За даними трьох організацій, які відстежують дезінформацію в Інтернеті, російська організація, пов’язана з прихованими кампаніями впливу Кремля, опублікувала понад 8000 політичних оголошень у Facebook, попри європейські та американські обмеження, які забороняють компаніям вести справи з цією організацією.
Російська група, Агентство соціального дизайну, ухилилася від пом’якшеного контролю з боку Facebook і розмістила рекламу на європейських користувачів на суму приблизно 338 000 доларів США протягом 15 місяців, що закінчилися в жовтні, хоча сама платформа підкреслювала загрозу, повідомили три організації. у звіті, опублікованому в п'ятницю.
Агентство соціального дизайну зіткнулося зі штрафними санкціями в Європейському Союзі з 2023 року та в Сполучених Штатах з квітня за поширення пропаганди та дезінформації серед користувачів соціальних мереж, які нічого не підозрюють. Рекламні кампанії на Facebook підіймають «критичні питання щодо відповідності платформи» американським і європейським законам, йдеться у звіті.
Звіт стався після оголошення материнської компанії Facebook, Meta, про те, що вона змінює свої правила щодо вмісту, дозволеного на своїх платформах соціальних мереж, включаючи скасування перевірок фактів, які позначають або видаляють публікації. Зміни майже напевно посилять протистояння Meta з регуляторами в Європі щодо того, як вона обробляє дезінформацію та інший агресивний контент.
Зміни включають скасування автоматичних обмежень щодо контенту щодо раси та статі, які можуть суперечити Закону Європейського Союзу про цифрові послуги, який вимагає від платформ соціальних мереж обмежувати незаконну та шкідливу діяльність в Інтернеті та поширення дезінформації. Минулого року блок із 27 країн оголосив, що розпочав розслідування проти Meta через поганий нагляд за оманливою рекламою у Facebook та Instagram.
Коли виконавчий директор Meta Марк Цукерберг минулого тижня оголосив політику щодо контенту, він, здавалося, натякнув на регулятивну боротьбу компанії з Європейським Союзом, закликавши новообраного президента Дональда Дж. Трампа «дати відсіч іноземним урядам», які, за його словами, були прагнучи обмежити свободу слова.
Агентство соціального дизайну – це піар-компанія в Москві, яка, за словами американських і європейських чиновників, керує складною операцією впливу, відомою як Doppelgänger .
З 2022 року Doppelgänger створює мультяшні меми та онлайн-клони справжніх новинних сайтів, таких як Le Monde і The Washington Post, щоб поширювати пропаганду та дезінформацію, часто про війну в Україні.
Представник Meta відмовився коментувати звіт, але вказав на власні публічні попередження компанії щодо Doppelgänger.
Meta вперше ідентифікувала кампанію в аналізі загроз, опублікованому в 2022 році, пов’язуючи її з Social Design Agency. Він неодноразово блокував свої операції, коли знаходив їх, спонукаючи організаторів кампанії змінити тактику, щоб уникнути виявлення.
В іншому аналізі загроз у грудні Meta сказала, що «ми більше не бачимо, як Doppelgänger намагається спрямувати людей у наших додатках на свої домени, імітуючи веб-сайти новинних видань або державних установ».
Аналіз Meta зазначив, що кампанії мали незначний вплив, але російська група продовжила свої зусилля в інших соціальних мережах, включаючи Reddit, Pinterest, Tumblr і Medium.
Організації, які документували кампанію — фінська дослідницька компанія Check First, а також Reset.Tech у Лондоні та AI Forensics у Парижі — зосередилися на спробах схилити користувачів Facebook у Франції, Німеччині, Польщі та Італії. Doppelgänger також пов'язували з операціями впливу в Сполучених Штатах, Ізраїлі та інших країнах, але вони не включені до висновків звіту.
Дослідження спиралося на тисячі внутрішніх документів Агентства соціального дизайну, отриманих двома європейськими новинними організаціями: Delfi Estonia та Süddeutsche Zeitung.
Агентство соціального дизайну не відповіло на запит про коментар.
Документи включали скріншоти взаємодії групи з Meta Ad Manager, платформою для компаній, що розміщують і відстежують рекламу на Facebook, використовуючи неавтентичні імена користувачів. Документи дозволили дослідникам більш детально, ніж зазвичай, реконструювати масштаб і вартість російських інформаційних операцій.
Дослідники підрахували, що реклама призвела до понад 123 000 кліків користувачів і принесла Meta щонайменше 338 000 доларів лише в Європейському Союзі. Дослідники визнали, що цифри є лише одним, неповним прикладом зусиль російського агентства.
Крім пропаганди поглядів Росії на Україну, агентство розміщувало рекламу у відповідь на основні новинні події, зокрема напад ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року та теракт у Підмосков’ї в березні минулого року, у результаті якого загинуло 145 людей. Реклама часто з’являлася протягом 48 годин, намагаючись сформувати сприйняття громадськістю подій.
Після терактів 7 жовтня в рекламі поширювалися неправдиві заяви про те, що Україна продає зброю ХАМАС. Реклама досягла понад 237 000 облікових записів протягом двох-трьох днів, «підкреслюючи здатність операції використовувати поточні події як зброю для підтримки геополітичних наративів», - йдеться у звіті дослідника.
Александр Алафіліпп, виконавчий директор EU Disinfo Lab , некомерційної дослідницької організації, що базується в Брюсселі, сказав, що звіт підкреслює необхідність Meta робити більше, а не менше, для боротьби з дезінформацією, а регулятори ЄС повинні притягувати компанію до відповідальності.
«Якщо Європа має бути суверенним утворенням зі своїми власними законами, ці закони повинні застосовуватися платформами та іншими учасниками», — сказав він. «Неспроможність забезпечити їх належне виконання викликає серйозні занепокоєння щодо суверенітету та того, чи зможе Європа забезпечити дотримання своїх законів на своїй території».