Розсекречені документи MI5: радник Єлизавети II був радянським шпигуном
Розсекречені документи MI5: радник Єлизавети II був радянським шпигуном

Розсекречені документи MI5: радник Єлизавети II був радянським шпигуном

Згідно з нещодавно розсекреченими документами британської контррозвідувальної служби MI5, королеві Великої Британії Єлизаветі II довгий час не розповідали, що її давній радник з мистецтва був радянським шпигуном, щоб “не посилювати її занепокоєння”.

Документи, опубліковані Національним архівом Великої Британії, проливають світло на шпигунську мережу, пов’язану з Кембриджським університетом у 1930-х роках, члени якої передавали секрети Радянському Союзу “із самого серця британської розвідки”.

Ентоні Блант, який працював у Букінгемському палаці як інспектор королівських картин, довгі роки перебував під підозрою, поки в 1964 не зізнався, що. обіймаючи посаду старшого офіцера MI5 під час Другої світової війни, передавав секретну інформацію радянським агентам.

В одному з нещодавно оприлюднених файлів співробітник MI5 зазначив що Блант “відчув глибоке полегшення”, звільнившись від тягаря. В обмін на надану інформацію Бланту дозволили зберегти роботу, лицарське звання та становище у суспільстві. Королеву ж вирішили не інформувати.

У 1972 році особистий секретар королеви Мартін Чартеріс сказав шефу MI5 Майклу Хенлі, що “королева не знала, і він не бачив сенсу розповідати їй про це зараз; це тільки додасть їй турбот, і з цим нічого не можна буде зробити”.

Уряд вирішив розповісти королеві в 1973 році, коли Блант був хворий, побоюючись розголосу у пресі. За словами Чартеріса, “королева сприйняла все дуже спокійно і без подиву”, “згадавши, що він був під підозрою ще на початку 1950-х років”.

Як зазначається, Блант був публічно викритий як шпигун прем’єр-міністром Маргарет Тетчер у Палаті громад у листопаді 1979 року. У результаті його позбавили лицарського звання, але не притягали до відповідальності. Він помер у 1983 році у віці 75 років.

Источник материала
loader