Україна повністю забезпечена зовнішнім фінансування на 2025 рік.
Про це йдеться у Моніторингу виконання умов програми МВФ та допомоги ЄС у межах Ukraine Facility від RRR4U.
Україна досягла «історичного максимуму» і домовилася у 2024 році про шостий пергляд Програми розширеного фінансування. Це принесло додаткові $1,1 млрд.
«Так далеко Україна ще не доходила. Однак питання, що далі, бо Україна не виконала два структурні маяки, які необхідні для сьомого перегляду Програми», — коментує виконавчий директор Інституту аналітики та адвокації Юрій Ромашко.
Йдеться про скасування «правок Лозового» і створення Вищого адміністративного суду. Ці структурні маяки переносили кілька разів.
Сьомий перегляд Програми запланований на березень 2025 року. Він може принести $900 млн від МВФ до бюджету.
Та фінансування ЄС та МВФ — не єдині джерела західних коштів для бюджету.
«2025 рік — це, передусім, механізм фінансування ERA. Це ті $50 млрд, які Україна отримає від країн G7 за рахунок доходів від заморожених російських активів», — пояснює економіст Центру економічної стратегії Максим Самойлюк.
Україна у 2025 році планує залучити $38 млрд зовнішнього фінансування. Як пояснює Михайло Самойлюк, $2,7 млрд очікується від МВФ, $13,1 млрд — від ЄС. А решту у розмірі $22,2 млрд покриє ERA.
Інфографіка: RRR4U
Олександра Бетлій, наукова співробітниця Інституту економічних досліджень, зауважує, значне фінансування у 2025 році може завадити отриманню траншів у 2026 році.
«Є ризик, що буде складніше ухвалювати важливі рішення і по програмі МВФ, і по Ukraine Facility саме через те, що “не настільки критично нам потрібні гроші”. Але без коштів і активної програми МВФ, яку ми виконуємо, нам буде дуже складно отримати фінансування на 2026 рік», — пояснює Бетлій.
Нагадаємо, Ukraine Facility — це масштабна програма фінансової підтримки України від Європейського Союзу, яка діятиме протягом трьох наступних років.
Читайте також: 50 мільярдів євро підтримки від ЄС. Що таке Ukraine Facility простими словами та чому це важливо