Пам’яті художника Сергія Пущенка
Пам’яті художника Сергія Пущенка

Пам’яті художника Сергія Пущенка

Загинув на Київщині у перші дні повномасштабної війни, залишивши для історії понад 100 портретів побратимів

Професійний художник, заслужений діяч мистецтв України Сергій Пущенко пензлем, пером і зброєю воював за Україну. Загинув у ніч на 2 березня 2022 року на Київщині, врятувавши при цьому близько 300 мешканців Василькова.

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 1

Сергій народився 28 червня 1960 року на Дніпропетровщині. Змалку багато малював.

Після Володимирівської десятирічки закінчив Дніпропетровське художнє училище (відділення живопису), а згодом – Український поліграфічний інститут імені Івана Федорова у Львові. Художник-графік, оформлювач книжкової друкованої продукції, художній редактор працював у харківському видавництві «Прапор».

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 2

Ще наприкінці 1980-х років митець захопився темою козаччини, почав цікавитися історією. Наприкінці радянського періоду перейшов із російської на українську мову.

«Те, що Сергій – непересічна людина, мені було зрозуміло одразу. Його життєва енергія, патріотизм, обізнаність в історії й мистецтві, принциповість, навіть якась войовничість – це все створювало неабияке враження», – пригадує дружина Наталія.

Сергій був активним учасником Помаранчевої революції. Чергував на Майдані, ночував у наметах. Радів, що українці «пробудилися» й відчули свою силу.

Разом з іншими патріотами долучився до Революції Гідності. Тоді змалював з натури доленосні для України дні спротиву диктатурі.

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 3

Із 2014 року волонтерив, а у 2015-2018 роках художник воював добровольцем у складі ДУК «Правий сектор». Тоді, під час АТО, створив галерею живописних і графічних портретів українських воїнів – 113 робіт розміром 80х60 см та 7 етюдів. Із них 106 портретів увійшли до авторської книги-альбому «Портрети добровольців на війні», яку видало у квітні 2018 року харківське видавництво «Майдан».

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 4

«Під обстрілами малював картини та створив мистецький проект «Портрети добровольців на війні». Автор унікального літературно-художнього проєкту, мистецьких творів-колажів з підзаголовком «Фронтовий кобзар», який презентували в Києві, Львові, Чернігові, Херсоні, Тернополі. Десятки виставок у різних містах завжди збирали численних поціновувачів мистецтва та патріотів України», – розповідає голова ВО «Об’єднання добровольців» Олена Живко. 

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 5

Лише за період із  жовтня 2017 по квітень 2018 року в Україні відбулися 10 персональних виставок Сергія Пущенка.

Художник тривалий час співпрацював з Інститутом загальної та невідкладної хірургії ім. В. Т. Зайцева НАМН України. Створив дизайн серії медичних книг з технологій хірургічного лікування (автор і упорядник видань – академік НАМН України В.В. Бойко). До 13 книг серії увійшли понад 1100 авторських малюнків анатомії людини, техніки оперативних втручань та різноманітних схем алгоритмів лікування. 

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 6

У перший день повномасштабної російсько-української війни родина Пущенків виїхала з рідного Харкова. Дружину з дітьми 61-річний глава сім’ї залишив у друзів у Тернопільській області, а сам поїхав до Рівного. Звідти вирушив у складі ДУК «Правий сектор» у Київську область.

Побратим Сергія з позивним «Фартовий» розповів, що до Василькова відправили групу із 4 осіб. У місті діяла ворожа ДРГ, ворог зміг проникнути у будинок військової адміністрації. Близько 22-ї години розпочався дуже важкий і довгий бій.

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 7

«Сергій залишився в коридорі, дав нам змогу й час зайняти ці позиції. Тоді ворожа куля і поцілила в нього... Пожертвувавши життям, він дозволив нам зайняти позиції, врятував мене й бійців тероборони, які там були. Ми зайняли позиції, щоб захистити близько 300 цивільних осіб, які були в укритті адмінбудівлі. Ми ліквідували російську ДРГ. Сергій загинув героїчно, я не знав, що він художник», ‒ розповів «Фартовий».

Сергія Пущенка поховали 5 березня 2022 року в Рівному. 

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 8

Він був членом Національної спілки журналістів України й лауреатом журналістської Премії імені Богдана Хмельницького за найкраще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва.

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 9

Створив 900 картин: пейзажі, портрети, натюрморти, серію полотен «Козацькому роду – нема переводу». Художник входив до Харківського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, ГО «Спадщина», ГО «Об'єднання добровольців». Як член громадської організації сучасного українського козацтва належав до Покровської сотні Харківського козацького Слобідського полку. 

У червні 2022 року Сергія Пущенка нагородили Орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 10

Дружина Наталія передала Воєнно-історичному музею Будинку офіцерів у Львові 130 робіт художника. Там у серпні-жовтні 2022 року проходила велика виставка його робіт.

Пам’яті художника Сергія Пущенка - Фото 11

Книга художника «Фронтовий Кобзар», яка вийшла лімітованим тиражем з підписом Валерія Залужного, зібрала чималі кошти для українців на аукціонах у США.

Шана і слава Герою!

Фото: Фейсбук-сторінка Сергій Пущенко, Суспільне

Теги по теме
война
Источник материала
loader