Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
У Чернівцях презентували календар із військовими на протезах / Фото: Віталій Олійник. Укрінформ
"Така ідея у мене виникла під час різдвяно-новорічних вихідних. Для більшості людей - це сімейні свята, а наші військові, які зараз перебувають на реабілітації, сидять у чотирьох стінах. Тому ми вирішили організувати для них цікаві фотосесії, які переросли в ідею створення календаря", - розповідає авторка проєкту, керівниця Чернівецької філії протезно-ортопедичного підприємства «Ортотоп» Катерина Сербін.
За її словами, важливим був не лише результат, який вилився у календар, а й сам процес його створення. Адже це було дозвілля, гарно проведений час для поранених військових у різноманітних локаціях.
"Нашим ветеранам із протезованими кінцівками важлива тема безбар'єрності. І тому основною ідеєю цих світлин було показати бар'єри нашого міста, показати те, що вони їх долають. Ми вибирали такі місця, якими активно користуються учасники нашої фотосесії - автомийка, тату-салон, льодовий майданчик, розважальні центри", - зазначила Сербін.
Авторкою світлин стала фотографиня Ярослава Куцак. Наймолодшим учасником фотосесії став 20-річний військовий із Чернівців Володимир Тимофійчук. Він розповів, що доєднався до українського війська рік тому.
"У мене батько військовий, у складі ЗСУ захищає країну ще з 2014 року. І коли мені виповнилося 19 років, я вирішив, що також піду у військо. Підписав контракт зі 107 бригадою ТрО. Перший бойовий досвід і свою першу контузію я отримав на Авдіївському напрямку. Потім ми відправилися на Сумський напрямок і під час служби я наступив на ворожу міну. На щастя, хлопці, з якими я був, швидко наклали турнікет і евакуювали до лікарні. Я переніс 5 операцій. А у грудні минулого року мені поставили протез. І на Новий рік уже прогулювався Чернівцями ходою здорової людини", - запевняє молодий ветеран.
Хлопець зізнається, що першими емоціями після поранення та ампутації був страх за своє подальше життя і сором вийти на вулицю із милицями. Та підтримка рідних і друзів надавала сил. Радіє, що подібні ініціативи зі створення календаря демонструють іншим пораненим, що життя триває. І після протезування ветерани можуть і живуть повноцінним життям.
Під час презентації календаря кожен охочий міг придбати його за 400 гривень або більший донат. Усі зібрані кошти планують передати на закупівлю медикаментів військовим із 37-ї окремої бригади морської піхоти.
Обкладинкою календаря стала світлина зі сходження військових на протезах на вершину гори Говерла. Один із героїв того сходження та нового календаря, ветеран Андрій Ільїн під час презентації зробив пропозицію своїй нареченій Надії.
"Я вже давно думав якось оригінально це зробити. Радився зі знайомими. І тут з'явилася така можливість, сьогодні презентують календар, зібралися багато людей, моїх побратимів. От я і подумав, що кращої нагоди чекати не варто", - розповів після освідчення Ільїн.
Його наречена відповіла "Так". За словами молодят, з датою майбутнього весілля визначатимуться пізніше.
Як повідомлялося, близько трьох тисяч військових були забезпечені за державний кошт функціональними протезами у 2024 році.