Хороші новини — санкції США, допомога від Німеччини та Литви, 100-річне партнерство з Лондоном, обмін полоненими, успіхи на фронті (як-от удари по командних пунктах, низка поповнень обмінного фонду — включно з бійцями КНДР) і влучні атаки по тилу ворога.
Погані — повітряні тривоги й дронові атаки, масований обстріл, удар по Кривому Рогу з загиблими, критика переведень в піхоту та інші претензії до влади, викриття корупціонерів у МО та колаборантів, наступ ворога (захоплено Курахове), небажання бачити Україну в НАТО.
Неоднозначні — чинність заборони прямих перемовин з В.Путіним, плани Трампа завершити війну, поточні збори та петиції, продовження воєнного стану.
Іноземні медіа міркують про наслідки масштабних нафтових санкцій США для РФ, серед подій у темі підтримки партнерів найбільше уваги акумулюють візити іноземних лідерів. А в межах одного з них – приїзду К. Стармера — ще й угода про 100-річне партнерство.
Дж. Байден в прощальному зверненні іронізує з В. Путіна, що не опинився в Києві «за три дні».
СБУ активно викриває в регіонах російських диверсантів і схеми для ухилянтів, ДБР взялося за експосадовця МОУ, а поліція — за київських молодиків-мажорів (які ще й фанати Shaman-а). Що ж до фронту, то Україна вперше переважає в танках (Forbes), бригади вправно виконують роботу та зупиняють значні прориви чи штурми (3 ОШБр, 67 ОМБр тощо), проте ворог окупував Курахове і просувається повільно далі.
Є чимало підстав стежити й за ворожим тилом: географія атак — прикордоння РФ, Урал, Кубань, окупований Крим, також командні пункти на Донеччині.
Вперше в полоні — бійці з КНДР, вони дають свідчення СБУ. Спектр критики влади — від резонансу щодо переведень фахівців у піхоту до хибних тлумачень закону про медіа (щодо видалення негативних коментарів). Також – емоційні накиди на В. Зеленського, інших представників влади.
Світова підтримка (активізується в очікуванні інавгурації Д. Трампа) та успішні атаки по ворожих тилах (зокрема, понад 100 дронів посеред тижня) дуже тішать проукраїнський сегмент, попри незмінне інформаційне тло обстрілів та проблем на фронті.
Курщина постачає переважно хороші новини. На початку тижня соцмережами активно ширилися звістки з Курщини, переважно про втрати північнокорейців. У перехопленнях росіяни скаржаться на страх перед дронами, що змушує корейців тікати.
Полонені корейці: між радістю та тривожністю. СБУ звітує про захоплення та початок допитів північнокорейських полонених, про певні деталі операції. При переказі новини новинними сторінками можна помітити легку тривогу через подальшу допомогу КНДР Росії, також неочевидна реакція світу на це викриття.
Проте перспективи відступу з Курщини й наступу РФ «під інавгурацію» лякають. Увагу отримує публікація WP: у випадку відступу ЗСУ з Курщини Росія може піти в контрнаступ на Сумщину. Медіа заявляє, що наступ на Курщині нібито «безрезультативний», а північнокорейці «безсмертні».
До 20 січня наростає не лише увага до США, але й загалом до світової підтримки. З наближенням інавгурації Д. Трампа зростає кількість заяв його команди. Вчергове звучать ідеї про дипломатичний шлях закінчення війни, припинення бойових дій, можливий перехід на «кредитний» формат отримання зброї.
Найбільшу радість викликають заяви про допомогу від Німеччини (як-от гаубиці RCH 155), а також новина про дрони з Литви. Згодом подібні сплески уваги спричиняють візити іноземних лідерів і відповідні угоди (з Великою Британією — про 100-річне партнерство і гарантовані $3,6 млрд допомоги щороку: увага до події в день, коли вона мала місце, становила понад 10% вибірки).
Захід окреслює для себе нібито нові плани Путіна, є безліч міркувань про потенційну зустріч з Трампом і гіпотетичні переговори. Загалом, сама ідея зустрічі двох очільників держав викликає у українців гнів, адже виникає підозра, що про Україну говоритимуть без України.
Перевага в танках приємно здивувала українців. З посиланням на Forbes поширюється заява про те, що Україна тепер має перевагу в танках на фронті. Поширюють цю заяву як новинні сторінки, так і люди в регіональних групах.
Потужна атака на РФ дуже тішить. Про перші вибухи повідомляли ще з ночі вівторка, зранку вже ціла низка спільнот і окремих користувачів (особливо чоловіків) інформувала, що понад 100 дронів атакували різні регіони Росії: саме по собі «кругле» число вже слугує важливим засобом посилення уваги та підняття настроїв.
У критиці влади, зокрема, є атака за «неправильне використання коштів» і «ігнорування» теми війни. П. Порошенко заявляє про виділення додаткових 5 мільярдів гривень на «тисячу Зеленського», і по соцмережах розходиться критика «розтрати грошей під час війни», гнів на владу, яка це «допускає».
Але топ-привід для критики — переведення в піхоту. Підживлюють меседжі про випадки переведення фахівців Повітряних сил у піхоту, що викликає сплеск гніву: є скарги з боку самих військових, що це може призвести до послаблення захисту неба від ракет та шахедів; на ситуацію звертають увагу медіа, М.Безугла та опозиція. О. Гончаренко з посиланням на джерела в ДСНС пізніше заявив про нібито переведення 50% особового складу рятувальників у піхоту, але тієї ж доби поширилося спростування власне від ДСНС.
Випадки викриття недоброчесних закупівель МО частішають. Як приклад — жваве поширення новинними сторінками комунікації ДБР щодо затримання одного з експосадовців відомства. Після обрання нової громадської ради МО, скоріш за все, таких новин стане ще більше.
Меседж Ф. Веніславського про те, що демобілізації не буде, майже не почули. Це чесне визнання ситуації від депутата, яке, проте, поширилося лише окремими телеграм-каналами.
Емоції проукраїнських громадян
Тривога присутня в 27% на тему війни. Її викликає ворожий наступ на Покровськ та в перспективі на Дніпропетровщину (помітний меседж М.Лукашука), втрата Курахового, погіршення ситуації в Торецьку та Часовому Ярі; також по вечорах — щодо великого удару по інфраструктурі.
Гнів — 26% — на росіян за обстріли, ультимативні вимоги до переговорів, маскування під цивільних у Торецьку, зупинку видобутку вугілля в Покровську; у критиці влади (зокрема, за переведення фахівців у піхоту) та партнерів (не бачать Україну в НАТО, історичні претензії Польщі та енергетичні від Угорщини, Словаччини; Захід підтримує недостатньо).
Радість — 21% — викликають численні удари по ворожому тилу (передусім, нафтобази та нафтопереробка, хімпром), світова підтримка (угода з Британією, зброя від неї ж, від США, Німеччини тощо); також повернення 25 українців з полону, захоплення живцем перших КНДРівців.
Сум — 10% — традиційно у некрологах, звістках про цивільні втрати (Кривий Ріг, Запоріжжя, Херсонщина тощо); на другому плані — сум за полоненими та зниклими безвісти, втраченими домівками, страждання покинутих тварин.
Гордість — 6% — помітно пишаються енергетиками (фахівці ДТЕК 49 разів «підіймали ТЕС з нуля»), майстерним знищенням окупантів, «кіборгами» з Донецького аеропорту (День пам’яті); у частині некрологів.
Надія — 4% — на продовження світової підтримки, зокрема від США; на перемогу (слова Дж.Байдена про її реалістичність); П. Геґсет анонсує зусилля Д.Трампа щодо максимально вигідного для України миру.
Сміх — 2% — викликають слова пропагандистки О.Скабєєвої про «викрадення» північнокорейців; українські дрони несуть окупантам «світло та тепло»; сміх з російської ППО.
Вдячність — 2%.
Втома — 1%.
Для довідки
Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.
Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.
Громадська організація CAT-UA протягом майже трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.
Титульне фото: Дональд Трамп (Getty Images)
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.