Європа мерзне, планета нагрівається. Видання ВВС пояснило, чого чекати далі від клімату
Європа мерзне, планета нагрівається. Видання ВВС пояснило, чого чекати далі від клімату

Європа мерзне, планета нагрівається. Видання ВВС пояснило, чого чекати далі від клімату

Кліматичний Центр Коперника (C3S) при Євросоюзі повідомив, що листопад на планеті видався другим найтеплішим в історії після листопада минулого року. Про це пише BBC.

«Тепер уже можна з повною впевненістю стверджувати, що 2024 рік стане найспекотнішим роком в історії. Цілі Паризької угоди поки не порушені, але зараз, як ніколи, потрібні амбітні заходи для боротьби зі зміною клімату», – сказала заступниця голови C3S Саманта Берджесс.

Цей рік стане не тільки найспекотнішим за весь час спостережень, а й вперше перетне рубіж потепління в 1,5°C, утримати який домовилися майже всі країни світу в Парижі в 2015 році.

Лідери держав домовилися обмежити підняття глобальної температури до кінця століття значно нижче 2°C та вжити заходів, щоб обмежити підвищення температури до 1,5°C. Однак кліматична наукова спільнота давно попрощалася з надіями утримати цей рубіж і тепер сподівається, що світ нарешті візьметься за рішуче скорочення викидів.

Зміна клімату загрожує людству катастрофічними наслідками. За даними ООН, тільки від спеки щороку гине півмільйона людей, а світова економіка зазнає трильйонних збитків. Є також інші наслідки. Нагрівання планети веде до збоїв у системі охолодження і циркуляції води і повітря. В результаті розгойдуються погодні «гойдалки» між холодом і спекою, частішають посухи, морози, урагани, лісові пожежі та повені. Листопад, що минув, став черговим тому підтвердженням.

Європа мерзне і мокне

Поки погода решти світу б'є нові температурні рекорди, минулий місяць у Європі не увійшов навіть до десятки найтепліших листопадів.

Натомість опади спричинили руйнівні повені в Іспанії. Надмірні дощі випали на більшій частині Східної Європи, півдні Балкан та Греції, а також Лондоні та всьому півдні Великої Британії.

Було не тільки прохолодно і мокро, а й безвітряно. В результаті загострилася енергетична криза.

Ціни на світло та тепло в Європі залишаються високими ось уже четверту зиму через розв'язану Кремлем газову війну проти ЄС, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

У вогкому листопаді відбір газу з європейських підземних сховищ виявився рекордним майже за півтора десятиліття. На початок грудня їх було заповнено лише на 86%. Минулого року було 96%, два роки тому – 93%.

Такими темпами до кінця опалювального сезону запаси будуть майже вичерпані, а отже європейським споживачам ще рік доведеться переплачувати за електроенергію та опалення, а промисловості – програвати конкуренцію заводам у Китаї та США, де газ уп'ятеро дешевший.

Втім ситуація складатиметься не найкраще і надалі. Синоптики обіцяють Європі чергову хвилю холоду, сніг у Німеччині та Шотландії. І лише довгострокові прогнози залишають надію на те, що традиційно найхолодніші місяці року – січень та лютий – виявляться трохи теплішими за середній рівень.

До слова, Арктичні моря можуть повністю звільнитися від льоду до літа 2027 року. Міжнародна група вчених із США та Швеції вирахували, коли морські льоди в Арктиці можуть повністю розтанути в літній період. Виявилося, що цей момент може настати раніше, ніж передбачалося.

Источник материала
loader