На початку грудня цього року американський апеляційний судпідтвердив закон про примусовий продаж TikTok. Компанії ByteDance, якій належить цей китайський сервіс, не вдалося в суді оскаржити вимогу продати його американській компанії. Хоча ByteDance і TikTokсподіваються добитися правди уже у Верховному суді, часу, протягом якого компанія зможе зберегти своє існування, залишається все менше. Особливо на тлівивчення ролі TikTok під час виборів у Румунії та забороноюTikTokв Албанії на рік через загибель підлітка внаслідок сварки в соцмережі та поширення відео про це.
Ці історії навколо TikTok насправді наближають імовірне блокування цього сервісу не лише у США. У ЄС уже є досвідобмеження одного з сервісів, що належить TikTok. Якщо в Америці виконання закону щодо TikTok передбачає продаж цього продукту американському власнику, топретензії до нього в ЄС тане лише тут (а ще в Канаді) ще більше посилюють екзистенційну кризу китайського сервісу.
Тож майбутнє TikTok із наближенням 19 січня — дати, до якої він має бути проданий або заблокований в США — залишається більш ніж примарним.
Заборона TikTok, версія 1.0
Поява TikTok не лише збурила ринок соціальних мереж де, як здавалося, беззастережно панували продукти Meta разом зі SnapChat і Twitter. Після того, як TikTok став популярним, він привернув увагу регуляторів. Спочатку американські структури звинуватили його в передачі даних американців у Китай і почали обережно блокувати цей додаток, а Дональд Трамп у 2020 році став вимагати продати цей сервіс через побоювання щодо національної безпеки. За своєї першої каденції глава державивизначив 45-денний термін на придбання TikTok американською структурою.
Своє рішення Трамп аргументував побоюваннями, що дані користувачів можуть бути передані китайському уряду через власника платформи, компанію ByteDance. Трамп стверджував, що TikTok становить загрозу національній безпеці, оскільки інформація, зібрана додатком, теоретично дозволяє китайській владі відстежувати переміщення співробітників і підрядників федеральних органів влади.
Американські інвестори TikTokзвернулися до керівництва компанії Oracle із проханням придбати активи компанії у США. На активи TikTok претендували й інші техногіганти, зокрема, Microsoft, проте угода з розробником Windowsне сталася.
Також тривали переговори між китайською структурою та американськими фірмами, зацікавленими у її поглинанні. Проте жодна угода так і не була укладена, аж поки новообраний президент Джо Байден нескасував указ Трампа про заборону додатку TikTok.
То небезпечний чи ні? Події навколо TikTok у 2022—2023 роках
Попри скасування вимоги продати TikTok, в адміністрації Байдена вирішили дослідити реальні ризики цього додатку та доручили Міністерству торгівлі провести ретельний аудит безпеки цього продукту.
Протягом 2022—2023 років TikTok зіткнувся з претензіями щодо національної безпеки та захисту даних користувачів.
У середині 2022 року американські спецслужби та законодавці продовжили критикували TikTok за недостатню боротьбу з фейковою інформацією, особливо під час проміжних виборів у США. Зокрема, розслідування Forbes виявило, що компанія ByteDance, материнська компанія TikTok, могла використовувати платформу для моніторингу геолокації американських громадян. Це викликало занепокоєння щодо можливого доступу китайських співробітників до даних користувачів у США.
У відповідь на ці звинувачення TikTok запустив програму Project Texas, метою якої була ізоляція даних американських користувачів від решти платформи. Компанія повідомила, що після реалізації цього проєкту доступ до даних американців отримуватимуть лише співробітники TikTok зі США.
Друга половина 2022 року стала критичною для TikTok, оскільки додаток почали забороняти на офіційних пристроях у США. Спершу це стосувалося окремих штатів і державних установ, а згодом заборони поширилися на інші країни, включаючи Канаду та країни Європейського Союзу.
У березні 2023 року був ухвалений законопроєкт RESTRICT Act, який дозволяє Міністерству торгівлі переглядати та забороняти технології, що становлять загрозу для національної безпеки. Хоча в законопроєкті прямо не згадувався TikTok, він був спрямований проти китайської компанії ByteDance. Закон як один із варіантів майбутнього сервісу передбачав можливість примусового продажу TikTok американській компанії.
У травні 2023 року штат Монтана став першим штатом у США, який спробував заборонити TikTok на своїй території. Губернатор підписав законопроєкт, який мав набути чинності з 1 січня 2024 року. Однак компанія TikTok подала позов проти цього закону, стверджуючи, що він є антиконституційним і порушує свободу слова. Наступними після Монтани стали інші штати, які також почали розглядати можливість заборони TikTok. Наприклад, у Техасі та Флориді були запропоновані законопроєкти про обмеження використання додатка на державних пристроях.
Окрім того, деякі університети також заборонили використання TikTok у своїх WiFi-мережах через побоювання щодо безпеки даних.
Блокування 2.0
24 квітня 2024 року президент США Джо Байден підписав законопроєкт, що зобов’язує китайську компанію ByteDance продати свою соціальну мережу TikTok. Цей закон було прийнято на тлі дебатів про національну безпеку. Згідно з новим законодавством, ByteDance отримала 270 днів для продажу TikTok. Якщо компанія відмовиться виконати цю умову, TikTok буде заборонено в магазинах додатків США та хостингах, які підтримують платформу. Згодом, за декілька місяців, американський Мін’юст укотре озвучив свої претензії до TikTok і повідомив, що збір даних цим додатком єзагрозою нацбезпеці.
За останні місяці до TikTok висували претензії не лише на федеральному рівні, але й на рівні окремих штатів. Прикладом їх є позови від 13 штатів до сервісу череззаподіяння шкоди молоді йпорушення конфіденційності дітей.
6 грудня 2024 року федеральний апеляційний суд США ухвалив рішення, якевідхилило апеляцію TikTok проти закону, що зобов’язує китайську компанію ByteDance продати свою соціальну мережу. Суд підтвердив конституційність закону, який вимагає від TikTok розірвати зв’язки з материнською компанією, щоб уникнути заборони в США.
Згодом TikTok звертався до апеляційного суду з проханням призупинити дію закону про блокування сервісу, аби рішення могло бути розглянуте у Верховному суді. Одночасно з цим голова комітету Палати представників Конгресу США з питань Китаю озвучив дату, на яку додаток має бути заблокований в магазинах мобільних застосунків — їхні власники мають бути готовівидалити TikTok уже 19 січня.
Тим часом TikTok усіма силами продовжує боротьбу за своє існування в США. Компанія подала апеляцію до Верховного суду, щоб оскаржити закон, який може призвести до заборони застосунку в країні. Компанія просить суд ухвалити рішення до 6 січня, наголошуючи на тому, що його заборона «позбавить мільйони американців можливості обговорювати політичні, комерційні та культурні питання».
Задля порятунку TikTok компанія буквально залучає всі сили — позов проти припинення блокування подав також канадський підрозділ TikTok. Він вимагає скасувати наказ уряду, що вимагає згорнути бізнес TikTok у Канаді. В цьому позові йдеться, що в результаті закриття канадського бізнесу будуть втрачені сотні робочих місць.
А як же свобода слова
Саме свобода слова та право висловлюватися вільно є аргументом TikTok у боротьбі за своє існування. Тож компанія використовує твердження про те, що блокування TikTok стане порушенням свободи слова для понад 170 млн американських користувачів.
На захист TikTok встав Американський союз захисту громадянських свобод, пояснюючи, що це блокування є неконституційним: «Заборона платформи соціальних медіа, яку сотні мільйонів американців використовують для самовираження, матиме руйнівні наслідки для всіх наших прав, передбачених Першою поправкою, і майже напевно буде скасована в суді. Сенат повинен вилучити ці положення з законопроєкту».
Усе (знову) в руках Трампа
Позиція Дональда Трампа щодо TikTok під час його першого президентського терміну була чіткою і рішучою. Тоді Трамп підписав указ, що вимагав від компанії ByteDance продати свої американські активи TikTok або ж платформа буде заборонена в США.
У 2024 році позиція Дональда Трампа щодо TikTok суттєвозмінилася в порівнянні з його попереднім терміном президентства. Після перемоги на виборах у листопаді Трамп оголосив про намір зберегти доступність TikTok для американських користувачів, попри законодавчі вимоги, які зобов’язують китайську компанію ByteDance продати платформу до 19 січня 2025 року або зіткнутися з забороною.
Трамп сам активно використовував TikTok під час своєї передвиборчої кампанії. Він сказав, що «врятує TikTok», таким способом критикуючи заборону, яку підтримував його попередник Джо Байден (і він сам раніше). І вже 23 грудня 2024 року заявив, що платформу потрібно «залишити» в США ще на деякий час.
Потенційні покупці
TikTok є ласим шматком, у якому можуть бути зацікавлені багато американських компаній. Протеоцінка сервісу майже у $300 млрд дещо звужує кількість претендентів, готових викласти таку суму навіть за сервіс з аудиторією в 170 млн американців. До прикладу, коли Ілон Маск купував Twitter у 2022 році, віноплачував його з розрахунку $44 млрд, отримавши натомість не лише американські операції та аудиторію з США, а й глобальний сервіс у всьому світі.
Хоча умови, в яких перебуває TikTok, імовірно можуть знизити цю ціну в декілька разів, — у будь-якому випадку сервіс є доволі дорогим активом і не кожна компанія може собі дозволити провести таке поглинання.
Серед потенційних покупців TikTok можна назвати Microsoft, яка раніше виявляла інтерес до цього китайського продукту, а ще Meta чи Alphabet (власник Google). Проте сумніви щодо їхнього поглинання TikTok виникають через антимонопольні претензії до цих техногігантів і потенційні зауваження регуляторів, які можуть просто не дозволити таку угоду. Можливо, сервісом зацікавиться нинішній партнер TikTok, компаніяOracle.
Останні доводи короля соцмереж
Подана 16 грудня до Верховного суду заява є останнім законним шляхом зупинити блокування TikTok у США. Проте окрім цього сервіс може сподіватися на звернення до обраного президента Дональда Трампа, який останнім часом прихильно ставиться до TikTok.
З іншого боку, навіть за умови програшу в усіх інстанціях і видалення додатка з App Store і Play Market американці зможуть користуватися сервісом — або через вебінтерфейс (за потреби вмикаючи VPN), або просто не оновлюючи мобільний застосунок. Звісно, це значно зменшить аудиторію сервісу й він уже не зможе конкурувати на американському ринку з іншими соцмережами.
Хоча конкуренти TikTok напевне будуть зацікавлені саме в такому розвитку подій. Розвиток формату Reels в Instagram і постійніексперименти з ним за умови блокування TikTok можуть перетягнути сюди аудиторію китайського сервісу, яка полюбляє формат коротких відео.
Та й TikTok зможе існувати без американського ринку, адже загальна аудиторія в понад мільярд користувачів по всьому світу означає, що частка користувачів із США складає менш як 20% від цієї кількості.
Проте якщо TikTok буде заблоковано у США, це може покласти початок більш ретельному вивченню ролі соцмереж загалом і TikTok зокрема у поширенні пропаганди та їхніх практиках роботи з даними. І нема гарантії, що подібна доля щодо блокування сервісу не спіткає його в інших країнах світу.
Колаж: Микола Шиманський, «Детектор медіа» (джерело зображень pixabay.com)
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.