Основні інгредієнти гематогена: кров (бичача або свиняча), згущене молоко, цукор, крохмальна патока та ванілін. В результаті виходить солодка плитка, що нагадує шоколадний батончик, яка подобається як дорослим, так і дітям, передає 24 Канал з посиланням на Vice.
На упаковці замість слова "кров" можна зустріти терміни "чорний харчовий альбумін" або "гемоглобін". Це важливі компоненти справжнього гематогена: без них продукт втрачає свої особливі властивості та стає звичайним десертом.
Користь гематогена
Основним компонентом гематогена є чорний харчовий альбумін. Вважається, що він може збагачувати організм залізом, проте актуальні наукові дослідження щодо цього питання відсутні.
В одному батончику гематогена міститься від 3 до 7 мг заліза. Відповідно до даних Національного інституту здоров’я США, норми добового споживання заліза такі:
- для дітей 2–11 років – 11,5 – 13,7 мг;
- для підлітків 12–19 років – 15,1 мг;
- для чоловіків – 16,3 – 18,2 мг;
- для жінок – 12,6 – 13,5 мг.
Існує патент, зареєстрований у 1998 році, на гематоген, що містить залізо та горіхи. Вказано, що протягом двох місяців проводилися клінічні випробування на дітях 7 – 11 років, але загальна кількість учасників не уточнюється.
В результаті досліджень рівень гемоглобіну в крові збільшився в середньому на 7,1%, а в еритроцитах – на 6,2%. Автори дослідження рекомендують гематоген як "ефективний засіб для збалансованого харчування, профілактики залізодефіцитної анемії та інших захворювань", зазначаючи, що побічних ефектів не спостерігалося.
Потенційна шкода
Гематоген містить значну кількість цукру: на 100 грамів продукту припадає 39,8 грама згущеного молока та 45,36 грама цукру. Хоча цукор є джерелом енергії, його надмірна кількість може призвести до ожиріння, діабету та проблем із зубами.
ВООЗ радить обмежувати споживання доданого цукру до 10% від загальної калорійності. Наприклад, для добової норми в 1600 калорій це становить 160 калорій або 42 грами цукру, що робить 100 грамів гематогена перевищенням безпечного ліміту. Зазвичай вага одного батончика становить від 35 до 50 грамів, а на упаковці вказано, що рекомендується вживати 25 – 50 грамів гематогена на день.
Гематоген не є лікарським препаратом, але його можна вживати, якщо хочеться чогось солодкого. Важливо стежити за загальною кількістю цукру, що споживає дитина з іншими продуктами, а також контролювати рівень заліза за допомогою аналізів.