На які важливі чинники варто звертати увагу при купівлі нерухомості, 24 Канал розповідає з посиланням на РБК-Україна.
Технічний стан помешкання
Перед купівлею дому слід обов'язково особисто відвідати об'єкт та оцінити його технічний стан. Варто перевірити, чи помешкання не має тріщин у стінах, проблем з комунікаціями або інших дефектів, які потребуватимуть ремонту.
Оцінити варто і вентиляцію, якість дверей, вікон і сантехніки. Звернути увагу слід і на стан електропроводки та наявність слідів вологи, що може сигналізувати про проблеми з гідроізоляцією.
Огляньте стелю і кути приміщень – чи немає там слідів плісняви або протікання.
Якщо ви переживаєте, що не зможете об'єктивно оцінити стан квартири чи будинку, запросіть на консультацію спеціаліста.
Огляньте приміщення – чи немає тріщин, плісняви або протікань / Depositphotos
Перевірка документів
Купуючи житло, слід впевнитися, що в юридичному аспекті все чисто. Тому перевірте право власності на квартиру чи будинок за допомогою реєстру нерухомості, аби впевнитися, що на них не накладений арешт або ж помешкання не перебуває під заставою.
Дізнайтеся, чи немає заборгованостей за комунальні послуги. Адже після покупки виплачувати їх доведеться уже вам. Слід також ознайомитися з технічним паспортом об'єкта, аби впевнитися, що площа і планування нерухомості відповідають дійсності.
Якщо ж у помешканні проводили перепланування, то обов'язково потрібно уточнити у власника, чи має він всі необхідні дозвільні документи. Якщо їх немає, штраф за порушення доведеться платити уже вам.
Місце розташування
Вартість житла залежить від того, де воно розташоване. Дізнайтеся максимально багато про інфраструктуру – наскільки близько до квартири чи будинку розташовані магазини, медичні заклади, школа, дитячий садок та інші важливі для вас заклади й установи.
З'ясуйте деталі про громадський транспорт, якщо плануєте ним користуватися.
Дослідіть, наскільки екологічним є район, чи немає там заводів або інших потенційних джерел забруднення.
Приховані недоліки
Оглядаючи квартиру, спробуйте знайти приховані дефекти, які можуть бути непомітні на перший погляд – слабкі місця в конструкції будівлі, проблеми з каналізацією. Зверніть увагу, чи не чуєте ви у приміщенні дивний запах, що може означати наявність проблеми з вентиляцією. Огляньте підвал, якщо він є, чи немає там підтоплень або грибка.
За можливості поспілкуйтеся із сусідами, адже вони можуть розповісти про проблеми, які продавець не озвучить.
За потреби найміть фахівців – юристів, рієлторів, технічних експертів / Depositphotos
Перевірка вторинного житла
При купівлі квартири на вторинному ринку зверніть увагу на історію зміни власників. Часті перепродажі можуть бути тривожним дзвіночком та свідчить про певні проблеми з нерухомістю.
Перевірте, чи не було незаконного перепланування, щоб уникнути проблем в майбутньому. З'ясуйте, чи немає боргів за капітальний ремонт. Не соромтеся попросити у продавця додаткові документи або пояснення.
Залучення професіоналів
Якщо ви у чомусь сумніваєтеся або відчуваєте нестачу відповідних знань та досвіду, звертайтеся до фахівців – юристів, рієлторів, технічних експертів. Вони допоможуть правильно перевірити житло та уникнути шахрайства.
Крім того, експерти можуть оцінити не тільки технічний стан об'єкта, але і його ринкову вартість. Це допоможе не переплатити за житло.
Пам'ятайте: зекономити на певних послугах сьогодні може означати зайві витрати в майбутньому.