Про це під час Форуму з розмінування «Demine Ukraine Forum 2024» повідомила перша віцепрем’єрка - міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Вона нагадала, що в перший рік повномасштабного російського вторгнення в Україні було 174 тис. квадратних кілометрів потенційно забруднених площ. Відтоді 35 тис. квадратних кілометрів земель вдалося повернути до продуктивного використання.
«Ці цифри яскраво ілюструють прогрес, якого нам вдалося досягнути за допомогою міжнародних партнерів. На початку 2023 року в країні не було жодної важкої машини з розмінування. Зараз їх 151. Операторів протимінної діяльності тоді було лише 6 і 1500 саперів. Зараз - 69 операторів та 4 тис. саперів», - деталізувала урядовиця.
Водночас вона визнала, що цього недостатньо для досягнення амбітного плану – за 10 років повернути у використання принаймні 80% потенційно забруднених територій.
«У виступах на цю тему я завжди згадую статтю в «The Washington Post», автори якої прорахували, що повне розмінування України займе 700 років. Ми ж кажемо, що упродовж десяти хочемо обстежити й гарантувати безпечність використання 80% цих площ. Щоб правильно рухатися до досягнення мети, Україна затвердила Національну стратегію протимінної діяльності на наступні 10 років й операційний план заходів з її реалізації», - нагадала Свириденко.
За її словами, ключові пріоритети стратегії захист людей і громад, повернення землі у використання та посилення управління системою протимінної діяльності.
Як повідомлялося, минулого тижня Кабінет міністрів ухвалив постанову про цифровізацію подання заявки до органів сертифікації операторів протимінної діяльності. Це спростить і пришвидшить процеси, оскільки значна частина необхідної інформації автоматично підтягуватиметься з реєстрів. Зокрема, органи сертифікації операторів вже у 2025 році зможуть здійснювати через портал «Дія» первинну та повторну сертифікацію. Однак залишається можливість подати заяву на сертифікацію в паперовій формі.