Харківські театри заявили, що не отримують належного фінансування навіть на зарплати
Харківські театри заявили, що не отримують належного фінансування навіть на зарплати

Харківські театри заявили, що не отримують належного фінансування навіть на зарплати

Заклади культури Харкова, які фінансуються з обласного бюджету, знову мають зарплатні заборгованості та накопичені борги за комунальні послуги.

Це питання представники культурної сфери Харківщини порушили на зустрічі з першою заступницею міністра культури і стратегічних комунікацій Галиною Григоренко, передає кореспондент Укрінформу.

Ідеться про Театр ляльок ім. Афанасьєва, Театр музичної комедії, Драматичний театр ім. Квітки-Основ'яненка, Драматичний театр ім. Шевченка, Театр для дітей та юнацтва, Харківську філармонію та Слобожанський ансамбль пісні й танцю.

“Наша стратегія – зберегти театр, і це скаже зараз кожен присутній директор, кожен головний режисер. Але ось уже в 2025 році це стає дедалі складніше. Перше: людський капітал. Дорога наша облрада, дороге наше управління культури, ви не знаєте рівень митців, які у вас працюють! І ця байдужість мене, якщо чесно, лякає. Далі. З простягнутою рукою UNIMA (міжнародна асоціація діячів театрів ляльок, – ред.) збирає гроші, щоби ми змогли ввімкнути у театрі опалення. Нам не соромно, місто? (будівля, в якій розміщується театр, є пам’яткою архітектури, також там існує музей ляльок, – ред.) Якщо стратегія нашої країни – зберегти мистецтво, то треба бути чесними і треба щось робити”, – емоційно виступила головна режисерка Харківського театру ляльок Оксана Дмітрієва.

За її словами, колектив за час повномасштабної війни скоротився на понад 50%, майже всі працівники-чоловіки зараз служать у ЗСУ.

Фото: Ірина Деркач
Фото: Ірина Деркач

Більше двох років театр проходить реорганізацію (згідно з рішенням облради, “підприємство” змінюють на “заклад”), однак процедура досі не завершена: через наявність боргів за комунальні послуги та зарплатну заборгованість театр не може отримати статус закладу. Через цю незавершену юридично процедуру театру відмовляють у наданні грантів, говорить Дмітрієва. За її словами, коштів, виділених з обласного бюджету, вистачило на зарплатню до вересня, при цьому вона була забезпечена трохи більше ніж на 20%, тобто працівники отримували на місяць близько 3 тис. грн.

Голова комісії з питань молодіжної політики, культури, спорту та туризму Харківської облради Наталія Плотнік зауважила, що театральні установи не отримували належного фінансування ще до вторгнення РФ, із 2022 року ситуація вкрай ускладнилася.

“У нас дуже велика проблема з недофінансуванням театрів. Ми боремося з цим з початку 2020 року. На кінець 2024 року була домовленість із обласною військовою адміністрацією, що питання щодо заборгованостей по заробітній платі та комунальним послугам буде вирішено. 31 грудня мені телефонували всі директори театрів– коштів не отримали. Звісно, переходять ці борги на цей рік. Ми просимо міністерство втрутитися в ситуацію”, – сказала Плотнік.

Голова обласної організації профспілки працівників культури Надія Юшина звернулася з пропозицією доповнити один із цільових пунктів презентованої міністерством Стратегії розвитку культури в Україні на 2025-2030 роки.

“У пункті “Відновлення кадрової спроможності закладів культури та закладів освіти сфери культури” є абзац про підтримку переміщених закладів, які проводять діяльність у більш безпечних регіонах країни. Я пропоную доповнити абзацом про підтримку закладів, які знаходяться у прифронтових і провадять діяльність у небезпечних регіонах України, шляхом надання культурної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам саме на оплату праці. Саме наші працівники, які залишаються на прифронтових територіях, є тією огорожею від російських намірів знищити нашу національну ідентичність”, – сказала Юшина.

За словами Григоренко, питання такої субвенції обговорюється не один рік.

Фото: МКСК

“Поки що позиція Мінфіну дуже жорстка в цьому питанні, на жаль. Диференційований підхід до прифронтових територій і переміщених закладів, які мають після перемоги повернутися до себе додому, надзвичайно важливий”, – сказала перша заступниця міністра культури.

Вона запропонувала керівникам театральних установ налагоджувати партнерські відносини з колегами в інших областях, аби мати майданчики для заробляння коштів.

“Я розумію, що важливо створювати продукт тут і для тих, хто живе тут. Але культурний обмін усередині країни – це важливо. “Розгерметизовувати” проблеми. Ми зі свого боку будемо це підтримувати, сьогодні у розмові з керівництвом ОВА ми поставили для себе точки контролю і разом будемо шукати рішення”, – зазначила Григоренко.

У коментарі Укрінформу вона зауважила, що обласний бюджет не може взяти на себе повне фінансування установ.

“Зазвичай частина коштів надається обласним бюджетом, частина – заробляється закладом культури. Тут уже будуть питання з боку правоохоронних органів: чому непрацюючий заклад отримує повне фінансування, а де їхні результати роботи? Потрібно знаходити баланс з усіх сторін”, – сказала посадовиця.

Перша заступниця міністра наголосила, що обласна адміністрація пообіцяла сприяти гастролям харківських театрів.

“Потрібно шукати шляхи порозуміння і варіанти, бо кошти з повітря все одно не з’являться, потрібно думати, як їх заробити. Для нас, міністерства, звісно, важливо, щоб надавалися послуги, створювався новий продукт, і були збережені працівники. З головою ОВА ми обговорювали можливість гастрольних заходів в інших регіонах, адміністрація готова надавати транспорт для поїздок”, – зазначила Григоренко.

Вона запевнила, що про закриття театральних установ не йдеться? “Ми навіть не говоримо про ущільнення, ліквідацію театрів, про це мови точно не йде”.

За даними обласної профспілки працівників культури, заборгованість по зарплаті в обласній філармонії складає понад 900 тис. грн, у театрі музичної комедії – понад 800 тис., у театрі ляльок – понад 650 тис.

Як повідомлялося, у Харкові на початку 2023 року відновили роботу більшість театрів, які підготували прем’єрні спектаклі, зокрема на військову тему. Однак 28 березня 2023 року на засіданні Ради оборони Харківської області заходи з аудиторією понад 50 осіб у приміщеннях без бомбосховища проводити заборонили.

Театри змушені домовлятися про виступи на майданчиках, які мають укриття. При цьому кінотеатри в місті працюють фактично без обмежень.

У березні 2024 року начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов сказав журналістам, що “механізм відновлення роботи театрів напрацьовується”, і його розглянуть на Раді оборони приблизно за місяць. Він констатував, що наявних безпечних майданчиків не вистачає для діяльності театрів, крім того, ці локації не завжди підходять, адже йдеться про встановлення необхідних декорацій та іншого спеціального обладнання.

Дозволу на роботу в найпростіших укриттях театрам так і не дали.

Фінансування харківських театрів у 2024 році скоротилося вдвічі– зі 100 млн грн (у 2023-му) до 50 млн.

Теги по теме
Деньги Харьков Зарплата
Источник материала
loader