годин Одеський ТЦК підтвердив інформацію, що Сергій Стерненко порушив правила військового обліку, за що його вже оштрафовано й зазначили, що волонтера направили на медкомісію. Натомість там звинуватили самого блогера у неповідомленні важливих деталей та назвали його звинувачення “безпідставними”. 

“У зв’язку з нещодавніми публічними заявами Сергія Стерненка щодо його перебування в розшуку та спробами дискредитації діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), надаємо офіційне роз’яснення для уникнення маніпуляцій та спотворення фактів. Сергій Стерненко не повідомив про низку важливих деталей, які значно змінюють розуміння ситуації. Зокрема, він уже відвідав Приморський РТЦК та СП, де: оплатив адміністративний штраф за порушення правил військового обліку;  направлений на військово-лікарську комісію (ВЛК). Ці факти свідчать про те, що пан Стерненко був обізнаний про необхідність виконання обов’язків як військовозобов’язаного і вжив відповідних заходів для врегулювання свого статусу. Також у своїх публічних заявах пан Стерненко натякає на те, що його розшук є нібито «помстою» через його критику військових структур. Такі звинувачення є безпідставними та мають на меті викликати симпатію у громадськості та сформувати негативне враження про роботу ТЦК та СП."

Блогеру дорікнули

Крім того, в Одеському Терцентрі дорікнули Стерненку, що саме такими гучними заявами він хотів викликати симпатію у своїх підписників та сформувати негативне враження про роботу ТЦК та СП. І поки сам Сирський продовжував відмовчуватися, у мережі роздувався все більший скандал. На підтримку блогера висловилося багато військових та інших публічних людей. Військовий на позивний “Хімік” зокрема поставив питання, цитую: Не розумію вже, хто агент рф: той, хто дискредитує владу під час важкого стану на фронті, чи той, хто мобілізує блогерів, які роблять збори? Інший військовий Віталій Головня перерахував допомогу, передану блогером, і від імені побратимів заявив, що вони вимагають припинення тиску на Стерненка. 

"Декілька днів тому було оприлюднено на проросійських пабліках інформацію, що Одеський ТЦК подав в розшук Сергія Стерненка. Це тиск держави на волонтерську діяльність та висвітлення всієї правди, що відбувається в ЗСУ. Завдяки підтримці Сергія, мій екіпаж у 23му році стримував ділянку фронту близько 3х кілометрів під Вербовим, було знищено близько сотні окупантів та техніки на мільйони доларів та прикрита наша піхота. У 24му на Покровському та Курському напрямку було знищено дуже багато ворогів, техніки, арти і тд… Ми вимагаємо припинити тиск на Сергія та підтримати всі його ініціативи в розвитку БПЛА в ЗСУ. "

Виглядає як “зведення рахунків?”

І подібних постів безліч. Вступилася за блогера і журналістка Севгіль Мусаєва, вона зазначила, що оголошувати людину, яка постійно приходить в Міноборони і щодня знімає ролики дійсно виглядає як зведення рахунків. 

“За ситуацією, яка зараз розгортається навколо Сергія Стерненка, спостерігати соромно. Від великої кількості військових з різних підрозділів знаю, в яких обсягах Сергій щоденно закриває іхні потреби в дронах. Дуже часто це потреби «на вчорашній день» і коли тих самих необхідних дронів від держави немає. Оголошувати «в розшук» відомого волонтера та блогера, який насправді нікуди не ховається, щодня записує блоги, бере участь в нарадах в Міноборони — максимально дивно. І дійсно з боку виглядає як зведення рахунків. Все, що він озвучив в останніх стрімах — має місце. І вже давно лунає від багатьох військових. І на кухнях. Ця критика — це реальність, в якій українська армія живе на третьому році великої війни. Ну і головне — ефективний для фронту волонтер зараз витрачає свій час та ресурси на неконструктивні речі. Замість того, щоб займатися тим, на чому він знається і що робить добре. Тому в мене питання лише одне: ми вже виграли війну, так? Чи у нас дуже важка ситуація і зараз потрібна максимальна консолідація зусиль та допомога військовим?” 

“Рівні” не усі?

Під цим дописом редакторку запитали: закон для всіх чи не для всіх. На що вона відповіла, що не є фанаткою Стерненка, але визнає важливість його роботи. 

Люда: "А він рівніший за рівних? чи блогери-волонтери-твіттеряни не воюють, бо збори роблять? чи закон для всіх, а обов‘язок не для всіх?"

Віка: "Ні, але те, як це зараз робиться зі зливом документів та організованою кампанією, точно не наближає нас всіх до справедливості. Я не належу до фан-клубу Стерненка, він неодноразово критикував і мене, і УП. Але визнаю важливість його роботи і для мене очевидно, що це атака."

В Сухопутних військах зробили заяву

Не змовчали і в Сухопутних військах, там подякували Стерненку за допомогу, але наголосили, що захист вітчизни - обов’язок кожного громадянина України. 

"Збройні Сили України високо цінують внесок і допомогу українських волонтерів у боротьбі проти російських окупантів. В умовах протистояння з ворогом, який переважає у живій силі та техніці, така допомога є життєво необхідною, особливо в забезпеченні бойових підрозділів дронами різних модифікацій. Це стосується зокрема й ефективної співпраці із Силами оборони волонтера та громадського діяча Сергія Стерненка. Водночас, мобілізація конкретних громадян здійснюється за рішенням безпосередньо територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які мають право вручати повістки військовозобов'язаним для уточнення облікових даних, проходження медичних оглядів та мобілізації. Згідно зі ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону."

Реакція українців

Й власне, насправді, негативних коментарів у бік Стерненка не менше, у багатьох українців виникає питання, на кшталт, чим він кращий за інших і чому не має йти воювати, як інші. 

"Чому Стерненко так кіпішує через повістку до ТЦК, він же патріот, чи краще блогерувати в інтернеті, чим захищати Україну на війні? Настав момент істини хто є ху... а хто українець."

"Тих, хто виробляє дрони, виходить забирати на фронт можна? А от того, хто збирає на дрони, при цьому маючи свої 20% ніяк не можна. У нас в країні склалася певна каста недоторканих. І як вони піднімають ґвалт,коли щось не так, як вони звикли. І соромно повинно бути Севгіль за них впрягатися. Викликали до ТЦК його одного? Чому ви не переймаєтеся тими, в кого серйозні хвороби,а їх забрали?"

"Немає бути ніяких блатних чи мазаних.
Обов’язок передбачений нормою прямої дії 65 статті Конституції України поширюється на всіх громадяни України. Ніяка волонтерська чи інша діяльність не може бути підставою для звільнння від безумовного обов’язку захищати свою країну і бути частиною ЗСУ під час широкомашстабного російського вторгнення."

Однак тих, хто підтримує саме блогера, також дуже багато. Люди зазначають, що кожен має бути на своєму місті, а місце Стерненка - це успішна волонтерська діяльність і підтримка Збройних Сил.  

"Бути проукраїнським активістом в Одесі завжди було небезпечно,особливо за часів Януковича. Замахи на Стерненка це доводять."

"Є категорія людей, які в тилу більше користі принесуть чим на фронті, Стерненко зі своїми здібностями саме з таких людей."

"А ви в курсі, скільки Стерненко щодня донатить на ЗСУ? Декілька мілліонів гривень. Поцікавтеся. То де з нього більша користь? А ви українець, скільки задонатилм? Після його відео останнього тижня, коли він прям сильно наголошував на критичних проблемах в армії, одразу і подумала, що йому цю прямоту ніхто не спустить. Швидко вирішили його заткнути. Особисто знаю підрозділи, які працюють на дронах, закуплених спільнотою Стерненка. Не знаю, скільки і чи є ще такі ефективні спільноти з поставки дронів, як він організував."

"Я давно кажу, шо кожна людина має бути там, де вона ефективніша, медик - в медицині, ППО-шник в ППО, і талановитий медійник і волонтер Стерненко має продовжувати свою роботу, він на своєму місці і вклад його неоціненний. Всіх в окоп - це совок, який може привести до поразки, недарма Стерненко наполягає на армійській реформі"

"Вибачте, але таких волонтерів, меценатів як Стерненко потрібно цінувати та берегти… 
Він усі ці роки поряд із захисниками і його допомога Силам оборони величезна, але, на жаль, немає до сих пір захисту для волонтерів…, прикро…"

Несподіване спільне фото!

Та що цікаво, вже за кілька днів скандал трохи притих, а у Головнокомандувача ЗСУ у телеграмі з’явилося цікаве фото. Серед інших волонтерів на ньому був і Сергій Стерненко. Допис Сирський прокоментував коротко: Все буде Україна. Натомість Стерненко у себе прокоментував це фото більш розлого. Каже, що це була зустріч з волонтерами та зазначив, що приєднався, аби особисто проговорити проблемні питання. 

"Відбулась зустріч Головнокомандувача ЗСУ з волонтерами та представниками громадянського суспільства. Мене також запросили. Приєднався, щоб особисто проговорити усі проблемі питання, які озвучую вже тривалий час. Вважаю правильним використовувати усі можливості, аби доносити прямо і як є проблеми військових, із якими працюємо. Доніс найбільш наболілі питання, як створення ефективного механізму зміни місця служби (переведення), потреба оцінки ефективності командирів для максимально збереження людей та структурно-організаційні питання. Окремо — про подальший розвиток безпілотних систем, у тому числі для протиповітряної оборони. У нас в цьому є великі перспективи. Наша держава зараз у надзвичайно важкій ситуації, і ми маємо змінюватися та взаємодіяти, щоб вистояти."

Змінимось або загинемо.

Нагадаємо, українські волонтери і командування ЗСУ обговорили зміцнення армії та підтримку суспільства. Так, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський провів зустріч з українськими волонтерами, включно із Сергієм Стерненком, який раніше звинувачував його в причетності до оголошення себе в розшук через критику на адресу командування.

Источник материала
loader
loader