Стало відомо, як аномально тепла зима впливає на перезимівлю посівів озимих культур
Стало відомо, як аномально тепла зима впливає на перезимівлю посівів озимих культур

Стало відомо, як аномально тепла зима впливає на перезимівлю посівів озимих культур

Зима в цьому році аномально тепла і за таких умов вегетація озимих культур кілька разів відновлювалася і припинялася. Основна небезпека такого явища — зниження зимостійкості озимих культур, як і при ранньому відновленні вегетації. Втім, це не завжди так, каже доктор с.-г. наук Сергій Авраменко.

Попередньо науковець наголошував, що в умовах цьогорічної зими відновлення вегетації озимих може відбутися навіть при 0,5°C, а не при 5°C, як це прийнято вважати. Причиною тому є непромерзлий ґрунт.

Він пояснює, що ризик перезимівлі озимих культур через відновлення вегетації протягом зими значною мірою обумовлюється тим, в якому стані ці рослини пішли в зиму. Найбільший ризик вимерзання у добре розкущених посівів.

«Якщо рослини пішли в зиму у добре розкущеному стані і мають від двох і більше пагонів осіннього кущення, нормально пройшли процес загартування, то відновлення вегетації взимку для них у більшості випадків носить негативний характер. Зазвичай добре загартовані рослини пшениці витримують зниження температури до -17°C, навіть -18°C на глибині вузла кущення. Але якщо ці рослини відновлювали вегетацію протягом зими, то зниження температури навіть до -10°C наприкінці зими може загрожувати їх вимерзанню (частковому або повному). Все через те, що при відновленні вегетації відбувається витрата запасів розчинних вуглеводів, — пояснив Сергій Авраменко.

Набагато краща ситуація із зимовим відновленням вегетації у посівів, які пішли в зиму нерозкущеними. Цьогоріч, до слова, у багатьох регіонах України через брак атмосферних опадів в осінній період рослини пішли в зиму або нерозкущеними, або взагалі у фазі проростків. Але за тривалої відлиги ці рослини відновлювали вегетацію протягом зими і зараз мають від одного до трьох листків. Їхня вегетація продовжується навіть всередині січня. 

«Річ у тім, що протягом зими при такому відновленні вегетації нерозкущені рослини можуть розкуститися. Якщо вони мали один-два листка, вони можуть сформувати третій листок і навіть дійти до початку кущення і проходити фази загартування в процесі зими, а не з осені, як ми звикли вважати. І те зниження температури, якщо відбудеться в кінці зими або на початку весни, для таких рослин не буде таким загрозливим як для добре розвинутих рослин. Якщо у вас слаборозвинені посіви, вам взагалі немає чого боятися і більше того, такі слаборозвинені посіви ви можете підживлювати протягом зими, — каже фахівець.

У слабко розвивнених рослин в умовах теплої зими більше шансів пройти зниження температури повітря, ніж у розвинених, підсумував він.


Перегляди: 0
Источник материала
loader
loader