Споживча інфляція в Україні у листопаді 2024 року зросла до 11,2% у річному вимірі, перевищивши прогнози.
Про це говориться у Макроекономічному та монетарному огляді НБУ (січень 2025 року).
Зазначається, що такі тенденції зумовлювалися скороченням пропозиції окремої продовольчої продукції, подальшим зростанням виробничих витрат і ефектами послаблення обмінного курсу в попередні періоди. За оцінками регулятора, стрімке зростання цін тривало й у грудні.
Фундаментальний інфляційний тиск також посилився. Базова інфляція зросла до 9,3% р/р у листопаді внаслідок швидкого подорожчання оброблених продуктів харчування, подальшого зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці, а також ефектів перенесення девальвації в попередні періоди на ціни.
«У листопаді продовольча інфляція надалі стрімко пришвидшувалася через меншу пропозицію окремих сільгоспкультур, а також тваринницької продукції, що зумовило зростання цін як на сирі продукти харчування, так і через вторинні ефекти (унаслідок подорожчання продовольчої сировини) на оброблені продукти харчування», — пояснили у НБУ.
Зростання цін у харчовій переробці пришвидшилось, насамперед у виробництві молочної, борошномельної й м'ясної продукції через подальше збільшення виробничих витрат.
Водночас зростання цін на непродовольчі товари прискорилося під впливом курсового чинника. Здорожчання також торкнулося послуг зв’язку, освіти, культури, відпочинку, а також ресторанного і готельного бізнесу. Це стало наслідком збільшення виробничих витрат. Зростання цін на паливо в річному вимірі сповільнилося завдяки зниженню світових цін на нафту та стриманому внутрішньому попиту.
Адміністративно регульована інфляція також пришвидшилася. Алкогольні й тютюнові вироби подорожчали через девальваційний ефект та очікуване підвищення акцизів із січня 2025 року. Однак мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги стримував більш суттєве зростання цін у цій категорії.