Китай впроваджує субсидії та курси кохання для подолання демографічної кризи
Китай впроваджує субсидії та курси кохання для подолання демографічної кризи

Китай впроваджує субсидії та курси кохання для подолання демографічної кризи

Китай активізував національну кампанію, спрямовану на заохочення неодружених громадян до знайомств, одруження і народження дітей на тлі серйозної демографічної кризи.

Про це пише Financial Times.

Місцева влада звертається до заміжніх жінок із питаннями про їхні плани щодо материнства, а також пропонує грошові виплати для стимулювання народження більше ніж однієї дитини. Університетам рекомендується впроваджувати курси, присвячені темам любові, спеціально для самотніх студентів. Тим часом у державних ЗМІ все частіше публікуються матеріали, які підкреслюють переваги батьківства.

Населення Китаю зменшується, кількість смертей перевищує кількість народжених, що створює додатковий тиск на місцеву владу у вирішенні демографічних викликів.

"Населення Китаю стикається з трьома основними тенденціями: старінням, низькою народжуваністю та низьким рівнем шлюбу", - зазначив відомий економіст Рен Цзепін у недавньому інтерв’ю місцевим ЗМІ. "Стало менше дітей і більше людей похилого віку. Швидкість і масштаби старіння Китаю безпрецедентні".

Пекін заявляє про наміри впровадити субсидії та суттєві податкові знижки для батьків, щоб зменшити фінансовий тягар виховання дітей. У жовтні Державна рада Китаю оголосила про розробку плану створення "суспільства, сприятливого для народжуваності", як частини ширшої ініціативи з підтримки економіки. Деталі плану наразі уточнюються.

Заміжні жінки у віці 20–30 років повідомляють про дзвінки від чиновників із запитами щодо їхніх сімейних планів. У деяких випадках жінок просили відвідати передпологові огляди, а в інших прямо пропонували субсидії для народження другої дитини. Для стабільного рівня відтворення населення середня кількість дітей у подружжя має складати 2,1.

Одна з мешканок провінції Чжецзян розповіла, що чиновники запропонували місцевим жінкам субсидію у розмірі 100 тисяч юанів (приблизно 14 тисяч доларів) за народження другої дитини. "Немає чіткої політики, але якщо звернутися, село знайде спосіб надати субсидію", – сказала вона. Розмір субсидій визначається місцевою владою залежно від їхніх фінансових можливостей.

На фоні персоналізованих звернень триває інформаційна кампанія в ЗМІ, що популяризує переваги народження дітей. Зокрема, державні газети People’s Daily та Life Times публікують матеріали, в яких науковці зазначають, що материнство корисне для здоров’я і може допомогти запобігти певним хворобам.

У грудні Національна комісія з охорони здоров’я закликала університети впровадити "курси з питань шлюбу та кохання", щоб спонукати студентів створювати сім’ї. 

"Університети — це важливе місце для закохування студентів", — йдеться у зверненні, яке посилається на дослідження, що 57% студентів уникають стосунків через навчальне навантаження. У матеріалі рекомендується створювати курси, які б охоплювали теорію кохання і розгляд реальних ситуацій, щоб підвищити обізнаність про шлюб та сім’ю.

Водночас експерти сумніваються, що подібні заходи зможуть переконати молодь створювати сім’ї. Зростання безробіття і повільний економічний розвиток стримують бажання молодих людей брати на себе відповідальність за дітей.

"Чиновники знову використовують адміністративні методи, як це було під час політики однієї дитини", — зазначив Ван Фен, експерт з демографії з Каліфорнійського університету. "Проте використати ці ж методи для досягнення протилежного результату складніше".

Шень Ян, письменниця-феміністка, висловилася: "Якщо уряд хоче підвищити рівень народжуваності, йому потрібно створити більш дружні умови для батьків, зокрема для матерів-одиначок".

Хоча Пекін і стимулює народжуваність, немає ознак, що він обмежуватиме доступ до засобів контролю за народжуваністю чи абортів. У поодиноких випадках лікарі можуть відмовляти в процедурах через побоювання судових позовів, але це не є політикою держави.

"Молодь, яка належить до найосвіченішого покоління в історії Китаю, стикається з високими витратами на життя та кар’єрними перешкодами, пов’язаними з батьківством", — підсумував Ван.

Теги по теме
Китай
Источник материала
loader
loader