Архітертор Микола Віхарєв назвав три найкращих рішення для архітектури Києва, які варто було б ухвалити задля покращення його привабливості. В інтерв'ю для Liga.net він запропонував створити меморіал героям, які загинули за Україну, переселити Верховну Раду та Кабмін, а також створити набережну справжнім місцем для життя та відпочинку, від Вишгорода до Конча-Заспи.
Першим рішенням Віхарєв назвав створення меморіалу героям, які загинули за Україну.
На думку архітектора, найкращим місцем для цього є майданчик на місці нинішньої Арки Дружби Народів.
«Я не проти самої Арки, але це місце має стати символом нової історії Києва та України. Тут має з’явитися меморіал, який об’єднуватиме людей і стане знаковим для всієї нації», – пояснив він.
Також Віхарєв пропонує переселити Верховну Раду та Кабмін. За його словами, будівля Кабміну – це споруда, яку почали зводити у 1930-х роках як штаб НКВС.
«Архітектура – це завжди частина пропаганди. Вона працює з людьми психологічно: може розташовувати до себе, пригнічувати чи диктувати умови. Саме тому перенесення цих органів влади в інші локації стане не просто символічним жестом, але й практичним рішенням для відродження центру міста. Верховна рада побудована на кістках та обмані. Старожили архітектури добре пам'ятають, що перемога в архітектурному конкурсі ґрунтувалася на шахрайстві з кошторисом. Скільки не збивай радянську символіку з фасаду будівлі – все одно вона залишиться «торжеством» сталінського класицизму, радянської епохи», – зазначив архітектор.
Віхарєв вважає, що варто перемістити органи державної влади в різні частини Києва або навіть України. Без цього, на його думку, центр Києва не відродиться.
«Люди мислять символами, і нові державні будівлі – це знак нового періоду в історії. Новий сучасний президентський палац чи нова будівля Кабміну могли б стати частиною цього символізму. Архітектурні символи – це матеріальне уособлення віри суспільства у зміни. Вони повинні надихати і створювати відчуття нової епохи, нової України, яка не повторює помилок минулого», – пояснив архітектор.
Третьою, масштабною ідеєю Віхарєва є створення набережної, яка стане справжнім місцем для життя та відпочинку, від Вишгорода до Конча-Заспи.
«Наприклад, сьогодні ви не можете зручно дійти пішки з Оболоні на Поділ. Це можливо, але дуже незручно. Те саме стосується інших напрямків: уявіть, якби можна було комфортно дістатися пішки чи велосипедом із Вишгорода до центру, з Троєщини на Позняки», – поділився він своїм задумом.
Як зазначив архітектор, для цього потрібно об’єднати пішохідні та веломаршрути на набережній, зробивши її доступною й живою.
«Найголовніше – для цього не потрібні величезні державні інвестиції. Як тільки набережні стають зручними та привабливими, бізнес автоматично починає їх використовувати. Підприємці інвестують у розвиток кафе, зон відпочинку, велопрокатів тощо. Це запускає приватні економічні механізми, які не потребують великих витрат із державного бюджету. Коли набережні оживуть, вони стануть магнітом для бізнесу, транспорту, ідей», – пояснив Віхарєв.
Фахівець переконаний, що це не просто інфраструктура, а швидкі зміни, які зроблять Київ і Україну зовсім іншими. Згодом, додає Віхарєв, на цих маршрутах можна буде реалізовувати додаткові проєкти: житлові комплекси, нові транспортні вузли, зони відпочинку тощо.
До слова, петиція киян з проханням захистити «Дворик з воронами» на вулиці Рейтарській, 9 від забудови вже набрала необхідну кількість голосів на сайті Київради. Авторка петиції вимагає скасувати рішення міської ради, яке передало цю ділянку під забудову компанії ТОВ Ц«ентр Регіонального Розвитку». У петиції також пропонується змінити цільове призначення цієї локації на «для забезпечення охорони об'єктів культурної спадщини» та визначити категорію землі як «землі історико-культурного призначення», аби зберегти її як важливу частину культурної спадщини міста.