У фільмі «Бруталіст» використали ШІ-інструмент українського стартапу Respeecher. Але тепер стрічка може не отримати «Оскар»
У фільмі «Бруталіст» використали ШІ-інструмент українського стартапу Respeecher. Але тепер стрічка може не отримати «Оскар»

У фільмі «Бруталіст» використали ШІ-інструмент українського стартапу Respeecher. Але тепер стрічка може не отримати «Оскар»

У фільмі «Бруталіст» використали ШІ-інструмент українського стартапу Respeecher, щоб покращити угорський акцент акторів, про це розповів кіномонтажер Давід Янчо в інтервʼю RedShark. Проте такий крок творців викликав бурхливі дискусії: чи має право такий фільм отримати «Оскар».

Respeecher в «Бруталісті»

У стрічці значна частина діалогів ведеться угорською мовою, творці хотіли зробити їх максимально автентичними. Проте це не так просто, навіть з урахуванням того, що головний актор Адріан Броуді має угорське походження (його мати угорська біженка, яка емігрувала до США в 1956 році) — сказав Давід Янчо.

«Це надзвичайно унікальна мова. Ми тренували Броуді та Фелісіті Джонс, і вони виконали неймовірну роботу. Але ми також хотіли вдосконалити її так, щоб навіть місцеві жителі не помітили жодної різниці».

За словами Янчо, потрібно було внести корективи, щоб покращити звучання окремих літер. Спочатку пробували відредагувати їх з самими акторами. Потім спробували озвучити з іншими, але це не спрацювало. Тоді почали шукати інші варіанти та розглянули Respeecher.

В інтерв’ю йдеться, що робота зі стартапом розпочалась із запису голосів Броуді та Джонс для створення угорської мови за допомогою ШІ. Янчо також додав свій голос, щоб покращити діалект: він є носієм цієї мови.

«Ми були дуже обережні, щоб зберегти їхні виступи. Це в основному просто заміна окремих літер тут і там. Ви можете зробити це самостійно в ProTools, але в нас було так багато діалогів угорською мовою, що нам дійсно потрібно було пришвидшити процес, інакше ми б досі перебували на етапі постпродакшну».

Штучний інтелект використовувався також для створення архітектурних креслень і готових будівель наприкінці фільму. Кіномонтажер вважає, що обговорення використання ШІ в кіно не має бути суперечливим.

«У фільмі немає нічого, зробленого за допомогою ШІ, чого раніше не робили. Це просто значно пришвидшує процес. Ми використовуємо ШІ, щоб створити ці крихітні деталі, на які в нас не було ні грошей, ні часу під час зйомок», — підсумував він.

«Оскар» під загрозою

«Бруталіст» це — американо-англо-угорська історична стрічка, зрежисована Бреді Корбетом. Вона розповідає про 30 років життя архітектора Ласло Тота, угорського єврея, який вижив у Аушвіці та емігрував до США разом із дружиною Ержебет.

Прем’єра фільму відбулась 1 вересня 2024 року в основній конкурсній програмі 81-го Венеційського міжнародного кінофестивалю. Критики дуже високо оцінили фільм, а Бреді Корбета нагородили «Срібним левом» за найкращу режисерську роботу.

Пропри це — інформація про використання штучного інтелекту під час створення фільму в деяких викликала обурення. Comic Basics пише, що ці суперечки суттєво вплинути на шанси фільму здобути «Оскар».

Академія може вагатися, чи нагороджувати фільм, чий монтажер відкрито обговорював роль ШІ, особливо на тлі громадського обурення. Хоча використання ШІ в Голлівуді може бути більш поширеним, ніж визнається, відвертість щодо цього може зашкодити репутації фільму та його становищу в надзвичайно конкурентній боротьбі за нагороди.


Respeecher — український стартап, який за допомогою штучного інтелекту дозволяє одній людині розмовляти голосом іншої. Продукт створений у 2018 році Олександром Сердюком, Дмитром Бєлєвцовим і Грантом Рібером. У 2023 році залучили $1 млн інвестицій у pre-series A раунді.

Respeeсher став відомим завдяки відтворенню голосів Дарта Вейдера й Люка Скайвокера для серіалів «Зоряних воєн», а також у 2023 році — голосу Віктора Вектора для Cyberpunk 2077: Phantom Liberty.

Источник материала
loader
loader