![Укргідрометцентр спростував фейк про нібито «хмару пилу», яка суне на Україну](https://thumbor.my.ua/irbHTEz8jnTw3c0T5OyL-3FdLWY=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fe22fbc9c1b350e2c7ae7f9c905d768d9.jpg)
Укргідрометцентр спростував фейк про нібито «хмару пилу», яка суне на Україну
Про це Український гідрометеорологічний центр повідомив у Фейсбуці, передає Укрінформ.
В установі зазначили, що «забруднення» над Україною, яке показує інтернет-сервіс Ventusky, є фейком.
![Укргідрометцентр спростував фейк про нібито «хмару пилу», яка суне на Україну - Фото 1](https://thumbor.my.ua/FBaJX_WHzDRtjGGE__OklprYZOo=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fd72f04ba2cbf242ee4be221cbee385f8.jpg)
Подібні застосунки, як зауважили в Укргідрометцентрі, використовують чисельні моделі та глобальні бази даних, котрі не оновлюються миттєво. Щоб спрогнозувати забруднення повітря, моделі потрібно знати, зокрема, де розташовані основні джерела викидів. Цю інформацію вона бере з глобальних баз даних (EDGAR, CAMS), до яких колись були внесені українські заводи, теплові електростанції та інші великі джерела забруднення.
Оновлення згаданих баз відбувається раз на кілька років. Дані ж щодо України не оновлюються в них уже понад 11 років.
«Це означає, що Ventusky досі вважає активними підприємства, які вже зупинилися або зруйновані через війну», – пояснили в гідрометцентрі.
Тобто, якщо раніше завод виробляв 1 млн тонн сталі й викидав певну кількість забруднювальних речовин, модель припускає, що він продовжує працювати. У подальшому ця інформація комбінується з даними про атмосферні умови: за наявності антициклону та відсутності вітру модель прогнозує накопичення забруднення, за наявності вітру чи опадів – передбачає його розсіювання.
В Укргідрометцентрі наголошують, що на карті Ventusky система досі вважає, ніби продовжують працювати Азовсталь, Новокаховський електромашинобудівний завод та інші підприємства, які насправді на сьогодні вже не функціонують.
Саме біля цих підприємств Ventusky прогнозує перевищення діоксиду сірки та азоту найближчими днями, хоча реальних джерел викидів там більше немає.
![Прогноз перевищення діоксиду сірки](https://thumbor.my.ua/7237fdWU7JZTDMRxUhS0N0rQAwg=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fbb72fab32a42e626c11b2588395c0748.jpg)
«Подібна ситуація по всій Україні: багато підприємств знищені або зупинилися, але алгоритми цього не знають і продовжують показувати фіктивні викиди», – зауважили в Укргідрометцентрі.
В установі підкреслюють, що в умовах війни Україна з міркувань безпеки не може оновлювати дані, необхідні для точнішого прогнозу забруднення, адже це означало б передачу інформації про всі підприємства, які працюють, їхні потужності й типи викидів.
Громадян закликають не довіряти прогнозам забруднення з неофіційних джерел, таких як Ventusky.
«Це лише модель, а не реальні дані! Наразі найдостовірнішими є фактичні вимірювання з наземних постів та супутниковий моніторинг. Станом на 11 лютого вони не фіксують пил в атмосфері над Україною, і умов для його надходження з інших регіонів найближчими днями також немає», – заявили в гідрометцентрі.
Згідно з прогнозами відомства, 11-12 лютого повітряні маси переміщуватимуться зі сходу на захід зі швидкістю 3-10 м/с, тому забруднене повітря не надходитиме з Європи, куди переміщується невелика кількість пилу. Таким чином, до України згаданий пил не дійде.
13 лютого очікуються антициклон та слабкий вітер (1-5 м/с). Можливе накопичення місцевого забруднення, особливо у великих містах (транспортні викиди) та в зоні розташування ТЕС.
На 14-15 лютого Укргідрометцентр прогнозує зміну погоди, зокрема посилення вітру (5-12 м/с), похолодання й опади (переважно сніг), які очистять повітря.
Як повідомлялося, мережею почала ширитися інформація про нібито погіршення якості атмосферного повітря в Україні з 13 лютого через «брудну хмару» з Європи.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)