Падіння обсягів українського експорту IT-послуг триває другий рік поспіль. За підсумками року воно складати 4-6% порівняно із 2023-им, згідно з прогнозом у дослідженні IT Research Ukraine 2024, здійсненого «Львівським ІТ кластером».
Комп'ютерні послуги складають 38% від загального експорту українських послуг, посідаючи друге місце після продовольчих товарів. Загальний обсяг IT-експорту складе за підсумком року 6,3-6,45 млрд дол. Відтак, у 2024 рік технологічна індустрія другий рік поспіль не покаже росту в порівнянні з минулим роком.
В Україні діє 2118 ІТ-компаній. З них половина працюють як сервісні: 47% — аутсорсингові та 3% аутстафінгові. Ще 31% компаній — продуктові, решта мають змішану бізнес-модель.
IT Research Ukraine 2024
Українські техкомпанії продовжують відкривати нові офіси, однак здебільшого за кордоном. З 51% керівників компаній, котрі планують розширити свої представництва, більш ніж третина повідомила, що хоче зробити це в іншій країні. Найпопулярніший вибір нової локації — Польща. Крім того, 6% керівників планують закрити офіс в Україні.
IT Research Ukraine 2024
Попри це, 97% компаній активно підтримують Збройні сили України та соціальні ініціативи. Більшість забезпечують мобілізованим співробітникам збереження робочих місць і часткову виплату доходу.
Кількість працевлаштованих IT-фахівців в Україні скоротилася за рік на 1,6% до 302 тисяч, з яких 238 тисяч працюють в країні.
Зменшилася і кількість українських фахівців за кордоном на 3%, порівняно з минулим роком. Наразі їхня чисельність сягає 62 - 64 тисяч осіб, на противагу 65 тисячам торік.
Понад 43% спеціалістів мають досвід у галузі понад 6 років, а 82% — це Middle, Senior і Lead-фахівці. Частка випускників нетехнічних спеціальностей в IT зросла до 39,2%. У 2023 році ця частка таких становила 35,6%.
Найбільше айтівців у віковій категорії 26 – 35 років, середній вік — 31,5 року. 44,2% працюють у сервісних компаніях, водночас частка тих, хто обирає продуктові компанії та стартапи зросла до 36,4%.
Медіанний дохід фахівців знизився до 2 590 дол., водночас витрати зросли. Найбільша частка доходу йде на базові потреби: оренду житла, харчування тощо.
На благодійність спрямовують частину бюджету 91,3% спеціалістів, з них 5% відраховують більше чверті доходу, а середня щомісячна пожертва складає 235 дол.
Дослідження «IT Research Ukraine 2024: Стійкість як нова реальність» можна завантажити за посиланням.
Нагадаємо, у серпні цього року обсяг IT-експорту України склав 507 млн доларів, що стало найнижчим показником від початку повномасштабної війни.
Фото: Львівський ІТ кластер
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.