Вступ до ЄС і НАТО готові підтримати на референдумах 68% українців
Вступ до ЄС і НАТО готові підтримати на референдумах 68% українців

Вступ до ЄС і НАТО готові підтримати на референдумах 68% українців

У складі Євросоюзу Україну хочуть бачити 90% українців, а в складі НАТО – 84%. Однак у разі проведення референдумів щодо вступу до ЄС і НАТО серед усіх українців готові прийти на виборчі дільниці і віддати голос «за» 68%.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) із посиланням на дані трьох опитувань за 2024 рік. 

«90% українців хочуть бачити Україну в складі ЄС, а 84% хочуть бачити Україну в складі НАТО. Такі дані, звісно, дозволяють говорити про абсолютну прихильність українців до європейської і євроатлантичної інтеграції. Утім, менше українців готові продемонструвати проактивну позицію. Так, у разі проведення референдуму щодо вступу до ЄС 68% серед усіх українців готові прийти на виборчі дільниці і віддати голос «за». У разі проведення референдуму щодо НАТО – також 68%. Проголосували би проти – відповідно, 9% і 10%», – йдеться у повідомленні.

Таким чином, як зазначають соціологи, у випадку ЄС є орієнтовно 22%, а у випадку НАТО – 16% тих, хто загалом бачить Україну в цих союзах, але з певних причин не хочуть активно маніфестувати цю позицію на референдумі.

Вступ до ЄС і НАТО готові підтримати на референдумах 68% українців - Фото 1

Водночас що стосуються довіри до цих інституцій, то ЄС довіряють 46% (не довіряють – 19%), а НАТО довіряють 43% опитаних (не довіряють – 25%). «Тобто ці союзи користуються скоріше довірою (баланс довіри-недовіри є позитивним), проте не переважною і, як ми бачимо, серед українців є багато критичних поглядів. Відповідно, є багато українців, які не довіряють або мають сумніви щодо ЄС та/або НАТО, але при цьому все одно бачать Україну в цих союзах», – констатують у КМІС.

За даними соціологів, у всіх регіонах більшість опитаних хочуть бачити Україну в складі ЄС і НАТО, а також більшість готові це підтвердити голосуванням на референдумі. Тобто попри певні відмінності коректніше говорити про наявність консенсусу щодо руху до ЄС і НАТО. «Водночас у всіх регіонах (і трохи більшою мірою – на півдні і сході) має місце критика цих союзів і, як наслідок, не така висока довіра», – додали у КМІС.

Вступ до ЄС і НАТО готові підтримати на референдумах 68% українців - Фото 2

Як зазначається у повідомленні, більше українців хочуть насамперед бачити Україну в НАТО (46%), ніж у ЄС (22%). Соціологи також звертають увагу, що за останній рік стало більше тих, хто говорить, що не треба мати за пріоритет членство в жодному союзі (12% у жовтні 2023 року і 22% у грудні 2024 року). Водночас стало менше тих, хто говорить про членство в НАТО (54% раніше і 46% зараз) (для ЄС показники майже не змінилися).

У КМІС також наводять дані, що Сполученим Штатам Америки довіряють 40% українців, не довіряють – 23%. Решта 36% мають невизначене ставлення (тобто в чомусь довіряють, у чомусь – не довіряють, і коли є пряма можливість, воліють обирати саме цей варіант). Таким чином, українці скоріше довіряють США (оскільки баланс довіри-недовіри є позитивним), але разом із цим і досить багато критики, підсумували у КМІС.

Вступ до ЄС і НАТО готові підтримати на референдумах 68% українців - Фото 3

Для підготовки публікації соціологи КМІС використали дані трьох опитувань за 2024 рік (усі – проведені методом телефонних інтерв’ю і репрезентують доросле населення підконтрольних уряду України територій). Зокрема, одне з них було проведене у травні 2024 року на замовлення NDI, два інші – власні (проведені у вересні та грудні минулого року: 1000 респондентів, похибка 4,1%).

Соціологи наголошують, що ставлення українців до ЄС і НАТОмає різні виміри. «Як наслідок, залежно того, який вимір досліджується (і, зокрема, яке формулювання запитання застосовується), результати можуть істотно відрізнятися (і, на жаль, ставати предметом маніпуляцій та спекуляцій публічними особам в Україні та закордоном)», – заявили у КМІС.

Теги по теме
НАТО
Источник материала
loader
loader