Де проходить межа між наукою та пропагандою
Де проходить межа між наукою та пропагандою

Де проходить межа між наукою та пропагандою

Рефлексія від почутого на одній із міжнародних наукових конференцій.

Нещодавно я став учасником міжнародної наукової конференції «Європа ХХІ століття», яка проходила у польському містечку Слубіце на кордоні з німецьким Франкфуртом-на-Одрі. На ній у мене була змога представити виступ про конспірологічні теорії, які є невіддільним елементом російської агресії проти України, а також презентувати напрацювання нашого проєкту DisinfoChronicle на цьому напрямку. Зокрема, у його рамках ми іноді згадуємо про те, як російська пропаганда проникла й у міжнародний науковий простір. Що ж, мені вдалося побачити це на власні очі.

Під час відкриття конференції професор Ришард Земба, пов’язаний із Варшавським університетом, який вважається головним вишем Польщі, у своєму виступі цитував висловлювання Джона Міршаймера та Скотта Ріттера, слова яких транслюють на російських пропагандистських платформах, зокрема RТ. На його думку, агресія Росії є виправданою, оскільки її безпекові потреби не були задоволені Заходом. Ришард Земба також назвав БРІКС головним конкурентом західних країн, сказавши, що «гегемонія Заходу» повинна завершитися, що Росія не є безпековою загрозою для Європи та що Зеленського змусили продовжувати воювати й відмовитися від Стамбульських перемовин. Він також сказав, що український націоналізм є зрозумілим у контексті війни, але що насправді війна Росії проти України — це проксі-війна, яку почали США і Китай за відстоювання своїх інтересів. Крім того, він фактично закликав зняти з Росії санкції та сказав, що причиною війни є прагнення України вступити в НАТО й поширення лібералізму. Помаранчеву революцію та Революцію гідності в Україні він назвав «кольоровими революціями», створеними Заходом, і звинуватив Україну в утисках російськомовних.

Звісно, поширення тез російської пропаганди під прикриттям наукових концепцій не є новиною. Однак було доволі сюрреалістично чути таку концентровану пропаганду наживо. Особливо коли твій виступ фактично вказував на всі ці тези.

У західному політологічному просторі з’являється все більше людей, які нефільтровано поширюють пропагандистські антиукраїнські наративи, прикриваючи їх науковим аналізом і концепціями. Проте одна справа — заявити про результати дослідження, навіть якщо знаєш, що вони не сподобаються людям, і вказати на те, чому ти дійшов такого висновку. А зовсім інша — використовувати наукові терміни без додаткового контексту й казати про те, що «не вони говорять пропаганду, а Захід».

Слово «реалізм» стало улюбленим серед таких «наукових діячів» і через цю концепцію, яку поширює улюбленець пропагандистів Міршаймер, вони намагаються раціоналізувати зло. Проблема в тому, що будь-хто, хто справді заглиблювався у сутність теорії міжнародних відносин і політичного реалізму в цілому, знає, що реалізм — це насамперед теорія, яка вказує, що кожна дія держави є раціональною і що лідер не вдається до неї, якщо вона може зашкодити державі. Згідно з нею, Росія не повинна була б узагалі почати повномасштабне вторгнення, бо ще тоді було зрозуміло, що це завдасть Росії більше шкоди. Натомість російська агресія проти України фактично є ірраціональною, а Росія в теоретичному значенні є ірраціональним і деструктивним актором міжнародних відносин.

Виступ Ришарда Земби спричинив дискусію серед учасників конференції. Зокрема, якщо на підтримку професора стали деякі інші науковці, серед яких навіть були мігранти з України, проти озвучених наративів висловилися кілька людей — і це тішить, оскільки саме тому нам потрібно бути присутніми на таких заходах. Нам потрібно говорити на них гучніше та вміло опонувати ось таким виступам. Російська гідра пропаганди досі має свої щупальця в науковому середовищі заради того, щоб воно і далі дивилося на Росію як на майбутнього партнера й інтегрованого його учасника. Воно й не дивно, адже наукові поїздки до Росії були звичним явищем до повномасштабного вторгнення навіть для представників польських університетів, а на купі подібних заходів досі можна знайти російських експатів, які розповідають про те, що Росія нібито є лише жертвою ситуації.

Цікавим є те, що хоч професор Ришард Земба досі має сторінку на сайті Варшавського університету, наразі він не є його постійним викладачем, а виступає науковим керівником деяких проєктів. Тобто просто написати в університет і попросити його усунути не є надто ефективним — він є лише афілійованим працівником інституції та вже перебуває на пенсії. Однак у кулуарних розмовах зрештою визнали, що запрошувати таких людей на безпекові заходи — помилка, і що якщо Земба майже завжди говорить про речі, синхронні з пропагандою, то цього разу він перейшов червоні лінії.

Зрештою, все одно відчувалося більше зацікавлення та більше підтримки для України від усього іншого наповнення заходу. Можливо, у цьому й полягають маленькі перемоги, які можуть допомогти отримати саме ту велику та так потрібну для нас.

Ілюстративне фото: Pixabay

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Польща пропаганда
Источник материала
loader