Що відбувається у депозитному секторі
Банкір Дмитро Замотаєв у коментар 24 Каналу нагадав, що в середньому ставки за вкладами від 3 до 6 місяців. складають орієнтовно 9,5 – 10%, в той час, як інфляція саме в першому півріччі порівняно з аналогічним періодом 2024 року може скласти 11,4%, а у другому кварталі – 10%.
Дмитро Замотаєв
Директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку
Важливим фактором втрати популярності таких депозитів є збільшення військового збору з 1,5% до 5%. Адже сумарно вкладникам доведеться сплатити 23% від суми нарахованих відсотків, а це знижує фактичний прибуток до 7 – 8% річних.
Інакше кажучи, при розміщенні коштів на ультракоротких депозитах, громадяни вже втратять можливість повністю вберегти заощадження від інфляції.
Як зміниться ситуація у депозитному секторі:
- Для банків пріоритетним залишатиметься розвиток більш тривалих в часі вкладів, адже залучені кошти вони спрямовуватимуть на розвиток власних кредитних програм. За вкладами від 1 року наразі зафіксована найбільша дохідність – в середньому 13% (а подекуди 16%).
- Згідно з макроекономічним прогнозом, у другому півріччі 2025 року очікується гальмування інфляції в річному вимірі до 7 – 8%. Тобто, розміщуючи кошти на тривалих депозитах, клієнти матимуть змогу не лише вберегти заощадження від інфляції, а й отримати пасивний чистий прибуток у розмірі 3 – 4%.
Нагадаємо! У листопаді 2024 року в структурі нових вкладів на ультракороткі та довготривалі вклади припадало в середньому по 40%, тобто їх кількість була майже однаковою. Однак у грудні ситуація змінилась. Тривалі депозити обрали 60% нових вкладників, ультракороткі – 20%.
Як зміниться депозитний сектор у січні
Замотаєв зауважує, що навіть в умовах втраченої привабливості банки не згортатимуть свої ультракороткі депозитні програми. Тобто збережеться "вікно можливостей" для нових вкладників, що все ж таки будуть орієнтовані вклади до 6 місяців.
Ми припускаємо, що принаймні у січні саме для таких громадян можуть діяти певні бонусні програми, що стимулюватимуть вкладників додатковим відсотком. Розмір бонусу може скласти в середньому 1 відсотковий пункт до наявних ставок,
– наголошує банкір.
Зверніть увагу! Номінальна ставка + бонус можуть збільшити дохідність ультракоротких вкладів в середньому до 11%. Однак все ж таки, навіть бонуси не перекриють інфляцію.